1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur Halk Meclisi’nden “özyönetim ilanı”
Sur Halk Meclisi’nden “özyönetim ilanı”

Sur Halk Meclisi’nden “özyönetim ilanı”

Bölgede artan çatışma haberlerinin ardından “özyönetim” olarak nitelenen açıklamalar art arda gelmeye başladı.

A+A-

Silopi, Cizre, Nusaybin, Şırnak, Yüksekova, Bulanık, Varto,  Van Edremit ve İpekyol ilçeleri ile Hakkari’de ‘öz yönetim’ ilan edilmesinin ardından bir açıklamada, Sur ilçesinden geldi.
 
Topyekun savaş konsepti çerçevesinde kendilerine katliamla yönelen devletin kurumlarını artık meşru görmediklerini, buna karşı kendi özyönetimleri ile kendi kendilerini yönetmek istediklerini duyuran Diyarbakır Sur Halk Meclisi, “Bizler Sur ilçesinde yaşayan seçilmişler olarak, demokratik kent meclisi olarak faşizan ve meşru olmayan rejime karşı toplumun özyönetimi olarak kendimizi beyan ediyoruz” açıklaması yaptı.


Bölge genelinde yaşanan çatışma ve tutuklamalarla beraber, devlet kurumlarını meşru görmediklerini ve özyönetim mekanizmalarını oluşturacaklarını ilan eden birçok kentten sonra Diyarbakır Sur Halk Meclisi de özyönetimlerini Hasırlı Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği önünde yaptığı basın açıklaması ile ilan etti. Açıklamaya Sur Belediyesi eşbaşkanları Fatma Şık Barut ile Halit Narin ve Özgür Yurttaş Derneği yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. Sur Halk Meclisi adına açıklama yapan Güneş Sönmez, topluma yönelik geliştirilen devlet baskılarına karşı halkların ve toplumun tüm faklı kesimleri olarak varlıklarını koruma ve özgürlüklerini sağlama temelinde baskılara karşı irade koyacaklarını dile getirdi.
 
‘Kendimizi ve kentimizi yönetmek istiyoruz’


DİHA’da yeralan habere göre, açıklamada “Devletin ve AKP hükümetinin topluma yönelik topyekun saldırılarına karşı demokratik direniş temelinde öz irade ve yönetiminin geliştirmeyi acil bir gereklilik gördüklerini” ifade eden Sönmez, “Kürdistan geçliği, kadın, sivil toplum örgütleri ve tüm farklılıklar demokratik ulus ve özyönetimin güçlendirilmesi gerekir. Devletin ve meşru olmayan AKP hükümetinin, ‘Herkes benim emrimde olmalı ve istediğim şekilde hareket etmeli’ dayatmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Bizler Ankara’dan yönetilmek istemiyoruz. Bizler Kürt halkı olarak demokratik ve meşru yöntemlerle kendimizin seçtiği yönetimler tarafından yönetilmek istiyoruz. Bu nedenle biz artık kendimizi ve kentimizi özyönetimimizle yönetmek istiyoruz” diye konuştu.


Devletin ve meşru olmayan hükümetin yetkililerinin her fırsatta kamuoyunda “Bunun bedelini ağır ödeyecekler” biçiminde ağır tehditlerde bulunduğuna dikkat çeken Sönmez, bir bütün olarak topluma bedel ödetme pratiğinin sergilendiğini söyledi. Sönmez, “Son bir buçuk ayda binleri aşan gözaltı, tutuklama, sokak ortasında infazlar, ormanların ateşe verilmesi, cenazelere işkence yapılması tekçi zihniyetin topluma karış topyekun savaş ilanının ülkeyi nereye götürmek istediklerinin açık ifadesidir” diye belirtti.


‘Bütün kamuoyunu haklı irade beyanımızı tanımaya çağırıyoruz’


Kendilerini temsil etmeyen rejimin tüm kurumlarını meşru görmediklerini ifade eden Sönmez, şu açıklama ve çağrıyı yaptı: “Bizler Sur ilçesinde yaşayan seçilmişler olarak demokratik kent meclisi olarak faşizan ve meşru olmayan rejime karşı toplumun özyönetimi olarak kendimizi beyan ediyoruz. Seçilmiş kent meclisi olarak halkımıza yönelik geliştirilen topyekun imha rejimine karşı tutum alarak bu günden itibaren kentimizi öz irade ile ve özyönetim ile yöneteceğimizi ilan ediyoruz. Bütün kamuoyunu bu haklı ve meşru irade beyanımızı tanımaya ve sahiplenmeye çağırıyoruz”


Şırnak’ın Silopi ilçesinde biri polis, dört kişinin yaşamını yitirdiği olayların ardından hafta başında toplanan ve Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) de içinde olduğu Şırnak Halk Meclisi, 10 Ağustos 2015’te “öz yönetim” ilan ettiğini açıklamıştı. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler