1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Şubat ayı ihracat verileri
Şubat ayı ihracat verileri

Şubat ayı ihracat verileri

Türkiye Şubat ayı ihracat rakamları Erzurum'da açıklandı. Şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 düşerek 10 milyar 495 milyon dolar oldu.

A+A-

Palandöken'de bulunan Polat Rönesans Otelinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Genel Sekreterliği tarafından organize edilen Şubat Ayı İhracat Rakamları Basın Toplantısı'nda TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Şubat ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Büyükekşi, “2015 yılı Şubat ayı ihracat verilerini Erzurum'da açıklıyoruz. Buna göre şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 düşerek 10 milyar 495 milyon dolar oldu. Yılın ilk 2 ayında toplam ihracat yüzde 6,7 gerileme ile 22 milyar 826 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.

TÜRKİYE'NİN ŞUBAT AYI İHRACATINA PARİTE VE KAR ÇELMESİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2015 yılı Şubat ayı ihracat verilerini Erzurum ilinde düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Buna göre şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 düşerek 10 milyar 495 milyon dolar oldu. Yılın ilk iki ayında toplam ihracat yüzde 6,7 gerileme ile 22 milyar 826 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 1,7 artışla 155 milyar 14 milyon dolara yükseldi.

Büyükekşi, “Merkez Bankası'nın faizde indirim düzeyi ihracatçılarımızın beklentisini karşılamaktan oldukça uzak. Kısa vadede Merkez Bankası'ndan faiz konusunda daha kararlı hamleler bekliyoruz. Minimum 1 puan daha faiz indirimine devam etmesini ve politika faizini yüzde 6-7 arası bir seviyeye getirmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İhracatın şubat ayında düşmesinde paritedeki gerileme ve olumsuz hava şartlarının etkili olduğunu söyleyen Büyükekşi, “Doların tüm dünyada değer kazanması sonucunda ihraç birim fiyatlarında önemli bir baskı var. Sadece AB-28 bölgesine ihracatta paritenin etkisi eksi 900 milyon dolar oldu, diğer bölgelerde ve sektörlerde de doların değerlenmesi ve zayıflayan talebe bağlı olarak yüzde 20'lere varan birim fiyat düşüşleri yaşadık. Ayrıca kar yağışı üretim ve lojistik kaybı anlamında ihracatımızı olumsuz etkiledi” dedi.

“YAŞAR KEMAL'İ BARIŞ İÇİN DERİN ÜZÜNTÜYLE ANIYORUZ”

Türkiye'nin şubat ayı ihracat verilerini açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, sözlerine Türkiye ve dünya edebiyatının önemli isimlerinden Yaşar Kemal'in vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek başladı. TİM Başkanı Büyükekşi, “Dün Hakk'ın rahmetine kavuşan, büyük romancı Yaşar Kemal'i saygıyla anıyoruz. Tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. İnce Memed artık öksüz kaldı, tüm büyük eserleriyle büyük fikir adamını tekrar yad ediyoruz” dedi.

AB PAZARINDAKİ GELİŞMELER UMUT VERİCİ ANCAK PARİTE VE BİRİM FİYAT ETKİSİ DERİNLEŞİYOR

Konuşmasında dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Büyükekşi, “Dış piyasalardaki hareketlilik devam ediyor. Piyasalar gelecek döneme ilişkin tedirgin şekilde bir milat bekliyor, bu milat belki FED kararı olacak. Faiz artırımının ABD seçimlerinin sonrasına ötelenebileceği tartışmaları gündemde. Bu tartışmalar bir yana, rakamlar ABD'de geniş çaplı bir iyileşmeye işaret ediyor. İstihdam artışları güçlü seyrini sürdürüyor” dedi.

Euro Bölgesi'nin ise 2014'ün son çeyreğinde, özellikle Almanya'daki büyümenin etkisiyle hızlandığını kaydeden Büyükekşi, “Bu yıl AB-28'de yüzde 1,6, Euro Bölgesinde ise yüzde 1,2 büyüme bekleniyor. Yunanistan'ın kurtarma programının uzatılması ise onaylandı. Bu süre içinde yardımlar devam edecek ve Yunanistan da yeni yapısal reform planını hazırlayarak sunacak. AB pazarını çok dikkatli izlediğimiz bu dönemde, yaşanan bu gelişmeler bize ümit veriyor” dedi.

RUSYA'DA SIKINTILAR DERİNLEŞTİ ANCAK TÜRKİYE BURADAKİ FIRSATLARI DA GÖZETİYOR

Yakın coğrafyadaki gelişmeleri de değerlendiren Büyükekşi, petrol fiyatları ve rublede sağlanan göreceli istikrara rağmen Rus ekonomisindeki sıkıntıların son dönemde gittikçe derinleştiğini dile getirdi. Büyükekşi, IŞİD'in Irak ve Suriye yanında, Yemen, Libya ve Mısır'da Sina yarımadasında varlığını genişletmesinin yakın pazarlardaki sıkıntıların artmasına neden olduğunu da vurguladı.

Süleyman Şah'ın türbesinin ve karakolunun ani bir operasyonla boşatılmasının önemine de değinen Büyükekşi, “Türkiye, bu hamleyle birlikte bölgede Türkiye'ye yönelik olası provokasyonların da önüne geçmiş oldu” dedi.

FAİZ İNDİRİMİ İHRACATÇININ BEKLENTİSİNİ KARŞILAMADI

Türkiye'nin G-20 Dönem Başkanlığı nedeniyle önemli fırsatlar yakalandığını kaydeden Büyükekşi, bundan en iyi şekilde istifade edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Diğer yandan Merkez Bankası'nın cephesinden enflasyon beklenti ve öngörülerine bağlı olarak, temkinli ve kademeli faiz indirimine gitmesini olumlu bulduklarını aktaran Büyükekşi,

“Ancak koridorun üst bandında 50, gösterge faizde 25 baz puan olarak gerçekleşen bu indirim düzeyi ihracatçılarımızın beklentisini karşılamaktan oldukça uzak. Bizler, ihracatçılarımızı destekleyen ve yatırım ortamını cazip kılacak faiz seviyesi talebimizi yineliyoruz. Kısa vadede Merkez Bankası'ndan faiz konusunda daha kararlı hamleler bekliyoruz” dedi. Reel ekonomiyi canlandırmak için daha somut ve kararlı adımlara ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Büyükekşi, Merkez Bankası'nın minimum 1 puan daha faiz indirimine devam etmesini ve politika faizini yüzde 6-7 arası bir seviyeye getirmesini beklediklerini kaydetti.

YÜKSEK KATMA-DEĞERLİ İHRACAT DÜŞÜK PARİTE ETKİSİNİ AZALTACAK TEK UNSUR

Özellikle 2014 sonundan itibaren süregelen kurlardaki oynaklık ve paritedeki ani düşüşün ihracatçıları açısından büyük sıkıntılara neden olduğunu vurgulayan Büyükekşi, sözlerine şöyle devam etti:

“İşte bu yüzden Merkez Bankası'nın para politikalarında sıkı duruşunun önümüzdeki dönemde kurların daha öngörülebilir olmasını sağlayacağına inanıyoruz.

İhracatçılarımız ne yazık ki kurlardaki dalgalanmalara ve Euro'daki sert düşüşe hazırlıksız yakalandılar. Bunun en önemli sebeplerinden birisi firmalarımızın hala kur riskini yönetmeye gereken ehemmiyeti göstermemeleri. Bu konuda ihracatçılarımızı uyarmaya devam edeceğiz. Bir başka risk olarak fiyat baskısı ile fiyatlar son dönemde bilhassa alıcının lehinde belirleniyor. Bizim odaklanmamız gereken, daha yüksek katma-değerli ürünler geliştirmek ve ihraç etmek olmalı, ancak bu şekilde, kur dalgalanmalarının yansımalarını minimuma indirebiliriz. Bu nedenle ihracatçılarımızın hayat ve iş yapış tarzına inovasyonu girdirmek için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.”

Büyükekşi, İnovaLİG'in 2015 yılı başvurularının da Erzurum'dan başlatılacağı müjdesini verdi. İnovaLİG başvuruları 31 Mayıs 2015 tarihine kadar devam edecek.”

OTOMOTİV SEKTÖRÜ ŞUBAT AYI LİDERİ

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin açıkladığı ihracat verilerine göre, şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 düşerek 10 milyar 495 milyon dolar oldu. Ocak-Şubat döneminde ihracat yüzde 6,7 düşüşle 22 milyar 826 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 1,7 artışla 155 milyar 14 milyon dolara yükseldi.

Sektörel bazda şubat ayında en fazla ihracatı 1 milyar 705 milyon dolarla otomotiv sektörü yaparken, bu sektörü 1 milyar 267 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü ile 1 milyar 175 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü takip etti.

Geçen ay en fazla ihracat artışını da yüzde 27,8 ile fındık ve mamulleri sektörü yakalarken, bu sektörü, yüzde 25,4 ile tütün sektörü takip etti.

İLK 30 ÜLKE ARASINDA EN YÜKSEK İHRACAT ARTIŞI İRAN'A OLDU
Şubat ayında en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, ABD ve İtalya oldu. Almanya'ya ihracat yüzde 11,8, Irak'a ihracat yüzde 26,7, İtalya'ya ihracat yüzde 15,7 geriledi. Diğer taraftan İngiltere'ye ihracat yüzde 5,1, ABD'ye ihracat yüzde 16,5 artış gösterdi.

En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında, en yüksek artış yüzde 19,9 ile İran'a gerçekleşti. Şubatta ihracat artışında önce çıkan ülkeler ise şöyle oldu; Kuveyt'e ihracat yüzde 164, Katar'a yüzde 116, Yemen'e yüzde 110, Singapur'a yüzde 97, Gine'ye yüzde 95, Umman'a yüzde 86 arttı.

Şubat ayında AB'ye ihracat yüzde 11,2, Afrika'ya yüzde 28,3, Ortadoğu'ya yüzde 7,5 gerilerken, Kuzey Amerika'ya ihracat yüzde 14,1 ve Uzakdoğu ülkelerine yüzde 12,1 artış gösterdi.

Şubat ayında Manisa'nın ihracatı yüzde 2 düşerken, Kocaeli'nin ihracatı yüzde 9, Gaziantep'in ve Bursa'nın yüzde 10, Denizli'nin yüzde 11, Kayseri'nin yüzde 12, İstanbul'un ve İzmir'in yüzde 13, Ankara'nın ihracatı yüzde 18 ve Sakarya'nın yüzde 40 geriledi. Erzurum'un şubat ayı ihracatı ise yüzde 37 gerileme ile 1,7 milyon dolar oldu.

ERZURUM'UN POTANSİYELİ YÜKSEK

İhracat rakamlarının açıklandığı Erzurum ili, demir ve demir dışı metaller, kimyevi maddeler ve çimento, cam, seramik sektörlerinde ihracatını geliştiriyor. Büyükekşi, “İlin mal ihracatı geçtiğimiz yıl 34 milyon dolar olarak gerçekleşti, Erzurum'un potansiyelini daha iyi değerlendirerek bu yıldan itibaren çok daha yüksek ihracat rakamlarına ulaşacağına inanıyoruz. Erzurum havaalanının ilimizin ekonomik ve ihracat gelişiminde önemli rol oynayabileceğini düşünüyoruz. Temennimiz Erzurum'un Doğu Anadolu ile batı arasında kilit bir geçiş noktası özelliği kazanması” dedi.

Toplantıya Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Başkan Vekili Mehmet Çıkrıkçıoğlu, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, TİM Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Maden Metal İhracatçı Birlikleri ve Uludağ İhracatçı Birlikleri Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Türk Eximbank üst yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Erzurumlu birçok ünlü sima ve ihracatçı firma katıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT