1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur için 'Kriz Masası' oluştu
Sur için 'Kriz Masası' oluştu

Sur için 'Kriz Masası' oluştu

Diyarbakır Sur’da devam eden sokağa çıkma yasakları ve çatışmalara paralel olarak yapılan hasar tespit çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği, hasar tespit çalışmalarının devam ettiği ve Sur Belediyesi’de bir kr

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 71 gündür devam eden kuşatmaya ilişkin devam eden hasar tespit çalışmalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 

Yapılan incelemelerde, ilçede yasayan yurttaşların elektrik, su sıkıntısı, şiddetli sarsıntılardan dolayı camlarının sürekli kırıldığını ve gıda ihtiyaçlarının tükenmesi gibi sorunların yurttaşlar tarafından aktarıldığı belirtilen açıklamada, “6 mahallede ise patlama ve kurşunların hedefi olmuş apartman ve meskenlerin adeta yıkık harabeye uğrayan ev eşyalarının talana uğradığı tespit edilmiştir, ilçede yaşamını sürdüren yurttaşlar yârdim eli uzatılmasını, zorlasan yasam koşulları karşısında seslerini duyurmak istediler” denildi.
 
Hasar Tespit çalışmaları devam ediyor
 
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü mahallelerde çatışmaların, büyük patlamaların hala yaşandığı yerlere güvenlik sebebiyetiyle girilemediği ifade edilen açıklamada, harabeye dönen ilçede savaşları aratmayan yoğun çatışmalardan etkilenen her şeye rağmen yaşamın sürdüğü diğer 9 mahallede ve ilçenin en işlek yerlerinden Melikahmet caddesindeki işyerlerinde yerinde inceleme yapan GABB, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi'nin geçtiğimiz Cuma başlayan hasar tespit çalışmalarının devam ettiği belirtildi.
 
Çalışmalar esnasında, öne çıkan eksiklikler şu şekilde sıralandı: “İlçede yakılmış, yıkılmış, talan edilmiş ya da zarar görmüş apartman, evler ve işyerleri, harabe haline gelmiş cadde ve sokaklarda patlamamış cisimlerin izlerine rastlandı. Özellikle Hasırlı, Cevat pasa, Fatihpasa ve Cemal Yılmaz mahallelerinde içme suyu şebekesinin tamamen kesildiği, elektrik direklerinin devrildiği yurttaşların tamamen boşalttığı evlerinin, işyerlerinin ve inanç yerlerinin tamamen zarar gördüğü, yoğun çatışma ve patlama seslerinin duyulduğu yerler tamamen yok olmuş yaşanamaz durumdadır”
 
15 kişilik ekip çalışıyor
 
15 kişilik basın, zabıta, inşaat mühendisi, yapı-kontrol ve teknik elemanlardan oluşan hasar tespit komisyonu ekipleri ilk etapta belediye hizmet binasında bir araya gelerek, ne yapılabilir konusunda görev aldıkları vurgulanarak, ayrıca Sur Belediyesi giriş katında bir kriz masası oluşturularak halkın sorunlarına cevap olunmaya çalışıldığı ifade edildi.
 
Teknik ekiplerin, İskenderpasa, Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif, Ziya Gökalp, Cami Nebi, Cami Kebir, Melik Ahmet mahallelerinde yapı kontrol ve hasar tespiti için çalışmalarını ikişer gruplar halinde sürdürdüğü belirtilerek, “Bu çalışmaların sonucunda komisyon ortaya çıkan zarar ziyan formlarını belediye yetkililerine sundu. Bu çalışmalarda en önemlisi soğuk kış şartlarında aciliyet gereken durumda yoğun zarar gören yurttaşlara gıda yardımı, kırılan camların ve kapıların onarılması hasarlarının giderilmesi yardım çalışması başlatılmıştır. Çalışmalar Cuma günü sona erecektir. Bu çalışmalar neticesinde yurttaşların ev ve mesken hasarları belediye tarafından karşılanacaktır” denildi.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler