1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur çocukları ses devriyesinde
Sur çocukları ses devriyesinde

Sur çocukları ses devriyesinde

Sokağa çıkma yasağının olduğu Sur İlçesi’nde yaşayan çocuklar, çatışmaların yaşandığı mahallelere destek için her gün ellerine aldıkları teneke ve kovalarla ses çıkarma devriyesi yapıyor.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesi 26 gündür sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Sur içerisinde yasak sürerken dışarıda da birçok merkezde çatışmaların yaşandığı mahallelere destekler de gelmeye devam ediyor.

Sur'un İskenderpaşa Mahallesi'nde yaşayan ve yaşları 10 ile 12 arasında değişen 3 çocuk devam eden direnişe anlamlı bir destek veriyor. İskenderpaşalı çocuklar ip ile kollarına astıkları teneke ve plastik kovalara vurarak, ses çıkarma eylemi gerçekleştiriyor. Çocuklar yaptıkları bu eylemi sadece bir noktada bırakmayıp kova ve tenekelere vururken, aynı zamanda mahallenin bütün sokaklarını turluyor. Çocukların günlerdir yaptığı bu eyleme ise yurttaşlar da ıslık, alkış ve zılgıtlar ile destek veriyor.


Çocuklardan 12 yaşındaki O.B. Sur için her gün ses çıkarma eylemi yaptıklarını dile getirerek, "Sur'da abluka kalkana kadar eylemlerinin sürdüreceğiz" dedi. S.B. isimli diğer bir eylemci çocuk ise, Sur'la dayanışmak için her gün ses çıkarma eylemi gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Ölümlerin olmamasını istiyorum" dedi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler