1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'lardan yezidi soykırımana tepki
STK'lardan yezidi soykırımana tepki

STK'lardan yezidi soykırımana tepki

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da bir grup Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Suriye ve Irak'ta Yezidilere yönelik yapılan saldırılara tepki gösterdi.

A+A-

Bazı STK temsilcileri bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Selma Atabey, kendini Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) olarak tanımlayanların son yüzyılın en vahşi uygulamalarını gerçekleştiren bir yapı olduğunu söyledi.

Atabey, “Bu yapı başta Kürtler ve Kürtlerin Yezidi toplumu olmak üzere Ortadoğu halklarını tehdit etmekte ve onlara saldırmaktadır. Tehdit ve saldırılar daha çok Kürtlerin varlığına ve kazanımlarına yönelmiş, son günlerde bu vahşi saldırılar daha çok savunmasız sivil Yezidi Kürt halkına ve onların inanç ile kültürel yapılarına dönük olmuştur” dedi.

Yezidi Kürt halkına yönelik bu saldırıların aslında bir toplumu tümden ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu belirten Atabey, “Bunlar insanlığa karşı en ağır suçlardan birini oluşturan soykırım suçunu oluşturmaktadır. Kürt Sivil Toplum Kuruluşları olarak öncelikle başta Kürt toplumunun tüm kesimleri olmak üzere herkesi bu saldırılara karşı duyarlı olmaya ve bu vahşete karşı tepkilerini ortaya koymaya çağırıyoruz. Gün Kürt halkının farklı siyasal ve toplumsal yapılarının birlikte dayanışma içinde hareket etme günüdür.

Son günlerde sosyal ve diğer medya araçları yoluyla Kürt toplumuna yönelik ayrıştırıcı ifadeleri doğru bulmamaktayız. Ortadoğu'da farklı etnik ve inançlara yönelik vahşi katliamlar gerçekleştiren IŞİD nasıl göründüğünü ve tanımladığını açıkça ifade etmektedir. Herkesi tüm insanlık için büyük bir tehdit oluşturan bu yapıya karşı kesin tutum almaya çağırıyoruz. Bu arada uluslararası toplumun, insanlığa karşı işlenen bu ağır suçlara, oluşan yapıya karşı geciken ve yetersiz müdahalelerini daha somut ve daha etkili olarak ortaya koymasını bekliyoruz” diye konuştu.

Bazı STK temsilcilerinden oluşturulacak bir heyetin Yezidilere yapılan soykırımı incelemek üzere, Silopi, Zaho ve Duhok'ta inceleme yapmak üzere bölgeye gideceği belirtildi.


(BE-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT