1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sulak alanlarımızda yeni türler
Sulak alanlarımızda yeni türler

Sulak alanlarımızda yeni türler

Türkiye’deki Sulak alan ve sulak alan adayları bölgelerde yeni kanatlı hayvan türlerin bulunması doğaseverleri sevindiriyor.

A+A-

 Karacadağ ve Dicle Vadisinde her geçen gün yeni türler görülürken, ülke genelindeki sulak alanlarındaki bu sayının daha çok olması ise Türkiye’nin yaban hayatında yeni bir ivme kazandığına işaret ediyor.
 
Azap Gölünde yeni tür


Aydın bölgesinde, Ulusal Sulak Alan adayı olan Azap Gölü’nde,  Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından gözlenip fotoğrafları çekilen Akkuyruklu Kartal ve Saz Kedisinden sonra önemli bir tür daha gözlendi. Türkiye’de Sivas, Erzincan, Erzurum, Ağrı, Van, Bolu, Adıyaman, Muğla illerinde ürediği, Adana ve Kayseri illerinde kışladığı bilinen Turnalardan (Grus grus) bir çift EKODOSD tarafından gözlemlendi. Aydın bölgesinde 1970’li yıllardan bu yana turna kaydına rastlanmamıştı. Türkiye’de 2014 sayımlarına göre 12 çiftin ürediği, 2015 sayımlarında ise 25 çift turnanın gözlendiği bakanlık kayıtlarına geçmişti.
 
Önemli besin alanı


Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, çok nadir türlerin görüldüğü Azap Gölü, Büyük Menderes Deltası’nda üreyen Nesli Küresel Ölçekte Tehlike altında bulunan tepeli pelikanların da en önemli beslenme alanını oluşturduğunu söyledi. Sürücü, “Böylesine nadir türlerin görüldüğü bir alanda ateşli silahlarla av yapılması yerine, fotoğraf makineleriyle görüntü avcılığının yapılması, teleskop ve dürbünlerle bu kuşların izlenmesi, hem azalan bu türlerin korunmasını sağlayacak, bununla birlikte gelişen ekoturizm sayesinde yöre halkının ekonomisine önemli katkılar olacaktır. eğitim kurumları, yarının büyükleri olacak çocukları Azap Gölüne götürerek, buradaki zengin biyolojik çeşitliliği yerinde gösterip, hem onların geleceği hem de gölün korunması için katkı sağlamalıdır,“ dedi.
 
Telli turnalar


EKODOSD üyesi ve bilim danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ortaç Onmuş ise “Turnalar eskiden Anadolu'da yaygın ancak, birbirinden ayrı ayrı sulak alanlarda, nehir taşkın ovalarında üreyen bir kuştu. 1960’lar itibari ile hızlanan sulak alan kurutma çalışmaları, nehir taşkın yataklarının ortadan kaldırılması, nehirlerin seddeler arasından akan yapay kanallara dönüştürülmesi sonucu yok oldular.

Büyük Menderes Nehri Taşkın yatakları belki korunabilirse, türün zaman içinde burada üremesi olasıdır. Çünkü çok eski kayıtlarda türün Aşağı Menderes havzasında da ürediği biliniyor. Uzun yıllardır ilk defa Menderes Deltası/ Bafa Gölü /Menderes Taşkın ovası (Azap gölü ve civarı)’ında ilk defa turna görülüyor. Bu gözlem, Turna için Kışlama kaydı ve önemli bir gözlem. Özellikle Azap Gölü ve kış aylarında göle dönüşen Avşar Köyünün altındaki araziler, kuşlar ve diğer canlılar için çok önemlidir“ diye konuştu.
 
 
Karacadağ ve Dicle vadisi


Yaklaşık 350 dolayında kuş türünün değişik mevsimlerde görüldüğü Karacadağ ve Hevsel Bahçelerinin bulunduğu Dicle Vadisinde yılın hemen dört mevsimi boyunca görülen yaklaşık 200 dolayında da kuş türü bulunuyor. Türkiye’de henüz sulak alanlar arasındaki listede bulunmayan Dicle Vadisi’nde Hevsel Bahçeleri bünyesinde barındırdığı flora ve faunasıyla bir süre önce UNESCO dünya kültür mirasına alınmıştı.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT