1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Su şebekeleri yok
Su şebekeleri yok

Su şebekeleri yok

Eğil'e bağlı 30 haneli Babalar köyü sakinleri, köylerinde su şebekesi olmaması nedeniyle 13 senedir su ihtiyacını yeraltı kaynağından kendi imkanları ile kurdukları sondaj yöntemiyle sağlamaya çalışıyor.

A+A-

Köylüler hijyenik koşullardan yoksun şekilde su ihtiyaçlarını gidermeye çalışırken, Diyarbakır İl Özel İdaresi yetkilileri ise köyde su şebekesinin bağlı olduğunu savundu

Altyapısı oluşturulmayan birçok köyde yurttaşlar, su ihtiyacı gibi birçok yaşamsal ihtiyacını karşılamakta güçlük çekiyor. Köylerin ve köylülerin ortak sitemi haline gelen İl Özel İdareleri köylerin altyapı sorunlarını çözmekte yetersiz kalıyor. Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki 30 haneli Babalar köyünde ikamet eden yurttaşlar, köylerinde su şebekesi olmaması nedeniyle 13 senedir su ihtiyacını yeraltı su kaynağından kendi imkanları ile kurdukları sondaj yöntemiyle sağlamaya çalışıyor. Köylülerin oluşturduğu sondaj yöntemi, temel ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalırken, köylüler hastalık riski ile de karşı karşıya. Boru yardımı ile yeraltından sağlanan suda köylüler her gün çamaşır ve bulaşıklarını yıkarken, suyun aktığı alanda oluşan küçük su birikintisi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

'Çözüm için sonuç alamadık'

Eğil'de birçok köyün yaşamsal sorunlarının giderilmediğini kaydeden BDP Eğil İlçe Başkanı Yaşar Aydın, Babalar köyündeki su sorununa ilişkin defalarca İl Özel İdaresi'ne başvuruda bulunduklarını, fakat çözüm için sonuç alamadıklarını belirtti. Aydın, yeraltından sondaj yöntemi ile kurdukları sistemin son dönemlerde sıkça arızalanması nedeniyle normal şartlarda köy hanesine yetmeyen suyun daha da azaldığını kaydetti. Yeraltındaki pompaların fanlarının yıpranarak kırıldığını söyleyen Aydın, “Fanların kırık olması nedeniyle çok az miktarda alabiliyoruz. Bu da suyun su deposuna yeteri kadar ulaşıp, köyün suyu ihtiyacını karşılamasına imkan yok. Her ne kadar kendi imkanlarımızla bazı sıkıntıları aşmaya çalışıp yardım etmeye çalışıyorsak da bazı sorunlar bizi aşmaktadır. Bu Diyarbakır İl Özel İdaresi'ni bağlayan konulardır” dedi. BDP olarak, sorunların aşılmasında çaba harcayacaklarını belirten Aydın, İl Özel İdaresi ve gerekli diğer mercilerce sorunun bir an önce giderilmesini istediklerini ifade etti.

Yetkililer: Şebeke var

Konuya ilişkin görüştüğümüz Diyarbakır İl Özel İdaresi yetkilileri ise, Babalar köyünde su şebekesinin bağlı olduğunu savundu. Yetkililer, sıcakların artmasıyla birlikte su kuyularında suların azalmış olabileceğini, bu nedenle şebekelerdeki suyun hanelere yetişmeme ihtimalinin olduğunu ileri sürdü. Köylülerin mağduriyetiyle en kısa zamanda ilgileneceklerini kaydeden yetkililer, köye teknik elemanlar göndereceklerini ve sorunu yerinde göreceklerini kaydetti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT