1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'lardan İşkencecilere çok sert tepki
STK'lardan İşkencecilere çok sert tepki

STK'lardan İşkencecilere çok sert tepki

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevinde gardiyanların Cihan Yeşil adlı mahkuma işkence yapması Diyarbakır'da faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının sert tepkisine neden oldu. STK'lar tarafından yapılan açıklamada, Cihan Yeşil'e yapılan muamelenin "vahşet ve a

A+A-

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevinde gardiyanların Cihan Yeşil adlı mahkûma işkence yaptığının ortaya çıkmasının ardından STK'lar art arda açıklamada bulunarak tepkilerini dile getiriyorlar. STK'lar yaptıkları açıklamalarda cezaevleri ile ilgili düzenlemelerin zaman kaybetmeden yaşama geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

Aralarında Yusufi-Der, Sahabe-Der, İhya-Der, Hizmet-Der, Şura-Der ve İlim-Der'in bulunduğu sivil toplum kuruluşları ortak yaptıkları açıklama ile Bolu F Tipi Cezaevindeki insanlık dışı muameleye sert tepki gösterdiler.

STK'lar adına basın açıklamasını Yusufi-Der üyesi Ali Durgunsu okudu. Basın açıklamasında, cezaevindeki mütedeyyin insanlara uygulanan insanlık dışı muamelelerin arttığına dikkat çeken Durgunsu, her alanda insan hak ve hürriyetlerinin korunmasını sağlayan yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Yapılanlar keyfi uygulamalardır

Cezaevinde yaşanan bu olayın ilk olmadığını belirtilen Durgunsu, " Bu işkence vakasının basına yansıması yaşanan olayların daha binde biri bile değildir. Her ne sebeple olursa olsun, hiçbir gerekçe bu denli vahşeti ve alçaklığı haklı gösteremez. Yaptıkları tamamen gayri insani, kanunsuz ve keyfilikten başka bir şey olmadığı gibi mevcut sistemin kokmuş, çürümüş zihniyetin birer neticesidir. Kim ne derse desin bu ülke de insan hak ve hürriyetleri konusunda hiçbir ilerleme sağlanamamıştır." şeklinde konuştu.

Mütedeyyin insanlar cezalandırılıyor

Şimdiye kadar verilen vaatlerin, çıkarılan yasaların içinin boş birer balondan ibaret olduğunu vurgulayan Durgunsu, " Sistem tarafından bilinçli bir şekilde inançlı kesimin cezalandırıldığı yapılan zulüm ve haksızlıklarla ortadadır. Ne yazık ki bu ülke de asıl suçlular suçsuz, suçsuz insanlar ise suçlu muamelesi görüp yargısız infazlara tabi tutulmuşlardır." ifadelerini kullandı.

"Haksızlığa uğrayan kim olursa olsun yalnız değildir"

Güçsüz, savunmasız ve yalnız bırakılan bu insanlara kurt sürüsü gibi saldırıp hakaret etmeninin namertlik ve bedbahtlık olduğunu ifade eden Durgunsu, " Haksızlığa uğrayan kim olursa olsun yalnız değildir. 'Haklı olan her zaman güçlüdür.' Kaidesi gereği tarihten ders almayanlar utansın. Kendilerini güç ve iktidar sahibi sanan zavallılar zalimlerin ve firavunların sonunu düşünsünler. Tarih bu işkenceci zalimleri de hep kötülükle anlatacaktır." dedi.

Gardiyanlar bu cesareti nereden alıyor?

Durgunsu açıklamalarına şöyle devam etti: " Kendini bilmez bu gardiyanlar bu cesareti nereden alıyor, kimler tarafından yönlendiriliyor. Cezaevi müdürünün 'gereken yapılmıştır' şeklindeki küstahça açıklaması bu işin sistemli bir şekilde yürütüldüğünün bir göstergesidir. Şayet böyle olmasaydı bu gibi alçaklıkları işlemeye kimse cesaret edemezdi. Artık yeter diyoruz, kendi vatandaşına düşman bir zihniyet istemiyoruz."

Adalet Bakanlığı gerekeni yapmalıdır

Durgunsu son olarak, "Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri gayri insani ve hukuksuz olan bu meseleyi çözmeleri hususunda göreve çağırıyoruz. Bolu cezaevinde yaşananların sorumlularını açığa çıkararak haklarında yasal işlemler başlatılmalı, gerekli cezalar verilip kamuoyu ile paylaşmalıdır." dedi.

 

 

(M. Sait Adiyaman- İLKHA)

HABERE YORUM KAT