1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Suikastın çekiminde Diyarbakır halkı ağladı
Suikastın çekiminde Diyarbakır halkı ağladı

Suikastın çekiminde Diyarbakır halkı ağladı

TRT'nin 'Tanıklar' adlı yeni programında suikast kurbanı olan isimlerin hayatı konu ediliyor, biri de 2001'de suikasta kurban giden Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan. Güneydoğu'nun bu en çok sevilen polisini Orhan Kılıç canlandırdı.

A+A-

Elveda Rumeli', 'Derdest', 'Aşk Bir Hayal', 'Fatih' gibi dizilerde oynayan Orhan Kılıç “İlk kez bir karakterden bu kadar etkilendim. Öyle ki çekimlerden sonra Gaffar Okkan'ın memleketini gezdim, mezarını ziyaret ettim” diyor.

“HALK, BANA dokunmak istiyordu”

Suikast sahnesini nasıl çektiniz?

Tüm sahneler gerçek mekânlarda çekildi. O çekimde de bütün sokak, orada oturan herkes, suikastın yapıldığı caddedeydi. Bana dokunmak istiyorlardı... Ağlayanlar vardı aralarında... O sahneler çekilirken korkuya kapıldım resmen. Kendime hep şunu söyledim: Orhan, sen bunun bir oyun olduğunu biliyorsun, sana kurşun sıkacak olan 50 kişinin mermisi yok. Sen üzerinde patlamış fünyelerle arabadan çıkacak ve yarın sabah ailene kavuşacaksın. Ama Gaffar bunları bilmiyordu. İşte bu, ince bir çizgi.

Ortak noktalarınız var mı Okkan'la?

Bana çok yakın bir adam. Keskin, lafını esirgemeyen biri. Aslarına çok sert girişiyor halka kötü davrandıkları için. Kendi teşkilatında bu nedenle çok sevilmiyor. Ben de kendi camiamda böyleyim; doğrularım vardır ve geri dönmem. İkimiz de idealist insanlarız. İnandıklarımız kutsal.

Suikastçıların bir gün açığa çıkacağına inanıyor musunuz?

Hayır. Failleri çok iyi bilen devlet bunu halka armağan etmeli. Geçmişimizle yüzleşmek adına. Eğer barışacaksak devlet bunun arkasında durmalı. Her tarafa söz hakkı verilmeli, sonra failler açıklanmalı. Belki de devlet, söz hakkı verirse karşı tarafın anlatacaklarından korkuyor. Bu at izi ile it izinin karıştığı durumlar, bataklıklar...

“Cem Yılmaz ne yapsa yeridir”

Sizi hep dramlarda gördük. Komediye sıcak bakmıyor musunuz?

Bir komedi dizisi senaryosu geldi. Muhteşem. Mutlaka oynamalıyım.

Komedide argo ve küfür sık kullanılıyor, bu da eleştiriliyor.

Komedide insanı anlatırsın. Türkiye'de iki dakikada ağzınızdan üç-dört tane küfür çıkıyor. Küfür, toplumumuza ait bir şey. Hakaret olmasın tabii. Öyle adamlar tanıyorum ki konuşunca etrafında bakire obje kalmıyor.

Recep İvedik gibi mi?

Recep İvedik'e olumlu bakıyorum. Şahan Gökbakar “Sinemada devrim yapacağım” demiyor, eleştirilere en güzel cevabı gişe rakamlarıyla veriyor.

Peki Cem Yılmaz'a gülüyor musunuz?

Cem Yılmaz esprilerini Almanca bile yapsa kasıp kavurur ortalığı. Cem'in esprilerini çevirebiliyorum Almanca'ya ve Alman da gülüyor. Cem kesinlikle çok zeki. Benim için o bambaşka bir yerde. Türkiye'nin müstesna kabiliyetlerinden biri. Cem ne yapsa yeridir. Sonsuz saygı duyuyorum.

Gaffar Okkan kimdir?

Yıllarca Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü yapan Ali Gaffar Okkan, Hizbullah terör örgütünün çökertilmesinde çok önemli bir rol oynamıştı. Kadın polisler ilk kez onun emriyle sokağa çıkmış, trafiği yönetmişti. Polisin, kelimenin gerçek anlamıyla vatandaşa 'yardım' etmesi gerektiğini savunuyor, bunun için canla başka çalışıyordu. 24 Ocak 2001'de Diyarbakır'da makam aracındayken pusuya düşürüldü. Açılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildiğinde 49 yaşındaydı. Gaffar Okkan'a çok bağlı olan Diyarbakır halkı, cenazenin olduğu gün kepenk kapattı ve şehrin sokaklarında protesto yürüyüşü yaptı.

Gaffar Okkan rolü için neden sizi seçtiler?

Sanırım duruşla alakalı; magazine uzağım. Benzetmişler de beni ona. Hiç düşünmeden teklifi kabul ettim. Gaffar Okkan duruşuyla, karakteriyle, Diyarbakır halkına verdikleriyle beni cezbetti.

Ondan etkilendiniz mi?

İlk kez oynadığım bir karakter beni bu kadar çok etkiledi. Onu tanıyan insanlarla konuştuk Diyarbakır'da. Öğütler verdiler bana. Onun gibi bakmaya ve nefes almaya başlayınca beni çok benzettiler. Çekimler bitip de İstanbul'a gelince hemen Sakarya'ya gittim, mezarını ziyaret ettim.

Size neler kattı bu karakter?

Gaffar Okkan suikast sonucu hayatını kaybettiğinde Almanya'da yaşıyordum. Bilmediğim için medyanın abartması olarak düşündüm. Ama anladım ki medya az bile yer vermiş ona. Diyarbakırlılar onu çok ama çok seviyor. Diyorlar ki; “Geldi, 'devletin girmediği yer mi olurmuş' dedi ve bütün caddeleri açtı. Aramızda geziyordu.” Esnaftan biri “Kahvaltıda bendeydi” diyordu, diğeri “Öğle yemeğinde bendeydi...” Efsane olmuş Okkan ama bunu efsane olmak için yapmamış, yaradılışı öyleymiş. Koskoca bir coğrafya için ne kadar önemli bir adam olduğunu gördüm. Diyarbakır'da çok fazla Gaffar Okkan isminde çocuk tanıdım mesela.

 

Pınar YILDIZ YÜKSEL

HABERE YORUM KAT