1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Sur için kent dinamikleri sürece katılmalı”
“Sur için kent dinamikleri sürece katılmalı”

“Sur için kent dinamikleri sürece katılmalı”

“Acele kamulaştırma” kararı sonrası Sur için girişimler sürüyor. Suriçi Koruma ve Yaşatma Platformu üyesi DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, Sur’da 2 bin işyerinin faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldığını, 10 binin üzerinde kişin

A+A-

Bakanlar Kurulu’nun “Acele Kamulaştırma” kararı sonrası Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi için girişimler sürüyor. Suriçi Koruma ve Yaşatma Platformu üyesi ve Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, platform olarak Sur’a ilişkin yürüttükleri çalışmaları DİHA’ya anlattı.
 
 
Sur ilçesinde büyük ekonomik kayıpların yaşandığını dile getiren Bedirhanoğlu, Sur’da 2 bin işyerinin faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldığı, 10 binin üzerinde kişinin ise işsiz kaldığı bilgisi verdi. Sur’da yaşananların tüccarı ve esnafı çok ağır bir ekonomik tabloyla karşı karşıya bıraktığına işaret eden Bedirhanoğlu, yaşananların ağır etkilerinin önümüzdeki günlerde daha fazla hissedileceğini dile getirdi. Bedirhanoğlu, Sur’daki insanların ticari faaliyetlerine ara verdiğini, ancak borç ödemelerinin yerinde durduğunu da belirtti.
 
“Toplumda ciddi kaygılar var”
 
Banka borçları, sicil affı ve benzeri taleplerin hala karşılık bulmadığını söyleyen Bedirhanoğlu, bu taleplerini dillendirmeye devam edeceklerini söyledi. Bakanlar Kurulu'nun “Kamulaştırma” kararı alınmasına rağmen hala kapsamı konusunda büyük bir belirsizliğin olduğunu ifade eden Bedirhanoğlu, bu durumun da toplumda kaygı yarattığını söyledi.
 
“Hükümet bu işi yalnız yapmak istiyor”
 
Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Kalkınma bakanlarıyla geçen Cuma günü 5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Bedirhanoğlu, yaptıkları görüşmede kaygılarını aktardıklarını söyleyerek, “Onlar, ‘Bunun tedbir amaçlı olduğunu hemen kamulaştırmanın olmayacağını, 2012 tarihli koruma amaçlı Belediye ve meclis tarafından alınan ancak uygulanmayan kararı yürütmeye aldıklarını’ söylediler. Biz de kaygıları giderici ve yerel dinamikleri işe katan bir sürecin gerekliliğine dikkat çektik. Bilgi kirliliği ve eksikliğinin olduğu bu ortamda yerel yönetimlerin ve dinamiklerin sürece katılması gerektiğini söyledik. Eğer olumlu bir proje ise ancak bu yollarla hayata geçirilebileceğine dikkat çektik. Tabii hükümet bu işi yalnız başına yürütmek istiyor. Aslında hemen uygulanacak bir proje de değil belli etaplardan oluşuyor. Sanıyorum ilk etapta Alipaşa’da, çatışma ve yıkımın fazla olduğu Cevatpaşa ve Hasırlı mahallelerinde uygulanacak” dedi.
 
“Yerel dinamikler de dahil edilmeli”
 
Sur’daki durumun bölgenin dinamikleriyle ortaklaşması gerektiğini ifade eden Bedirhanoglu, Sur’un tarihi mekanları açığa çıkması için herkesin çaba göstermesi ve yerel yönetimlerin bu çalışmalara katılması gerektiğine işaret etti.

HABERE YORUM KAT