1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur için 3 yeni karar daha
Sur için 3 yeni karar daha

Sur için 3 yeni karar daha

Diyarbakır'ın Sur ilçesine dair alınan "kamulaştırma" kararının devamı olarak İl Koruma Kurulu, valilik ve emniyetin talebi doğrultusunda 3 yeni karar aldı.

A+A-

Tarihi Sur'daki aralıkların beton bloklarla kapatılması, ilçeden çıkarılan molozların Dicle Nehri kenarına dökülmesi ve 12 yeni karakol ile 4 güvenlik kulübesi inşa edilmesini öngören bu kararların tümü uygulamaya sokulduktan sonra alındı.

Bakanlar Kurulu'nun aldığı "Acele kamulaştırma" kararı sonrasında, Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü'nün talebi üzerine İl Koruma Kurulu Sur'a dair 3 önemli karar aldı. Bu kararların ilki, Sur'a dair alınan güvenlik önlemleri kapsamında UNESCO tarafından tescilli olup, koruma altına alınan tarihi Surlardaki açıklık ve gediklerin beton bloklarla kapatılması oldu. Alınan bu karar ile normal şartlarda çivi çakılması bile suç olan Surlar, ucubeye dönüştürülecek eleştirisi yapılıyor..

'Sur'da 12 karakol kurulacak'

Alınan diğer kararlar ise yakıp, yıkılan Sıriçi'ndeki enkaza ait molozların Dicle Nehri kenarına dökülmesi ile Sur'a 12 karakol ve 4 güvenlik kulübesi inşa edilmesi oldu.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası: Kararlar hukuksuz

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Deniz Akdemir de hukuksuz olduğunu belirterek tepki gösterdikleri bu kararların tamamının 'Koruma Amaçlı İmar Planına' aykırı olduğunu vurguladı.

Tarihi Surlar'ın birçok yerine örülen utanç duvarı ile UNESCO kararlarına doğrudan karşı çıkıldığına dikkat çeken Akdemir, yapılan bu müdahaleden önce Kültür Bakanlığı tarafından oluşturulan bir bilim kurulunun yerinde gözlem yapması ve bu işlemin de UNESCO'ya bildirilmesi gerektiğini söyledi.

'Molozlar karar alınmadan kaldırıldı'

Enkaza ait molozların kaldırılmasına ilişkin ikinci kararın da yine kentsel sit alanı içinde yer alan 6 mahalleye dair olduğunu kaydeden Akdemir, bu alanda 76 tescilli anıtsal, 258 tescilli sivil mimari yapının olduğuna işaret etti.

Tescilli kültür varlıklarının yıkılıp yıkılmadığını, yıkılmışsa bunların tespitinin Koruma Kurulu tarafından yapılması gerektiğini söyleyen Akdemir, Bölge Koruma Kurulu gündeminde değerlendirildikten sonra molozların kaldırılması kararının alınması gerekirken, molozların Dicle Üniversitesi'nin kampus alanına dökülmeye başlandığını ifade etti. Akdemir, "Molozlar döküldükten bir ay sonra Koruma Kurulu usulsüzce resmi karar aldı. Bu, 2873 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırılık teşkil etmektedir" dedi.

'Sur'da karakolların haritası çıktı'

Akdemir'in Kurul'un aldığı üçüncü kararın ise Sur'u tamamen karakola çevrilecek nitelikte olduğunu dile getirdi.

Alınan bu karardan sonra Sur'daki karakol haritasını hazırladıklarını belirten Akdemir Fatihpaşa Mahallesi'nde 2 karakol ve 2 güvenlik kulübesi, Hasırlı Mahallesi, Mardin Kapı bölgesi, Savaş Mahallesi, İskenderpaşa Mahallesi, Ziya Gökalp Mahallesi, Lale Bey Mahallesi ve Ali Paşa Mahallesi'nde 1'er karakol için karar aldığını söyledi.

'Sur'da hiçbir plana uyulmuyor'

Karakolların kurulacağı alanların da yine Kültür Bakanlığı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer aldığını vurgulayan Akdemir, "Bu plana göre, tampon bölgede yapılacak yapılar Koruma Kurulu'nun gündemine getirilerek değerlendirildikten sonra karar alınmalıdır. Ancak Koruma Kurulu'nun gündemine herhangi bir karakol ve gözetleme kulesi planı getirilmeden, ada-parsel bilgileri bile verilmeden sadede bir kroki üzerinden buralarda bir karakol yapılacağı söyleniyor. Burada şöyle bir çelişki var hükümet bir yandan ben koruma amaçlı imar planını uygulayacağım öbür yanda ise projesiz, koruma alanlarında, yeşil alanlarda karakol inşa ediyor" diye konuştu.

'Sur'daki hukuksuzluğa karşı çıkacağız'

Koruma Kurulu'nda alınan üç kararın da 2 bin 863 sayılı 'Kültür Varlıklarını Koruma Yasası'na aykırı olduğunu ifade eden Akdemir, kararlarla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Akdemir, Sur sakinlerine ise şu çağrıda bulundu: "Halkımız acele etmesin doğru bilgiye ulaşsınlar, hukuki açıdan bilgilensinler. Biz de ulusal ve uluslararası düzeyde itirazlarımızı yaparak kentimize sahip çıkacağız."

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT