1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sulama kanallarında boğulma uyarısı
Sulama kanallarında boğulma uyarısı

Sulama kanallarında boğulma uyarısı

DİYARBAKIR- DSİ 10. Bölge Müdür Vekili Abdurrahim Kartal, "Serinlemek veya yüzmek amacıyla rezervuar alanlarına ya da sulama kanallarına girilmemesi can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir" dedi.

A+A-
Müdür vekili Kartal yaptığı açıklamada,  Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak'ta kurumları tarafından inşa edilen baraj ve gölet rezervuarlarında depolanarak yaz mevsiminde tarımsal amaçlı sulama kanallarına verilen suların boğulma olayları için risk oluşturduğunu söyledi.
 
Kartal, şöyle konuştu:
 
" Havaların ısınmasıyla birlikte serinlemek veya yüzmek amacıyla rezervuar alanlarına ya da sulama kanallarına girilmemesi can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir.  Sulama ve drenaj kanallarına evsel attıkların atıldığı, dolayısıyla halk sağlığı açısından tehdit oluşturduğu tespit edilmiştir."
 
Şebeke dışı alanlara su verilmesi ile ilgili tüm tasarruf hakkının DSİ'de olduğunu kaydeden Kartal, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Sulama tesislerini devir alan kuruluşlar ancak DSİ'nin uygun görüşünü almak ve sabit tesis kurmamak kaydıyla ve bir yıllık sözleşmelerle şebeke dışına su verebilecektir. Şayet şebeke dışına su verilmesi zorunlu ve gerekli ise yukarıda belirtilen usul ve çerçevede suyun verilmesi, 2014 yılı Sulama tesisleri su ihtiyacı için yeniden su kullanım sözleşmeleri hazırlanmalıdır."
 
 
 
Muhabir: Özgür Ayaydın 
Yayınlayan: Necdet Doğruyol

HABERE YORUM KAT