1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur Belediyesi'nde Kürtçe yazışma
Sur Belediyesi'nde Kürtçe yazışma

Sur Belediyesi'nde Kürtçe yazışma

Merkez Sur İlçe Belediyesi “Çok Dilli Belediyecilik” çalışmalarına bir yenisini ekledi. Çok dilli belediyecilik anlayışı ile kurulacak ilişkilerde artık yazışmalar Kürtçe ve Türkçe olarak başvuruda bulundu.

A+A-

Sur Belediyesi çok dilli belediyecilik çalışmaları kapsamında yürüttüğü hizmetlere bir yenisini ekledi. Sur Belediyesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurum ve kuruluşlarla yapacağı yazışmaları artık Kürtçe ve Türkçe olması için Sur Kaymakamlığına başvuruldu.

Sur İlçesi'nde yapılan çalışmalar ilçe sınırlarında yaşayan farklı dil, din ve kültürlere sahip halka dönük yapılan genel analiz anketinde %24' ünün Türkçe, % 71'inin Kürtçe, % 8 Süryanice ve Ermenice ve %4' ünün de Arapça konuştuğu tespit edilmiş. Belediye hizmetlerini daha sağlıklı ulaştırmak ve daha rahat diyaloglar geliştirmek amacıyla 2005 yılında meclis bu karara gitti.

Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, yerel yönetimler olarak, halklar ve inançlar arasında farklılıklarıyla bir aradalığı yaratıp geliştirmek gibi bir görevlerinin olduğunu ifade ederek, “Biz de en tarihi yeri ifade eden ve farklılıklarıyla hem inançsal hem de etkin anlamda farklılıklarıyla tarihte çok önemli yer alan kadim Diyarbakır'ın bir belediyesi olarak, farklı inanç ve kültürdeki halklarla kardeş olmak istedik. İnsanın kendi dil ve kültürü kadar, diğer dil ve kültürleri sevmekle başlıyor iş. Çünkü her işin başı sevgidir.” diye konuştu.

 
dsc_0031.jpg
 
dsc_0023.jpg

HABERE YORUM KAT