1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur esnafından acil eylem planı
Sur esnafından acil eylem planı

Sur esnafından acil eylem planı

Yaşanan sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle iş yerlerini açamayarak iflasın eşiğine gelen Sur esnafı, acil çözüm için toplanarak, heyet kurdu.

A+A-

Tarihi Sur İlçesi'nde ilan edilen yasak ve yaşanan çatışmalarla zor günler geçiren esnaf, iflasın eşiğine gelirken, yaşadıkları soruna çözüm bulmak için toplandı.

200'ü aşkın esnaf biraraya gelerek düzenlediği toplantıda ortak öneri ve görüşler doğrultusunda 20 kişilik bir heyet kurulurken, heyetin gerekli tüm girişimleri yapmasına karar verildi. Öte taraftan toplantı devam ettiği sırada AKP çevresinden ir grup esnaflar adına korsan açıklama yaparken, toplantıda bulunan esnaflar açıklamadan haberleri olmadığını söyledi.


Diyarbakır'ın tarihi Sur İlçesi'nde ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle iş yapamayan ve yaşanan çatışmalar nedeniyle çoğunun iş yeri ahrip olan Sur esnafı zor günler yaşıyor. Alacaklarını alamayan, çektiği krediyi geri ödeyemeyerek cezaya maruz kalan, gıda malzemeleri içeride bozulan esnaf yaşadığı soruna çözüm bulmak için dün bir araya geldi. Sur'da esnaflık yapan 200'ü aşkın kişi Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda biraya gelerek yaşadıkları sorunlar ve çözüm üzerine tartışma yürüttü. Sur'un farklı bölgelerinde farklı meslek gruplarından çok sayıda esnafın yoğun ilgi gösterdi.
 
20 kişilik heyet kuruldu


Toplantıda esnaflar sorunları ve çözüm önerilerini bir bir sıralarken, gelen sorun ve öneriler bir bir not alındı. Gelen önerilerin ardından 20 kişilik bir heyet oluşturuldu. Diyarbakır'ın tarihi, kültürel ve ekonomik merkezi olan Sur bölgesinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacıyla oluşturulan heyetin gerekli tüm girişimleri yapmasına karar verildi.
 
AKP'li gruptan esnaflar adına korsan açıklama


Esnafların içerideki toplantıları sürerken, AKP çevresinden yaklaşık 20 kişilik bir grup basının beklediği bina önüne gelerek daha önceden hazırlanan bir basın metnini okuyarak açıklama yaptı. Yapılan açıklamanın ardından toplantı salonunda bulunan 200'ü aşkın esnaf yapılan açıklamadan haberleri olmadığını, grubun kendi adına açıklama yaptığını ve toplantının devam ettiğini söyledi.
 
Açıklama şöyle


Esnaflar adına açıklama yaptığını belirten Adil Aydın, kimsenin ölmesini istemediklerini belirterek şunları söyledi: “Sur’ların UNESCO listesine alınması biz esnafları umutlandırmıştır. Ancak son 2 ay içresinde başlayan hendek eylemleri ve beraberindeki çatışmalı süreç sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Kirasını, vergisini ödeyemeyecek durumda olan esnafımız şimdide evine ekmek götürmekte zorlanmaktadır."
 
'Bine yakın esnaf iş yerini kapattı'


Aydın açıklamasına şöyle devam etti: "Neredeyse haftanın 6-7 günü sokağa çıkma yasağı nedeniyle esnaf işyerlerini açmamaktadır. Birçok esnafımız çek ve senetlerini ödeyememesi nedeniyle hukuki ve cezayı yaptırımla karşı karşıya kalmıştır. Son 1 ay içerisinde bine yakın esnafımız ticari hayatını son vermek için vergi kaydını sildirmek için maliyeye müracaat etmiştir. Esnaflar olarak kendimiz ve hizmet verdiğimiz halkımızın gelecek kaygısı dışında herhangi bir taraf olma noktasında siyasi duruşumuz söz konusu değildir.

 

Esnaflar olarak son derece zor ve perişan bir durumdayız biran önce hendek yelmelerinin ve bundan doğan çatışmalı sürecin sona ermesi, iç barışın sağlanması esnaflarımızın düştüğü bu durumdan kurtulması önemle arz etmektedir.  Sonuç itibariyle hendekler kapatılsın, barikatlar kaldırılsın ve sokağa çıkma yasağı kaldırılsın. Ateş düştüğü yeri yakar insanlarımız ölmesin, poliste, askerde bizim kardeşimizdir. Dağdaki olan şahıslarda bizim kardeşlerimizdir. Bunların tek bir canı bir kanı dökülürse, işyerimiz hepsi yansa umurumuzda değildir.”

HABERE YORUM KAT