1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Stratejik Plan taslağı görüşe sunuldu
Stratejik Plan taslağı görüşe sunuldu

Stratejik Plan taslağı görüşe sunuldu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yol haritası niteliğindeki 2015-2019 Stratejik Plan taslağı tamamlandı.

A+A-
Büyükşehir Belediyesi sitesinde yayınlanarak görüş ve önerilere açılan Taslak; daha sonra Büyükşehir Belediye Meclisi'nin onayına sunulacak.
 
Ön hazırlıklarıyla birlikte yaklaşık 11 ay süren kent dinamiklerinin katılımı sağlanarak, diyalog ve müzakere ye dayalı bir yöntemle yapılan çalışma sonucunda 5 yıllık yol haritası oluşturuldu.
 
Stratejik Plan hazırlanırken, Diyarbakır'ın “nerede bulunduğu”, “bu noktaya nereden geldiği” tespit edilip, “nereye gitmesi gerektiği” belirlenerek, hedeflediği noktaya “niçin” ve “nasıl gideceği” esas alındı. Stratejik planlama çalışmasıyla geçmiş dikkate alınarak ve şimdiki şartlar analiz edilerek kentin geleceği yerel hizmetler açısından planlandı.
 
Stratejik Plan; 13 temel stratejik alan üzerinden hazırlandı. Bu stratejik alanlar   “Demokratik Öz-Yönetim, İmar ve Şehircilik, Sosyal Hizmetler / Sosyal Politikalar, Diyarbakır'ın Çoklu Kimliği: Diller, Kültürler ve İnançlar, Kadın Politikaları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği,  Çevre, Ekoloji ve Yeşil Alanlar, Yerel Ekonomiyi Güçlendirme, Kırsal Bölgenin Gelişimi, Ulaşım, Halk Sağlığı, Tarihi ve Kültürel Varlıklarımız ve Turizm, Afet Yönetimi, Güvenlik, Denetim, Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi” başlıklarından oluştu.
 
Katılımcılık esas alındı
 
Stratejik Plan çalışmaları yapılırken; hem Büyükşehir Belediyesi'nin hem de şehirdeki yurttaşların, kamu kurum ve kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin birlikte öğrenebilecekleri bir sürecin inşası hedeflendi. Süreç odaklı planlama yaklaşımıyla birlikte, başta Stratejik Plan Çalışma Grubu olmak üzere, Büyükşehir Belediyesinin hem kurumsal yapısını, hem de kentin temel sorun alanlarını gözden geçirmesine, birlikte düşünüp, çözüm üretmesine zemin oluşturuldu. Ayrıca, kentin temel sorun alanlarına dair sokaktan, yurttaşlardan ve kent dinamiklerinden öneriler alındı. Toplamda on binden fazla insanın katılımıyla gerçekleşen planlama sürecinde 200'e yakın toplantı yapılırken, 140'a yakın rapor ve 5 bin sayfalık bilgi üretildi. Yapılan toplantılarla kentin temel sorunları tartışılırken, mevcut durum gözden geçirildi, temel ve öncelikli sorunlar birlikte tespit edilerek çözüm üretildi.
 
15 tematik forum yapıldı
 
Büyükşehir Belediyesinin bilgi ve tecrübesinin yanı sıra hem sokağın sesini dinlemek hem de Diyarbakır'da oldukça aktif olan örgütlü grupların planlama sürecine katılımını sağlamak amacıyla 15 tematik forum organize edildi. Bu forumlar, yurttaşların ve kent dinamiklerinin planlama sürecine dahil edilmesinde önemli bir rol oynadı. Yapılan Forumlar “Amed Sosyoekonomik Eşitsizlik ve Yoksunlukla Mücadele Forumu, Amed Jin-Jiyan Forumu (Amed Kadın ve Hayat Forumu), Amed Ekoloji ve Çevre Forumu, Foruma Çand û Hûnera Amedê (Amed Kültür ve Sanat Forumu), Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Forumu, Amed İmar ve Şehircilik Forumu, Amed Ulaşım Forumu, Amed Halk Sağlığı Forumu, Foruma CiwanAmed (Genç Amed Forumu), Foruma Zarokên Amedê (Amed Çocuk Forumu), Engelsiz Amed Forumu, Foruma Rûspî û Porspiyên Amedê (Amed Yaşlılar Forumu), Amed Turizm Forumu, Kentli Hakları Forumu, Amed İnançlar ve Azınlıklar Forumu” başlıklarından oluştu.
 
Toplam 1547 kişinin katıldığı, Diyarbakır'ın temel sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı bu forumlarda ayrıca bir anket çalışması yapıldı.
 
17 İlçede 778 muhtarla buluşma gerçekleşti
 
Diyarbakır halkının eleştiri, görüş, öneri ve beklentilerini belirlemek, sokağın bilgi ve tecrübesini planlama sürecine dahil etmek amacıyla Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin eş başkanları, meclis üyeleri ve ilgili personelin katılımıyla 17 ilçede muhtar toplantıları yapıldı. Toplamda 778 muhtarın katılımıyla kentsel ve kırsal mahallelerde yurttaşların yaşadıkları temel sorunlar, Büyükşehir Belediyesi'nden beklentileri, sorunların çözümüne dair görüş ve önerileri tespit edildi.
 
7 bin evin kapısı çalındı
 
Diyarbakır genelinde kapsamlı bir hane halkı anketi yapıldı. Her bir ilçede yurttaşlara sosyoekonomik durumları, dil-kültür, çevre ve ekoloji, sosyal politikalar, demokratik katılım, toplumsal cinsiyet ve kadın özgürlüğü, ulaşım, imar, şehircilik, altyapı hizmetleri gibi alanlarda yerel yönetimlerden beklentileri soruldu. Ayrıca temel hizmet alanları arasında hangilerine öncelik verilmesi gerektiği, her bir hizmet alanında öncelikli olarak hangi faaliyetlere odaklanılması gerektiği soruldu. Toplamda 7 bin haneyi kapsayan saha araştırması sonucunda 17 ilçenin her biri için ayrı raporlar hazırlandı.
 
24 Kasım'a kadar sitede
 
Katılımcı mekanizmalar işletildikten sonra hazırlanan taslak Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne sunuldu. Meclis, görüşülmek üzere komisyonlara havale etti. Taslak eş zamanlı olarak Büyükşehir Belediyesi web sitesinde yayınlanarak, yurttaşların görüş ve önerilerine sunuldu. Önerilerin ardından son şekli verilecek olan Stratejik Plan önümüzdeki hafta Büyükşehir Belediye Meclisi'nin oylamasına sunulacak. Kentteki kuruluşlar ve yurttaşlar görüş ve önerilerini strateji@diyarbakir.bel.tr adresine iletebilecekler.  Taslak plan 24 Kasım tarihine kadar sitede yer alacak. 
 
 

HABERE YORUM KAT