1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Stratejik yerel yönetişim eğitimleri başladı
Stratejik yerel yönetişim eğitimleri başladı

Stratejik yerel yönetişim eğitimleri başladı

Yerel Yönetim süreçlerine vatandaş katılımını artırmayı amaçlayan, Avrupa Birliği ve Türkiye'nin ortak finansmanıyla yürütülen Stratejik Yerel Yönetişim Projesi'nin uzmanları deneyim paylaşımı için Diyarbakır'da bir araya geldi.

A+A-

Dedeman Otelde başlayan 'Yerel Düzeyde Katılımcı Stratejik Yönetişim Eğitimi'ne Diyarbakır Bağlar Belediyesi yöneticileri, Kent Konseyi yöneticileri ve üyeleri, mahalle muhtarları, Belediye ve İl Genel Meclisi üyeleri ile STK temsilcileri katıldı.

Eğitim programı Bağlar Belediyesi ve Kent Konseyi'nin, yapılan anketler aracılığıyla gerçekleştirdikleri ihtiyaç analizi çalışmasının sonuçlarına göre oluşturuldu. Türkiye'de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde benzer çalışmalar yürütmüş yabancı ve yerli uzmanlar tarafından verilen eğitimde vatandaşların yerel yönetim süreçlerine katılımının önemi, katılımı sağlamanın yolları, kent konseylerinin nasıl daha etkin hale getirilebileceği ve tüm bu süreçlerde kullanılması gereken yöntemler tartışıldı. Demokratikleşme çalışmalarına katkıda bulunmak Türkiye yerel gündem21 programı kapsamında ilk kent konseylerinin birini oluşturan Diyarbakır'ın yepyeni bir çehreyle karşılarına çıktığını vurgulayan Stratejik Yerel Yönetişim Projesi Ekip Lideri H. Sadun Emrealp, “Özellikle Diyarbakır'da öteden beri üzerinde durulması gereken konunun merkezi yönetim kuruluşlarının kent konseyi çalışmalarına daha aktif olarak katılmalarının gerekliliğine ilişkin konudur. Katılmakla kalmayıp burada alınan kararları kendi kurumlarına taşıyabilmeleri bugün için mümkün olmayabilir ama katılımın arttığını görüyoruz. İlginin arttığını görüyoruz” dedi. Kent konseyinin sadece esnek bir platform olarak değil, güçlü bir kurum olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Emrealp, şöyle konuştu: “Diyarbakır için en önemli konulardan biri Kent konseyinin özellikle yalnızca hizmet verme alanındaki performans geliştirmesi değil, demokratikleşme alanında da çalışmalara katkıda bulunmasıdır.

Dolayısıyla bu katılımın il düzeyinde nasıl geliştireceğini, zenginleştireceğini, ilçelerin kendi özelliklerini koruyarak köylerin, mahallelerin bu sürece nasıl katılabileceği modelleri üzerine sanırım şimdiden tartışılmaya başlanması gerekiyor. Böyle bir modelin geliştirilmesine özellikle hem bölge belediyeleri açısından hemde ülkedeki diğer belediyeler açısından Diyarbakır'ın çok önemli katkılarda bulunacağını ve bu sürece çok büyük zenginlikler katacağını sanıyorum.”.