1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur esnafı iflasın eşiğinde
Sur esnafı iflasın eşiğinde

Sur esnafı iflasın eşiğinde

Sur İlçesi’nde ilan edilen 6’ncı yasak sürerken, ilçe esnafı karar kara düşünüyor.

A+A-

Günlerdir iş yerlerini açamayan esnaf ne alacağını alabiliyor, ne de borcunu verebiliyor.

 

Kimi mahallelerde ise geçimini küçük bakkallarla sağlayan esnafın ise iş yerleri ya yandı yada harabeye dönerek kullanılamaz hale geldi. Her esnafın 20 bin TL’ye yakın zararının olduğu belirtilirken, ilçe esnafı iflasın eşiğine geldi.


Diyarbakır Sur İlçesi’nde 5 kere ilan edilen sokağa çıkma yasağı 9’uncu gününde kaldırılırken, 10’uncu günde tekrar yasak geldi. Yasağın kaldırıldığı gün ev ve iş yerlerini ziyaret eden esnaf karşılaştıkları manzara ile şoka girdi.

 

Kimisi cinnet geçirip sağa sola saldırırken, kimisi de oturup sessiz ev ve iş yerinin harabe görüntüsüne dalıp kaldı. İlçedeki yoğun göç de kentteki hem sosyal hem de ekonomik dokuya ciddi oranda zarar verdi. Tarihi ilçe olması nedeniyle turizm geliri ile kent gelirine büyük katkısı olan Sur’da esnaf iflasın eşiğine geldi.
 
Yıkılmayan iş yerleri de kapanıyor!


Bir gün içinde ilçede ikinci yasak gelirken, ilçedeki yoğun geç dikkat çekti. son 3 aydır Diyarbakır ticaretin kalbi olan ilçede esnaf her geçen gün iş yerlerini kapatmayla yüz yüze kalıyor. Kimi esnaf aldığı krediyi veremiyor kimisi de borç batağına sürüklenip iş yerini kapatmakla yüz yüze kalıyor. Sokağa çıkma yasağı olmayan mahallelerde de polis ablukasıyla iş yerleri iş yapamaz durumda. Sur'da esnaflık yapan yurttaşlar sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte ilçede hayatın bitme noktasında olduğunu belirterek, tepki gösterdi.

10 bin TL borcum var, 1 TL bile kazanamıyorum’
9 gündür sokağa çıkma yasağının devam ettiği Dabanoğlu Mahallesi'nde bakkal işleten 8 çocuklu 52 yaşındaki Recep Akdenizli, Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağının bir günlüğüne kaldırılmasını ilçede kalan insanların ve esnafın da yerini terk etmek için aldığını söyledi. 20 yıldan fazladır geçimini küçük bir bakkaldan sağladığını ifade eden Akdenizli, çözüm sürecinin bitimiyle başlayan saldırılarla birlikte bir lira dahi kazanamadığını, 10 bin TL'ye yakın borcunun olduğunu söyledi. Sur'da bir yandan insanlar katledilirken, bir yandan da esnafın iş yapamaz bir durumda geldiğini dile getiren Akdenizli, yıllardır ekmek teknesi olan yeri bırakmak istemediğini söyledi.
 
'Yasak olmasa geçimimizi sağlarız’


Yoğurt Pazarı civarında 45 yıldır berberlik yaptığını dile getiren Recep Yıldız (60), Diyarbakır'ın kadim yeri Sur'da hiçbir zaman bu kadar büyük bir vahşeti görmediğini gözleri dolarak söylüyor.

 

Yıldız, “12 Mart Muhtırasını, 12 Eylül dönemini bire bir yaşadım. O günler de zordu ancak bu günler gibi 10-15 gün süresiz süren sokağa çıkma yasakları yoktu.

 

AKP bu yasaklarla insanlara topyekun bir savaş başlattı. Sur'da hayat bitirilmek isteniyor. Burada bize iş yaptırmıyorlar. Kimse saldırmasa, yasak ilan etmese biz burada yıllardır olduğu gibi geçimimizi sağlarız" dedi.

 

' Her esnafın zararı en 20 bin lira’


Sur Gazi Caddesi üzerinde 10 yıldır iletişim malzemelerini satan 35 yaşındaki Mesut Kanpakoğlu, Diyarbakır'ın kalbinin Sur olduğunu dile getirdi. Kanpakoğlu, "Diyarbakır'ın en eski esnafları, tarihi yerleri burada. Yüz yıllardır burada canlı bir hayat var. Son süreçte devletin buraya yönelmesiyle halka saldırılar olduğu gibi esnafı da bittirdi. Her esnafın zararı en 20 bin lira. Bunun sorumlusu yasak kararı alanlardır. Yerimizi, iş yerlerimizi bırakmamızı istiyorlar. Biz esnaflar olarak bu tarihi yerin zarar görmesini istemiyoruz" dedi. 

Esnafın isyanı


Gazi Caddesi üzerinde bulunan tarihi "Çarşiya Şewitî"de esnaflık yapan onlarca esnaf da yasaklarla birlikte zor günler geçirdiğini anlatıyor. Esnaf tarihi iş yerlerinde iş yapamadıkları gibi polis ve özel hareket timlerinin karargahı durumuna geldiğini aktarıyor.

 

Çarşı esnafı yaşanan haksızlığa isyan ederken, Sur'da esnaflığın bittiğini dile getirdi. Esnaflar, "Zararlarımız, iş yerlerimiz elbet bir gün karşılanır. Ama insan hayatı bir daha geri getirilemez. Tarihi Sur'a verilen zararlar bir daha geri getirilemez. Tarihimizi yok ediyorlar. Eskiden Sur sokakları, caddeleri gül kokardı şimdi kan kokuyor" dedi.
 
İş yerleri harabeye döndü


Çatışmaların yoğun yaşandığı Fatih Paşa ile Hasırlı mahallelerinde yaşanan çatışmalar sonucu çok sayıda iş yeri ya yandı yada açılan ateş sonucu harabeye dönerek kullanılamaz hale geldi. Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle zaten iş yapamayan Sur’un küçük esnafı, elindeki iş yeri de gidince kara kara düşünüyor. Esnaf geleceğinden endişe duyarken, kent dinamiklerinden soruna çözüm bekliyor.
 
Çatışmalı süreç tüm kent esnafını vuruyor


Sur’daki yasağın yanı sıra söz konusu çatışmalı süreç tüm kentin ekonomisine de ciddi anlamda zarar verdi. Kent merkezinde yaşanan olaylar ve çatışmalar nedeniyle esnaf iş yapamazken, çoğu zamanda iş yerini yaşanan olay ve çatışmalardan dolayı kapatmak zorunda kalıyor.

 

Akşam saatlerinde karanlığın çökmesi ile halk evlere çekilirken, esnaf da iş yapamadığı için erken saatte kapatmak zorunda kalıyor. Söz konusu süreçte en çok zarar gören ise yine küçük esnaf oluyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler