1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Sur halkı ikinci bir mağduriyet yaşamasın”
“Sur halkı ikinci bir mağduriyet yaşamasın”

“Sur halkı ikinci bir mağduriyet yaşamasın”

Sur'da yaşanan çatışmalarda zarar gören evlerin içerisindeki eşyaların tespiti için oluşturulan komisyonunun maddi değerinin altında meblağ belirlenmesine tepki gösteren Hür-Der, Sur halkının ikinci bir mağduriyet yaşamaması için uyarılarda bulundu.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ‘Eşya Tespit Komisyonu’nda bulunan kimi görevlilerin ev ve iş yerleri tahrip olmuş halka, cüzi para teklifinde bulundukları iddialarına bir tepki de İnsani Hak ve Hürriyetler Derneği (Hür-Der)  Başkanı Av. Şaban Dalgın’dan geldi.

Sur halkının ikinci bir mağduriyet yaşamaması için çaba harcanması gerektiğini belirten Dalgın, yapılan iş içerisinde para olduğunu bundan dolayı paralel yapı ve PKK’nin bu işe el attığına dikkat çekti.

Dalgın, “Öteden beri terörden zarar görenlerin zararların tazminiyle ilgili oluşturulan komisyonlarda sorun var. Bu işlerde büyük paralar dönüyor. Sahipsiz olan, avukatı olmayan, kendi hakkını hukukunu savunup bir diyaloga geçemeyen insanlara komik denecek miktarda paralar ödendiğini biliyoruz. Bu zulmün bir an önce giderilmesi lazım. Sur halkı ikinci bir mağduriyet yaşamasın.” dedi.

“Bu insanlar ikinci bir mağduriyet yaşıyorlar”

Eşya tespit komisyonu tarafından verilen rakamların insanları rencide ettiğini ifade eden Dalgın, “İnsanlara ev içi eşya hasarı için 500 TL veriliyor. Bu rakam insanları rencide ediyor. Rencide edilenler bununla bileniyor, zulme karşı bir isyan ruhuna giriyorlar. Sur içinde bu çukur işlerinin başlatılmasının nedeni bu insanların mazlum ve mustazaf olması, başkaldıramaması, gelenlere ‘Buradan defolun gidin’ diyememesidir. Şimdi bu insanlar ikinci bir mağduriyet yaşıyorlar. Bilinmelidir ki, Sur ilçesi Diyarbakır genelindeki diğer bölgelere oranla fakirlik açısından daha düşük bir seviyededir. Burada mağdur olan insanlar terörist değil, devletin bunu özellikle anlaması lazım.” ifadelerini kullandı.

“Sur halkı bu verilen komik rakamlar nedeniyle bir mağduriyet daha yaşıyor. Bunun bir an önce araştırılması lazım. Bu işin içinde para olduğu için paralel yapı ve yine PKK’nin bölgedeki elemanları bu işe al atmışlar.  Zarar tespit komisyonunda bazı insanlara çok astronomik rakamlar çıkarken bazılarına ise çok düşük rakamlar çıkıyor. Bunları devletinde araştırmasını istiyoruz. Bu işin arkasında mutlaka bir katakulli var. Bu nedenle komisyonların yaptıkları işlerin mercek altına alınmasını yetkililerden talep ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT