1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sur Belediyesi'nden aşure günü etkinliği
Sur Belediyesi'nden aşure günü etkinliği

Sur Belediyesi'nden aşure günü etkinliği

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Sur İlçe Belediyesi Ziya Gökalp Kadın Destek Merkezi'nde (KADEM) Muharrem ayı vesilesi ile Aşure Günü etkinliği düzenlendi.

A+A-

Sur Belediyesi Ziya Gökalp KADEM'de düzenlenen etkinliğe, Sur Belediye Başkan Yardımcısı Gülbahar Örmek, Başkan Vekili Nakşi Sayar, meclis üyesi Semra Turan, Sur Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Murat Genç, KADEM hocaları, kursiyerleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Büyükçe bir kazanda hazırlanan aşure mahalle sakinlerine ve KADEM'e gelen misafirlere dağıtıldı. Sur Belediye Başkan Vekili Nakşi Sayar, “Hepimiz çok öteden beri biliyoruz ki Hz. Hüseyin çok hunharca bir şekilde katledilmiştir. Hz. Hüseyin ve on iki imam o bölgede, o dönem de gerçekten çok büyük acılar çekmişlerdir. Onları anmak adına her yıl Muharrem ayında on iki gün oruç tutulur. Bu orucun önemi bu türlü acıların bir daha yaşanmaması için gerekli olan insanlık değerlerini özümsemektir. Bizim temennimiz de bir daha bu tür acıların yaşanmamasıdır” dedi.

Sur Belediyesi meclis üyesi Semra Turan ise; bu kutlu ay vesilesi ile bir arada olmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Turan, "Bildiğiniz üzere Hz. Hüseyin ve beraberindeki on iki imam Kerbela'da şehit edildi. Bunun için Muharrem ayında on iki gün oruç tutulur ve bu orucun ardından da on iki malzemeden oluşan Aşure yapılır ve dağıtılır. Biz de bu gün bu geleneği yerine getirmek için burada toplandık. Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından pişirilen aşure gelen konuklara ve çevredeki evlere dağıtıldı.