1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur halkı yüksek miktardaki elektrik faturalarına tepkili
Sur halkı yüksek miktardaki elektrik faturalarına tepkili

Sur halkı yüksek miktardaki elektrik faturalarına tepkili

Diyarbakır’da, çatışmalar nedeniyle aylarca evlerine gidemeyen Sur halkına yüksek miktarda elektrik faturaları gelmesi, ilçe sakinlerinin tepkisine neden oldu.

A+A-

Diyarbakır’da, yaşanan çatışmalar ve uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle aylarca evlerine gidemeyen Sur halkına yüksek miktarda elektrik faturaları gelmesine tepki gösteren ilçe sakinleri, mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

Yaklaşık 4 ay boyunca devam eden çatışmaların sona ermesiyle birlikte evlerine dönmeye başlayan Sur halkı, yeni bir sorunla karşılaştı.

Evde olmamalarına rağmen 800 TL ile bin 500TL arasında elektrik faturası alan bazı esnaf ve vatandaşlar, Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Dicle EDAŞ) çalışanlarının, son endeks ve ilk endekse bakmadan faturalara fiyat belirlediklerini ileri sürdü.

Evi 4 ay boş kaldığı halde 800 TL’lik elektrik faturası almasına tepki gösteren Ağa Babayiğit, “Evim 4 ay boş kaldığı halde 800 TL’lik fatura geldi. Bir aydır evdeyim. Bir ayın gideri ne kadarsa ona göre düzenlesinler. Sadece ben değil. Bütün halkın bu şekildedir. Biz mağduruz. Bunu bilmeyen kimse yok.” dedi.

“İkinci bir mağduriyet yaşanıyor”

28 Kasım 2015 tarihinden bu yana evlerine gidemediklerini söyleyen Muharrem Erat, şunları söyledi:

“Yaklaşık 5 aydır evine gidemeyen arkadaşlarımıza yüksek tutarda elektrik faturası geldi. Önceleri 30 TL gibi fatura geliyordu. Ama şimdi kimine 800 TL, kimine ise bin 500 TL gibi ücretler geldi. Vatandaş zaten aylardır mağdur durumda. İkinci bir mağduriyet daha yaşanıyor. Bu, DEDAŞ’ın vicdanına kalmış bir şeydir. Artık çaresiz bir durumdayız.”

Sonuna kadar haklarını arayacaklarını dile getiren Erat, elektrik şirketi çalışanlarının son endeks ve ilk endekse bakmadan fatura çıkardığını gerekçe sayarak, faturalarda düzeltme yapılmasını istedi.

“Böyle faturaların gelmesi abes”

Çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle halkın zaten büyük bir mağduriyet yaşadığını aktaran Orhan Bildik adlı esnaf ise evlerde kimse olmadığı halde yüksek miktarda fatura gelmesini abes olarak karşıladığını söyledi.

Yetkililerin, kendilerine yardımcı olmasını talep eden Bildik, “Arkadaşlarımıza bin TL’nin üzerinde elektrik faturaları gelmiş. 800 TL, 900 TL gelen var. Bu fiyat çok. Aylardır buralarda sıkıntı vardı. İnsanlar evine gitmiyordu. Elektrikler de fazla kullanılmıyordu. Aylık 150-200 TL faturası gelen kişilere 3 ayda bin TL civarı fatura gelmiş. Burası kapalı durumda olduğu için böyle faturaların gelmesi abes oluyor. DEDAŞ’ın buna el atması lazım. Halka yardımcı olsunlar.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, görüştüğümüz Dicle EDAŞ yetkilileri, Sur’daki ev ve işyerlerinin faturalarında son 5 aydır okuma yapılmadığı bilgisini verdi.

Duruma tepki gösteren vatandaşların faturalarında ya yanlış okuma yapıldığı ya da evlerin başkalarınca kullanıldığı ihtimalinin söz konusu olduğunu belirten yetkililer, vatandaşların sayaç numarası ile son endeksi karşılaştırmalarını, eğer ortada hata varsa itiraz dilekçesi ile Dicle EDAŞ’a başvuru yapmalarını istedi.

HABERE YORUM KAT