1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur halkı yaralarını sarıyor
Sur halkı yaralarını sarıyor

Sur halkı yaralarını sarıyor

Sur İlçesi'nde yaşanan çatışmaların ardından harabeye dönen mahallelerde yurttaşlar yaralarını sarıyor.

A+A-

Çatışma izlerinin halen durduğu ilçede enkazlar toplanırken, yurttaşlar mahallelerde biriken çöplerin toplanmamasından rahatsız.

 

Koku altında kalan ilçede yurttaşlar çöplerin temizlenmesini istedi. Diyarbakır Barosu da ilçeyi ziyaret ederek yurttaşlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.


Diyarbakır'ın tarihi Sur İlçesi'nde 5 Eylül günü sokağa çıkma yasağı ile başlayan ve 1 polis memurunun yaşamını yitirdiği ve aralarında polis ve sivillerin de bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığı çatışmaların ardından ile sakinleri yaralarını sarıyor.

Çatışmaların yoğun yaşandığı ve harabeye dönen tarihi sokaklarda çatışmadan izler kalırken, çok sayıda iş yeri, ev ve cami de hasar gördü. Daha önce yerli ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiği tarihi mekanlarda çatışma izleri dikkat çekerken, yurttaşlarda da bir tedirginlik hakim.

 

Çatışmaların yoğun olduğu mahallelerde yurttaşlar hasar tespit çalışması yaparken, kalıntılar da temizlenmeye başlandı. Yaşanan çatışma nedeniyle ilçe sakinleri tedirgin.
 
Çöplerin toplanmadığı ilçede yurttaşlar isyan etti


Sur'un tarihi sokaklarında gezdiğimizde yayılan koku insanı rahatsız edecek boyutta. Zira biriken çöpler halen toplanmadı. Her sokak başında evlerin önünde toplanan çöpler koku yayarken, yurttaşlar belediyenin çöpleri toplamamasına tepki gösterdi. Kimi yurttaşlar yayılan koku nedeniyle çöpü sularken, çöpten çıkan sinekler de ayrı bir sorun.

 

Çocukların ve mahalle sakinlerinin sağlığını tehdit eden çöplerin toplanması için belediye yetkililerinin bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. İlçede incelemelerde bulunan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, yurttaşların şikayeti üzerine belediye yetkilileri ile görüşerek, yurttaşların taleplerinin karşılanmasını istedi. Belediye yetkilileri kısa sürede çöpleri temizleyeceklerini belirtti.
 
Baro'dan Sur'a ziyaret


İlçede yaşanan olaylar nedeniyle Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi ve yönetim kurulu üyeleri, tarihi bölgede incelemelerde bulundu.

 

Suriçi esnafı ve mahalleliye geçmiş olsun dileklerini ileten, esnaf ve mahallelinin uğradığı zararı tespit etmeye çalışan Baro yöneticileri daha sonra olayların yoğunlaştığı Hasırlı Mahallesine geçti. Buradaki Kurşunlu Camii önünde açıklama yapan Baro Başkanı Tahir Elçi, olayda yaşamını yitirenlere başsağlığı, yaralananlara acil şifalar dilediğini belirterek Suriçi sakinlerine geçmiş olsun dileğinde bulundu.

 

Elçi açıklamasında; silahlı çatışmaların, sivillerin yaşadığı mahallelere ve halkın yaşam alanına sirayet etmemesi gerektiğini, bu durumun çatışma hukukunun da bir gereği olduğunu ifade ederek herkesin bu konuda hassasiyet göstermesi gerektiğini ifade etti.


İnceleme sırasında 6 gündür sokağa çıkma yasağının ilan edildiği ve dünyayla bağları kesilen ve büyük bir tehlike altında olan Cizre'den arayan bir yurttaş yaşadıkları koşullar hakkında bilgi vererek Elçi'den yardım istedi.

HABERE YORUM KAT