1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Su ile obeziteyi önleyin
Su ile obeziteyi önleyin

Su ile obeziteyi önleyin

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi su ile gelen sağlıkla ilgili bilgiler verdi. İnsan vücudunun %50-70'ini kaplayan su obeziteye karşı en güçlü önlemlerden biri.

A+A-

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi çağın sorunu olan obeziteye karşı suyun önemine dikkat çekti. Günde ortalama 2,5-3,5 litre su tüketmek insan vücudu için gerekli olduğu gibi yemeklerden önce tüketilen 1-2 bardak suyun iştahı baskılayarak kilo kontrolünde de etkili olduğu bildirildi.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyen'i Dilşah Kolaç, vücuttaki su kaybının insan fonksiyonlarında ciddi hasarlara yol açabileceğini belirtti. Kolaç; “Bilindiği üzere günümüzün önemli bir sorunu olan obeziteyi önleme ve vücuttaki yağ oranını düşürmede önerilen miktarda günlük su tüketimi önemlidir, çünkü vücutta sıvı oranı azaldıkça yağ oranı artmaya başlar.

Obezite dışında yetersiz su alımına bağlı olarak karşılaşılan bir diğer sorun, konstipasyon (kabızlık) ve buna bağlı olarak karın bölgesindeki şişkinliktir. Yine öğünlerden önce tüketilen 1-2 bardak su ve gün boyunca içilen yeterli miktardaki su ile bu problemlerin önemli ölçüde azaltılması veya giderilmesi mümkündür. Susamayı beklemeden ve su tüketiminin yerini başka hiçbir sıvı ile karşılamayı düşünmeden su içme alışkanlığı edinilmeli ve günlük yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. İstenmeyen sağlık sorunları ile karşılaşmamak için bireysel farklılıklar, yapılan egzersiz ve fizyolojik durum göz ardı edilmeden, günlük önerilen asgari miktarda su tüketilmelidir” dedi.

Diyarbakır Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu havaların ısınması ile birlikte vücuttaki su kaybının önlenmesi için her yaşta insanın su tüketimine önem vermesi gerektiğine dikkat çekti. Kurtoğlu,” Su kalori vermeden midede doygunluk hissinin oluşmasına yardımcı olur. Böylece yüksek kalorili yemeklere karşı daha iradeli olunmasını sağlar. Öğünlerden önce ve öğünler sırasında daha çok su içilirse doygunluk hissi gereksiz kalori alımını önler. Beynin yaklaşık yüzde 75'i sudur. Sıcak, soğuk havalarda vücuttan fazlaca su kaybetmek ve yeterince su içmemek zihinsel performansı düşürür. Su içmek bedenin suya doymasına ve beynin işlevini en iyi şekilde yerine getirmesine yardımcı olur” dedi

HABERE YORUM KAT