1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur halkı evine dönmeyi bekliyor
Sur halkı evine dönmeyi bekliyor

Sur halkı evine dönmeyi bekliyor

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği 5 mahallede evleri bulunan halk, yetkililere seslenerek bir an önce evlerine dönmeyi beklediklerini söyledi.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki 5 mahallede sokağa çıkma yasağı sürüyor. İlçe kaymakamlığı tarafından verilen izinle aileler evlerini görebilirken çoğu aile kaymakamlığa verdikleri izin dilekçesinin kabul edilmesini bekliyor.

Yaşanan 120 günlük çatışma sürecinin ardından halen girişin yasak olduğu bazı mahallelerde evleri bulunan halk, “Yeter artık! Yasaklar kalksın bizde evimize geri dönelim”  diyerek yetkililere tepki gösterdi.

Sur’da yaşanan 120 günün aşkın çatışma süreci, 50 bine yakın insanın mağdur olmasına ve göç etmesine sebep olurken, yasaklı bölgelerde evleri bulunan Surlular ise evlerinin yıkılmasından endişeli olduklarını ve bir an önce evlerine dönmek istediklerini belirtti.

Evinin Fatih Paşa Hamam Sokağında olduğunu söyleyen Şenol Amca eve gidip eşyalarının olup olmadığını kontrol etmek için geldiğini fakat polislerin kendilerine izin vermediğini söyledi.

Polisin kendilerine henüz sıralarının gelmediğini ve bu yüzden izin verilmediğini  ifade eden Şenol Amca,  “Bize, 'Sıranız geldiğinde sizleri çağıracağız' dediler. Sokak numaralarına göre sıraya geçiriliyoruz. Bekliyoruz evimiz yıkılmış mı? Eşyalarımız yerinde duruyor mu, Çalınmış mı?  Gidip göreceğiz. Üstümüzü değiştirebileceğimiz başka elbisemiz de yok. Bizler mağduruz bir an önce bu yasaklar kalksın ve bizde evimize dönelim istiyoruz. Sokaklarda öleceğiz.” dedi.

Dört aydır kirada olduğunu ve devletin kira yardımında bulunduğunu belirten Şenol Amca eşya olarak sadece kilimlerinin ve ufak tefek eşyalarının olduğuna dikkat çekti.

“Bu halkı ne hale getirdiler”

Evinin yasaklı bölgede olduğunu ve görmek istediğini belirten Yılmaz Kutluay, Sur Kaymakamlığına dilekçe verdiği halde günlerdir kendisine sıranın gelmediğini söyledi. Evinin son halini, yıkılıp yıkılmadığını merak ettiğini söyleyen Kutluay,  polislerin evini görmeye izin vermediklerini söyledi.

Kendilerinin mağdur olduğunu ifade eden Kutluay, siyasi partilere,  "Bir dahaki seçimde de gelip bizden oy isterler. Bunlar sadece oy için bu halkı soruyorlar, halkı ne hale getirdiler. Evimizden olduk sokaklara düştük. Kimse gelip halimizi sormuyor.” diyerek tepki gösterdi.

Evinin yıkılıp yıkılmadığı konusunda haberinin olmadığını belirten Kutluay, “Her şeyimiz içeride, evden çıkarken üzerimizdeki elbiselerle çıktık.  Dört aydır akrabalarda kalıyoruz. Eşyalarımız içeride olduğu için kiraya da çıkamadık. Bir an önce yasakların kalkmasını ve tekrardan evimize gitmek istiyoruz.” temennisinde bulundu.

“Devlet kira yardımını kesti”

Beş aydır evini görmediğini söyleyen ve ismini vermek istemeyen bir vatandaş ise evinin yıkılıp yıkılmadığını bilmediğini,  Bütün eşyalarının içeride kaldığını ve mağdur olduğunu ifade ederek, “Başbakan bizlere bir yıl boyunca kira yardımında bulunacağını söylemişti. Oysa bir buçuk ay kira yardımı aldıktan sonra yardım kesildi. Benim çocuğumu İŞKUR’dan işe aldılar diye kira yardımını kestiler. Ama İŞKUR’da çalışmayanların bile kira yardımı kısmen kesilmiş durumda.  Devlet mağduriyetimizi bir an önce gidersin.” şeklinde konuştu.

Mehmet Girişen ise Sur'daki evini görmek için gerekli yerlere dilekçe verdiğini ancak halen izin verilmediğini söyledi.  

HABERE YORUM KAT