1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'lardan Şengal açıklaması
STK'lardan Şengal açıklaması

STK'lardan Şengal açıklaması

DİYARBAKIR- Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Yezidilerin yaşadığı Sincar bölgesini işgal etmesi üzerine yaşananları incelemek için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi kenti Duhok ve Zaho kentlerine giden Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşları ortak basın açıkl

A+A-

Aralarında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Baro, Mazlum-Der, İnsan Hakları Derneği, Bölge Tabip Odaları gibi bir çok sivil toplum kuruluşları IŞİD'in Sincar'ı işgal etmesinin ardından yaşananları incelemek için Duhok ve Zaho kentlerine gidip çeşitli görüşmelerde bulundu.

Yapılan incelemeleri değerlendirmek üzere Diyarbakır Baro Başkanlığı'nda bir araya gelen STK temsilcileri Yezidilere destek talebinde bulundu. STK'lar adına basına değerlendirmede bulunan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Sincar'da yaşananları dünya kamuoyunun sadece izlediğini ifade ederek, Diyarbakır'da STK'lar olarak, Duhok ve Zaho kentlerine gidip, özellikle yaşanan iç göçü yerinde tespit ettiklerini söyledi.

Elçi, "Halen devam eden Kürt Yezidi toplumunun şartlarını, durumlarını yerinden görmek amacıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne incelemelerde bulunduk. Devam eden trajediyi bizzat gözlerimizle gördük. Ne yazık ki Kürt toplumu tarihinin en büyük felaketlerden birini bir kez daha yaşamaktadır. Şengal'de yaşanan vahşet, katliam neredeyse Halepçe soykırımına varmış hatta bazı yönleriyle bu soykırımı aşan bir nitelik arz etmeye başlamıştır.

Şengal bölgesinde yaşayan 600 bin insan, IŞİD adlı barbar örgütün yaptıklarından etkilendiği anlaşılmaktadır. Bu insani trajediye dair yaşanan gerçek tablo henüz ne yazık ki, tam olarak ortaya çıkmamıştır. Göç halen devam etmektedir. Özellikle Zaho bölgesine oldukça yoğun bir göçün yaşandığını tespit ettik. Yaşanan insani trajediyi hak eden düzeyde ne genel olarak Kürt kamuoyunda ne de dünya kamuoyunda bir ilgi olduğunu tespit edemedik” dedi.

Elçi, Duhok ve Zaho bölgelerinde yaptıkları incelemeleri Ankara'da İçişleri Bakanlığı olmak üzere bazı bakanlıklar görüşüp, kaygı ve taleplerini dile getireceklerini sözlerine ekledi.


(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT