1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sümerpark'ta yaşlı destek merkezi açılıyor
Sümerpark'ta yaşlı destek merkezi açılıyor

Sümerpark'ta yaşlı destek merkezi açılıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sümerpark Ortak Sosyal Yaşam Merkezi'nde 6 Kasım'da yaşlılar için Mala Dilbêrên Mezin'i açıyor. Yaşlılar, merkezde danışmanlık hizmeti ve temel sağlık hizmeti alabilecek, sosyal ve kültürel aktivitelerde bulunabilecek, ço

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kadın Destek Merkezi, Engelli Destek Merkezi, Çocuk Destek Merkezi, Meslek Edindirme Merkezi, Spor Merkezi ve Sanat Atölyesi'nden sonra Sümerpark Ortak Sosyal Yaşam Merkezi'nde Yaşlılar için Destek Merkezi açıyor.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı, yaşlıların sorunlarının tespiti ile ilgili olarak alanda uzun zamandır çalışma yaptıklarını belirterek, “Diyarbakır'ın aile ve kültürel yapısı nedeniyle yaşlıların sorunlarının az olduğu ön kabulü vardı. Ancak saha araştırmamızda bunun böyle olmadığını gördük” dedi. Fiziksel aktiviteleri azalan, kuşaklar arası çatışmanın arttığı yaşlılık döneminin kaliteli geçirmek, deneyimlerini genç kuşaklara aktarmasını sağlamak, kendi aralarında dayanışmalarını sağlamak amacıyla Sümerpark içinde Mala Dilbêrên Mezin'i oluşturduklarını anlatan Kıratlı, 6 Kasım'da açılışını yapacakları merkezde yaşlıların dama, satranç gibi etkinliklerle buluşabileceklerini söyledi.

Çocuklar için oyuncak yapacaklar

Merkezde pek çok dönemsel sosyal etkinlik düzenleyeceklerini bildiren Kıratlı, başta parmak olmak üzere kasları zayıflayan yaşlılar için Ahşap Atölyesi de kuracaklarını söyledi. Ahşap Atölyesi'nde yaşlıların çocuklar için oyuncak yapabileceğini, çocuklarla bir iletişim kuracağını belirten Kıratlı, Destek Merkezi'nde ayrıca danışmanlık hizmeti vereceklerini söyledi. Kıratlı, yaşlıların yaşama ve yaşanmışlıklara dair çok ciddi bir bilgi hazinesi olduğunu belirterek, buna ilişkin sözlü tarih çalışması yapmayı da hedeflediklerini bildirdi.

Sümerpark'taki Nikah Salonu'nun yanında bulunan merkezin içi Si u Ronahi (Gölge ve Işık) Sanat Atölyesi'nde yapılan ayna ve camlarla dekoratif dizayn yapıldı.

HABERE YORUM KAT