1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Stresle başa çıkmanın yolları anlatıldı
Stresle başa çıkmanın yolları anlatıldı

Stresle başa çıkmanın yolları anlatıldı

Kişinin iş ve sosyal yaşamında daha verimli çalışmasını sağlamaya yönelik düzenlenen eğitim seminerinde stresle başa çıkmanın yolları anlatıldı.

A+A-

Dicle Üniversitesi'nde hizmet içi eğitim faaliyetleri kapsamında dördüncüsü düzenlenen seminere Rektörlük personelleri katıldı.

'Tüm hastalıkların kaynağı strestir'

Tüm hastalıkların alt nedenleri arasında stresin gösterildiğini söyleyen Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Remzi Oto, Stresi bir fizik olayı olarak tanımladı. Bir çivinin tahtaya çakıldığında, tahtanın çiviye karşı verdiği tepkiyi, insanın vücudu ile ilişkilendiren Prof. Dr. Remzi Oto, stresin bir yere kadar gerekli olduğunu, ancak bir yerden sonra zarar vermeye başladığını belirtti.

Stresi, akut ve kronik başlıklar altında değerlendiren Oto, kendi yaşamından da örnekler vererek, aynı olaylara farklı kişilerin farklı yaklaşımlarda bulunduğunu anlattı.

'Bazı meslekler stresi seviyor'

İnsanların stresle başa çıkma yollarına da değinen Oto, stresli kişinin, kendisine olumlu, mantıklı şeyler söylemesinin olumlu etkilerine dikkat çekti.

Bazı mesleklerin stresi sevdiğinin altını çizen Oto, avukatların zorlu ve stresli davaları, başarıya dönüştürmek için bir fırsat olarak gördüğünü ifade etti. Nefes alma, egzersiz ve kas gevşetme çalışmalarının, stresle başa çıkma yöntemleri arasında olduğunu kaydeden Oto, telkin yoluyla kas gevşetme metodunu katılımcılar üzerinde denedi.

HABERE YORUM KAT