1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'ler köye dönüş komisyonu oluşturdu
STK'ler köye dönüş komisyonu oluşturdu

STK'ler köye dönüş komisyonu oluşturdu

Diyarbakır'da sivil toplum örgütlerince, köye dönüşlerin önüne açmak için komisyon oluşturuldu. Konuya ilişkin bilgi veren İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, teknik hazırlıklarının sürdüğünü söyledi. Bilici, komisyon olarak hükümet, ulusal ve ulusla

A+A-

Diyarbakır'da “Çözüm Süreci” ile birlikte, 1990'lı yıllar ve sonrasında boşaltılan köylerden göç eden/ettirilen ailelerin geri dönüşlerini sağlamak amacıyla sivil toplum örgütlerince komisyon oluşturuldu. Amed GÖÇ-DER, Diyarbakır Barosu, İHD ve Tabipler Odası tarafından oluşturulan komisyonla ilgili basın toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Amed GÖÇ-DER Başkanı ve Köye Geri Dönüş Komisyonu Sözcüsü Vecih Aydoğan, “Süreçten kaynaklı biz köye dönüşlerin olabilmesi için komisyon kurduk. Bu komisyonda GÖÇ DER, İHD, Diyarbakır Barosu yer almaktadır. Bu komisyonun amacı köye geri dönüşü sağlamaktır. Ancak daha komisyon yeni kuruldu. Şuan köylere geri dönüş için hükümetin öne sürdüğü herhangi bir çalışma yok” dedi.

“Koruculuk sistemi engel”

Aydoğan, zorla göç ettirmenin halen devam ettiğini ifade ederek, şunları aktardı:

“Dolayısıyla 90′lı yıllardan bu güne kadar devam ettirilen zorla göç ettirme hala devam etmektedir. İnsanlarımız kadın erkek demeden bir gün apar topar köylerinden zorla göç ettirildi. Bugüne kadar köylere dönüş için atılan somut bir adım yok. Ama köylere dönüş için gereken adımlar ne ise hükümetin atmasını istiyoruz. Köye geri dönüş koşulları yok. Bu insanların köylerine geri dönebilmeleri için altyapıdan tutun üst yapıya kadar olanakların sağlanması gerekir. Bunun yanında mayınlanmış araziler var. Zaten koruculuk sistemi köye dönüş önünde büyük bir engel teşkil ediyor.”

“Hükümet adım atmalı”

Devletin yürüttüğü politikalar nedeniyle milyonlarca insanın yerinden edilip ciddi anlamda hak ihlallerine maruz bırakıldığını ifade eden İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ise, “Otuz yıldır sürdürülen bir savaş var. Devletin yaptığı politikalar yüzünde milyonlarca insan yerlerinden edildi. Bu politikalar sonucunda ciddi anlamda hak ihlalleri yaşandı. Ve insanlığa karşıda suç işlendi. Boşaltılan o köylerde farklı şeyler de yaşandı. Mesela köylere mayınlar döşendi. İnsanlar bu uygulamalar yüzünden ciddi anlamda sorunlar yaşadı.

Biz öteden beri insan hakları kurumu olarak insanların köylerine geri dönmesi için hükümetin ciddi anlamda adım atması gerektiğini söylüyoruz. Ama maalesef bugüne kadar bir adım atılmış değil. Bu sürecin başlaması ile birlikte bizler de sivil toplum örgütleri ile birlikte Köye Geri Dönüş Komisyonu kurduk. Bizim amacımız geri dönüş koşulları oluşturma ve zorla göç ettirilen insanların belli bir plan ve program çerçevesinde yurtlarına geri dönmesini sağlamaktır. Komisyon çalışmalarına başladı. Önce teknik anlamda hazırlıklar yapılıyor. Daha sonra biz hem kamuoyunu bilgilendirme hem hükümet hem de ulusal ve uluslar arası kuruluşlar ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz” dedi.

“İhlaller hala duruyor”

Bilici, köylere geri dönüş koşullarının olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Sizinde bildiğiniz gibi geri dönüş koşulları yok. 21 Mart tarihine kadar bu coğrafyada savaş yürütülüyordu. Bu savaştan dolayı devlet ciddi anlamda ihlaller yapıyordu. Ve bu ihlaller hala duruyor. Zaten boşaltılan köylerin çoğuna korucular el koymuş ve bazı köylere de mayınlar döşenmiş, yollar yok, altyapı yok bu koşulların düzeltilmesi gerekir. Biz de diyoruz; devlet eli ile yapılmış bu ihlallerin ortadan kaldırılması gerekir. Köylere dönüş için Diyarbakır ve ilçelerinde başvurular var. Süreç böyle giderse daha da başvurular olacak. Öncelikle devletin bu koşulları düzetilmesi gerekir.”

HABERE YORUM KAT