1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur halkı: Bizi yıldıracaklarını sanıyorlarsa yanılırlar
Sur halkı: Bizi yıldıracaklarını sanıyorlarsa yanılırlar

Sur halkı: Bizi yıldıracaklarını sanıyorlarsa yanılırlar

Belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasına tepki gösteren Sur halkı, "Başkanlarımızı cezaevinde tutup bizi yıldıracaklarını sanıyorlarsa yanılırlar.

A+A-

Bu halk taleplerini dinleyen onlarca başkan seçer. Kürt halkı hiçbir zaman baskı karşısında boyun eğmemiştir, eğmez de" dedi.


Geçici AKP hükümetinin sürdürdüğü savaş politikaları sonucu, 19 Ağustos'ta gözaltına alınan Diyarbakır'ın Sur Belediyesi eşbaşkanları Seyid Narin ve Fatma Şık Barut'un tutuklanmasına tepki gösteren ilçe halkı, özyönetim ilanı sonrası dozajı artan şiddete dikkat çekere, iktidarın halkın talebine kulak vermesi gerektiğine vurgu yaptı.
 
'Bir vahşetle karşı karşıyayız'


Sistemin halkın önünü tıkamasıyla özyönetimlerin ilan edilmesinin kaçınılmaz hale geldiğini belirten ilçe esnaflarından Bedri Oğuz, "İktidarın halkın taleplerini anlaması gerekir. Eğer iktidarın yaklaşımı doğru olsaydı bugün hiçbir yerde acı yaşanmazdı" dedi.

 

Halkın savaş yanlısı olmadığını her fırsatta haykırdığını belirten Oğuz, "Tüm barış çağrılarımıza rağmen her gün bu sokaklarda polis insanlara saldırıyor. Şimdi de belediye eşbaşkanlarımız tutuklandı. Devlet artık demokratik taleplerimizi görmeli. Daha fazla kimse zarar görmesin. Bir vahşetle karşı karşıyayız. Bu vahşetin bir an önce son bulması ve halkın demokratik taleplerinin dinlenmesi gerekiyor" diye konuştu.
 
'Halkın iradesinin tutuklanması kabul edilemez'


Polisin ilçede estirdiği "pkk" nedeniyle hava kararmadan dükkanlarını kapatmak zorunda kaldıklarını ve borçlarını ödeyemez hale geldiklerini belirten esnaflardan Abdulmenaf Demir, "Belediye eşbaşkanlarımızı da tutukladılar. Biz bunları kabul edemeyiz. Tüm ilçe halkı sokaklara dökülmelidir" derken, yurttaşlardan Şeyhmus Bozkuş, halkın seçtiği eşbaşkanlarının tutuklanmasının kabul edilemez yineledi.
 
'Kürt halkı boyun eğmedi, eğmez de'


İktidarın çıkarı için Kürdistan'da savaşa sarıldığını belirten ilçe sakinlerinde Selahattin Taruk, belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasına şu sözlerle tepki gösterdi: "Halkların iradesi olan belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasını hiç kimse kabul etmiyor. Tüm ilçe halkı bu duruma tepki göstermek için sokağa çıkmalıdır.

 

Eşbaşkanlarımızı tutukladılar ama bu halk iradelerini yalnız bırakmaz. Başkanlarımızı cezaevinde tutup bizi yıldıracaklarını sanıyorlarsa bu halk taleplerini dinleyen onlarca başkan seçer. Kürt halkı hiçbir zaman baskı karşısında boyun eğmemiştir, eğmez de."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler