1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur çocuklarının SHÇEK'e verilmesi yasa dışı!
Sur çocuklarının SHÇEK'e verilmesi yasa dışı!

Sur çocuklarının SHÇEK'e verilmesi yasa dışı!

Sur'un abluka altında olan mahallelerinde 90 günü aşkın kalan ve dört gün önce çıkan 19 çocuktan 8'i savcılık kararı ile SHÇEK'e verildi.

A+A-

Bu durumu değerlendiren İHD Avukatı ve çocuk hakları savunucusu Gamze Yalçin, devletin çocukları hedef aldığını ve uygulamanın yasal hiçbir dayanağı olmadığını söyledi.
 
Devlet güçleri tarafından yürütülen abluka ve sokağa çıkma yasakları Diyarbakır Sur ilçesinde 100'üncü güne girdi. Geçtiğimiz hafta Sur'dan çıkan 19 çocuktan K. Ş. (11), T. A.(7), G. A.(10), R. A. (7), M. A. (6), Ö. A.(4). Ş.T. (9) ve adı öğrenilemeyen bir çocuk, hakim onayı olmadan Çocuk Şube'den Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) teslim edildi. Avukatların verdiği bilgiye göre, çocukların SHÇEK'e savcılık talimatı ile verildiğini ve bu sözlü talimatla çocukların anne ve babalarına dahi verilmeyeceği ifade etti.
 
Çocukların SHÇEK'e verilmesini değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Avukatı ve çocuk hakları savunucusu Gamze Yalçin, çocukların anne ve babaları olmasına rağmen yurda teslim edilmelerinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Uygulamanın yasal dayanağı olmadığına dikkat çeken Yalçin, "Yasalarda koruma altına alınması gereken çocuğun anne veya babasından herhangi birinin olmaması durumunda devletin koruması altına alması gerektiği hukuksal bir uygulama" dedi. Yalçin, devletin yapmış olduğu bu uygulama çocukları anne ve babadan ayırmak olduğunu ve bunun da hak ihlali olduğunu belirtti.
 
'Hukuka aykırı'
 
Çocukların yurda teslim edilmesi ancak hakim onayı ile yapılabilineceğini vurgulayan Av. Yalçin, şunları söyledi: "Yapılan işlemlerin resmi merciler onayı olmadan yapıldığını görüyoruz. Bu ayrı bir hukuksal sorun olarak duruyor. En kısa süre içerisinde tüm çocukların yurttan alınarak anne babalarına verilmesi yönünde girişimlerimizin olumlu sonuçlanması gerektiğini düşünüyoruz. Çocukların mağduriyeti bu anlamda çok büyük ve devlet anne babası olan çocukları yurda göndererek farklı bir hak ihlaline neden oluyor."
 
'Çocuklara farklı bir politika uygulanıyor'
 
Savaşta en fazla çocukların etkilendiğini de anımsatan Yalçin, "90'lı yıllarda 500 çocuk yaşamını yitirdi. Birçok hak ihlaline maruz kaldı. Yine çocuklar 2006 yılında yaşanan olaylardan sonra taş atan çocuklar olarak gündeme gelerek 14 yaşlarındaki çocuklara yaşlarını aşan cezalara çarptırıldı. Bu da elbette ki önceki dönemlerde olan uygulamalarda ki gibi çocukların hedef alındığı gösteriliyor. Çocuklara da farklı bir politikanın uygulandığını da gösteriyor" diye konuştu. Yalçin, son olarak bu uygulamanın ilerleyen dönemlerde çocuklarda ruhsal travmalara yol açacağını hatırlattı. (

HABERE YORUM KAT