1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur huzur istiyor
Sur huzur istiyor

Sur huzur istiyor

Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı önceki gün bir iftar organize etti. İstanbul’dan Diyarbakır’a gelen yaklaşık 300 kişi Sur halkıyla tarihi Ulucami önünde buluştu.

A+A-

Cami önündeki meydana ve caddeye kurulan masalarda binlerce kişi iftar yaptı. İstanbul’dan gelenler arasında belediye başkanları, milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri de vardı. Bölge milletvekilleri de oradaydı. ‘Gönlümüz bir, soframız bir’ adı verilen iftar öncesi İstanbul il başkanı Selim Temurci’nin de aralarında olduğu heyet esnaf ziyareti yaptı, tarihi mekanları dolaştı.

Sur’da halk ne kadar mutsuz ise hem Sur’da hem de civarındaki esnaf da o kadar mutsuz. Sur’un sembolü niteliğindeki tarihi HASAN Paşa Hanı’ndaki ticari canlılık durma noktasına getirmiş. Han’da hediyelik eşya satan Cüneyt Peker, 6-7 Ekim olaylarından beri yüzlerinin gülmediğini söylüyor. Beklentilerinin ne olduğunu ise şöyle özetliyor: “Herkesin kendi açısından bir beklentisi var ama ortak beklentimiz huzur.”

Elif ve Ziyade de Sur’da yaşıyor. Operasyonların başlamasından birkaç gün sonra evlerini terkedip yakınlarının yanına gitmişler. Onların da beklentisi aynı: “Kim haklı kim haksız onu aramıyoruz. İnsanlar ölmesin. Huzurumuz olsun, fazlasında gözümüz yok”

Remzi Yılmaz da Sur’un hemen yanıbaşındaki caddede terzilik yapıyor. “4 aydır dükkanımı açamadım. Bu onların umurunda değil. Bizi düşünen yok” diyerek halini anlatıyor. 

Sur’da kentsel dönüşüm başlamış durumda. İsteyenlere Sur’daki evi karşılığı TOKİ’den ev teklif ediliyor. Ayrıca evin değerinin yüzde 12’si kadar da eşya bedeli ödeniyor. Ama ne olursa olsun hiçbir şey insanların yıllarını geçirdikleri evlerin, sokakların yerini tutmuyor. Sur halkı her şeye rağmen geleceğe umutla bakıyorlar. Ortak beklentileri ise huzur.

HABERE YORUM KAT