1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'lardan tutuklu çocuklar değerlendirmesi
STK'lardan tutuklu çocuklar değerlendirmesi

STK'lardan tutuklu çocuklar değerlendirmesi

DİYARBAKIR- Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, tutuklu çocuklarının sorunlarına dikkat çekmek amacıyla ortak basın açıklaması düzenlendi.

A+A-
Türkiye'deki çeşitli cezaevlerinde bulunan tutuklu çocukların sorunlarına dikkat çekmek için aralarında Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, İnsan Hakları Vakfı, Mezopotamya Hukukçular Vakfı, Diyarbakır Tabip Odası gibi bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde toplanarak, basın açıklaması düzenlendi.
 
STK'lar adına açıklamayı yapan Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gazal Bayram Koluman, Türkiye genelinde 2 bin 26 çocuğun hapishanelerde tutulduğunu ifade ederek, bölgede yaşanan olaylarda en fazla etkilenen kesimin çocuklar olduğunu dile getirdi.
 
Koluman, "2005 yılında Türk Ceza Kanunu ve TMK'da yapılan değişikliklerden sonra 2006-2010 yılları arasında yaygın olarak ortaya çıkan ve kamuoyunda taş atan çocuklar olarak dile getirilen çocuk tutuklamaları, son dönemde yeniden artmıştır. Adalet Bakanlığı'nın paylaşmış olduğu verilere göre 1 Aralık 2014 tarihi itibariyle 480'i hükümlü olmak üzere toplam 2026 çocuk, Türkiye hapishanelerinde tutulmaktadır.
 
Şu anda sadece Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde 20 çocuk, tutuklu bulunmaktadır. Bizler, devlet yetkililerinin son zamanlarda sıkça dile getirdiği kamu güvenliğinin, çocukları cezaevlerine göndermekle tesis edilemeyeceğini açık bir şekilde ifade etmek isteriz.
 
Çocuğun, yaşama hakkı, güvenli yaşama hakkı, yaşamını sürdürme ve geliştirme hakkı en temel haklarıdır. Yarım asra yakın bir süredir, yaşanan şiddet ortamında büyüyen Kürt çocuklarının birçok kez yaşam hakları ihlal edilmiştir. İki yıla yakın bir süredir devam eden çözüm sürecinde artık somut adımlar atılmalı, yaşanan çatışmalı süreçten en fazla etkilenen kesim olan çocukların cezaevlerine konulmasından vazgeçilmelidir, tutuklu çocuklar da bir an önce serbest bırakılmalıdır" dedi.
 
Açıklamanın ardından grup, cezaevi önünde sessizce dağıldı.
 
(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT