1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur için komisyon kuruldu
Sur için komisyon kuruldu

Sur için komisyon kuruldu

Diyarbakır halkında mallarına devlet tarafından el konulduğu kaygısı Sur’un Bakanlar Kurulu kararıyla acele kamulaştırılmasına karşı, İnsan Hakları Derneği (İHD), Diyarbakır Barosu, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD)

A+A-

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinin Bakanlar Kurulu kararıyla acele kamulaştırılmasına yönelik tepki ve kaygılar dinmiyor. Kent halkının konuyla ilgili kafası karışık.

Kimse alınan karar karşısında ne yapacağını henüz tam olarak bilmiyor. Bu belirsizlik, kaygıları daha da artırıyor. Bu nedenle Sur’un kamulaştırılması kararına karşı hukuk örgütleri ve hukukçulardan oluşan bir hukuk komisyonu kuruldu. Komisyonun her türlü hukuksal yollara başvurarak, suç duyurusunda bulunacağı ve iptal davaları açacağı öğrenildi.

Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD), Diyarbakır Barosu, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Sosyal Haklar Derneği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yerel Yönetimler Komisyonu'nun da aralarında bulunduğu kurumlar hukuk komisyonu oluşturdu.

 

' Sur'daki halkın rızasını almış mıdır?'

Komisyon üyesi Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hukuk Komisyonu üyesi Avukat Feride Laçin de, Bakanlar Kurulunca 2942 sayılı acele kamulaştırma kararı alındığını bununla bütün halkın, 7 bin 500 yıllık bir kentin tüm hafızası yok edilmek istendiğine vurgu yaptı. Laçin, Sur'da "Acele kamulaştırma" kararının alanların Sur'daki halkın rızasını almış mıdır?, kent dinamikleriyle görüşmüşler midir?, esnafla çalışma yürütmüşler midir?, gayrı menkul sahipleriyle ya da kiracılarla bir protokol yapmışlar mıdır? Ya da bir görüşme yürütülmüş müdür?" sorularını yöneltti.

'AKP'lilerin mekanları kamulaştırılmamış'

"Acele kamulaştırma" kararının komisyon olarak incelediklerini ve birkaç değişik sonuçların ortaya çıktığını belirten Laçin, "Kamulaştırma haritası dört yolun merkezinde bir kamulaştırma kararı alınmış, ancak bunun karşısındaki Yakup Plaza, solunda ki Park Vadi Otel bunlar yedi sekiz katlı olan binalar bunların hiç biri kamulaştırılmamış. Yine arkasındaki parsel kamulaştırılmamış ancak ortadaki yer kamulaştırılmıştır" dedi.

 

Komisyonda bulunan MHD Eşbaşkanı Avukat Serhat Eren, "Acele kamulaştırma" kararı alınarak Sur'u insansızlaştırmaya çalışıldığını ve devletin bir bütün olarak Sur'a el koyma kararı olduğunu söyledi. Eren, komisyonun mülkiyet hakkı ve yaşam alanlarının korunmasına ilişkin hukuksal başvurularda bulunmak üzere kurulduğunu ifade etti. Eren, komisyonun her türlü hukuksal yollara başvuracak, suç duyurusunda bulunacağını aynı zamanda iptal davaları açacağını söyledi.

'Eski belediye başvuru merkezi hizmeti veriyor'

Sur halkına çağrıda bulunan Eren, "Şuan ihlal edilen bazı haklar var. Bu ihlal edilen hakların önüne geçmek, tespitlerin yapılması açısından da bu komisyonlara başvurmalarını istiyoruz" dedi. Eren, Komisyonun şuan Sur içerisinde Ulucami civarında belediyeye ait eski binanın danışma merkezi ve başvuru merkezi olarak hazır bulunduğunu, insanların buraya başvurarak, davaların açılması konusunda o komisyondan her türlü hukuksal desteği alabileceğini söyledi.

'Sur'da alınacak karar tarihi dokuya kesinlikle zarar vermemesi gerekiyor'

Eren, Sur'daki yasağın kalkması gerektiğini belirterek, "Kalktıktan sonra hem orada tescilli yapılar, tarihi dokular, aynı zamanda yurttaşlara ait yerleşim alanları, iş yerleri ve zararlarının tespit edilmesinden sonra varsa burada bir çalışma hep birlikte bir karar alınarak yapılır. Alınacak karar tarihi dokuya kesinlikle zarar vermemesi gerekiyor" dedi.

Eren, Sur'da bazı yerlere beton blokların yerleştirerek yolların kapatılmasına ve kentin dokusunu bozmasına tepki göstererek, "Beton blokların Sur içerisinde bazı yerlere yerleştirilmesi konusunda alınmış bir karar var. Dünya tarih mirası bir alana aynı zaman da kentsel sit alanı olarak kabul edilmiş bir alana sizin müdahale edebilmeniz için Kültür Müdürlüğü bünyesinde oluşmuş bilim kurulunun önerisi olması gerekiyor. Bu konuda bir tespitin yapılması gerekiyor. Tarihi alana siz istediğiniz gibi dokunamazsınız. Ama burada alınmış karar yasaya aykırı olarak alınmıştır" diye konuştu.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT