1. HABERLER

  2. SPOR

  3. STK'ler ve Spor Taban Birlikleri'nden Amedspor'a ziyaret
STK'ler ve Spor Taban Birlikleri'nden Amedspor'a ziyaret

STK'ler ve Spor Taban Birlikleri'nden Amedspor'a ziyaret

Diyarbakır'daki sivil toplum örgütleri ve Spor Taban Birlikleri, Ankara'da Ankaragücü taraftarı tarafından saldırıya uğrayan Amedspor'un yöneticilerini ziyaret ederek saldırıyı kınadı.

A+A-

Ankara'da Spor Toto 2. Lig'de Amedspor Ankaragücü'nü dün deplasmanda oynadığı müsabakada  2-1 mağlup etti. Tribünde maçı izleyen ve sonuca sevinen Amedspor yöneticilerinin ırkçı saldırıya uğraması nedeniyle Amed'teki sivil toplum örgütü temsilcileri ve Spor Taban Birlikleri Amedspor takımına destek ziyaretinde bulundular.

Takımın Talaytepe'de bulunan tesislerine ziyarette bulunan temsilciler, takıma yönelik saldırıyı Basın açıklaması ile kınadı. 


Ziyarette konuşan Amedspor Eşbaşkanı Ali Karakaş, dün Ankaragücü ile yaptıkları müsabakada futbol adına utanç verici bir durumun yaşandığını belirtti. Dün protokol tribünün de 6 yöneticinin 2'inci golden sonra darp edilmesi söz konusu olduğunu söyleyen Karakaş, "Irkçı ve faşizan tezahürat maçın başından sonuna kadar devam etti ve sonu şiddetle sonuçlandı. Amedspor sezon başından beri Amedspor ismini aldıktan sonra tüm deplasman maçlarında maalesef ırkçı ve ayrıştırıcı tezahüratlara maruz kaldı. Bu yapılan ırkçı saldırılara karşı Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) hiç bir yaptırımı olmadı. Yaptırımı olmaması ile birlikte bizim taraftarlarımızın barışçıl söylemlerinden dolayı oyuncularımızın kendi sosyal medyaları üzerinde yaptıkları paylaşımlardan dolayı haksız maddi ve manevi cezalara tabi tutuldular" dedi.

Gerçekleşen saldırının kendi şahıslarına yapılan bir saldırı olmadığını, sporun değerlerine, barışa, kardeşliğe yapılan bir saldırı olduğunu belirten Karakaş,  sporun uygun bir ruhla sahalarda olması için mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti. 

Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri (GÜNSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu ise, aslında sporda şiddet geçmişten beri olduğunu belirterek, "Eskiden beri Diyarbakır  takımları ve bir çok takım psikolojik saldırılara maruz kaldı. Amedspor yöneticilerine sağduyulu soğukkanlı davranışlarından dolayı tebrik ediyoruz" dedi. 

Olaya ilişkin en büyük sorumlunun TFF olduğuna işaret eden Bedirhanoğlu, TFF'nin olayın yaşanmasını engelleyici önlemler almadığını ve takımlara eşit mesafede durmadığını atardı. 

Saldırıyı kınayan Bedirhanoğlu, TFF'nin gerekli araştırmayı yaparak sorumlulara gerekli cezayı vermesini be adli soruşturmanın da bir an önce başlamasını beklediklerini ifade etti. 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Amedspor'un TFF'nin belirlemiş olduğu çerçeve de futbol oynadığını ve sürekli haksızlığa uğradığını belirterek,  "TFF'nin Amedspor'a ön yargılı yaklaşım içerisinde olduğunu almış olduğu kararlarda görebiliriyiz. Amedspor sanki beli bir kesimin takımı olarak değerlendirmesini doğru bulmuyoruz. Amedspor 1 milyon 600 bin kişinin takımıdır. Bu saldırılara sesiz kalamayacağız. Ankara gücünden yaptığı bu saldırılara karşı özür dilemesini bekliyoruz" diye konuştu. 

Ardından Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOP) Alican Ebedinoğlu ve Spor Taban Birlikleri adına Remzi Durmaz yaptığı açıklamalar yapılan saldırıları kınayarak Amedspor'un yanında olacaklarını ifade ederek sözlerini tamamladıktan sonra Basın açıklamasına katılan  Basın mensuplarına Amedsporumuzun Basın açıklama bildirisi verildi. 

HABERE YORUM KAT