1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK’lardan Halep’teki saldırılara tepki
STK’lardan Halep’teki saldırılara tepki

STK’lardan Halep’teki saldırılara tepki

Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşları Suriye rejimi ve Rus güçlerinin Halep'e düzenlediği hava saldırılarına tepki gösterdi.

A+A-

Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşları Suriye rejimi ve Rus güçlerinin Halep'e düzenlediği hava saldırılarına tepki gösterdi.

Aralarında Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, Memur-Sen ve Özgür-Der temsilcilerinin de bulunduğu sivil toplum kuruluşu üyeleri Yenişehir ilçesi Ekinciler Caddesi'nde toplandı. Grup, Türkçe, İngilizce ve Arapça "Halep yanıyor dünya susuyor", "Katil Rusya Suriye'den defol" pankartları açarak, "Emperyalist Rusya ve işbirlikçi hainler, Suriye'den defolun" sloganı attı.
 
Grup adına açıklama yapan Aydınlık Yarınlar İçin Hak ve Özgürlükler Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (AYDER) Başkanı Ferzende Lale, Suriye'deki saldırılar nedeniyle üzüntülü olduklarını söyledi. “Zalim Esed'in çocuk, yaşlı ve kadın demeden katlettiğini, emperyalist güçlerin de Müslümanların cesetleri üzerinden kendilerine güç gösterisi yaptığını" kaydeden Lale, şöyle konuştu:
 
“İslam coğrafyasının kadim düşmanları olan iki yüzlü Avrupa, büyük şeytan ABD ve barbar Rusya, söz konusu İslam coğrafyası olunca hemen birleşip Müslümanları kaosun girdabına sokmaya çalışmaktadır. Suriye'den yankılanan özgürlük sedasının onların yıkılışına öncülük ettiğini biliyorlar ve bunun için her türlü kirli politikayı tedavüle sokmuşlardır. Suriye özgürleşirse bu, İslam coğrafyasının kurtuluş umudunu daha da ileriye taşıyacaktır. Onun için bu kanlı ittifakın bütün bileşenleri Müslüman halkın iradesini hiçe sayıp Esed gibi zalim bir diktatöre destek çıkarak kan üstüne kurdukları zulüm düzenlerini ayakta tutmaya çalışmaktadırlar”
 
Lale, İslam dünyasına birlik çağrısında bulundu.
 
Üniversite öğrencilerinden protesto
 
Dicle Üniversitesi Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Gençliği Kulübü üyeleri de, Suriye rejimi ve Rus güçlerinin Halep'te düzenlediği hava saldırılarına tepki gösterdi.  Kulüp üyeleri, Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi önünde toplanarak "Suriye halkı yalnız değildir. Zalim Rusya Suriye'den defol" sloganları attı.
 
Kulüp başkanı İrfan Tanrıverdi, Suriye halkının çok zor ve kısıtlı imkanlarla mücadelesine devam ettiğini belirtti. Tanrıverdi, dünyanın gözü önünde Halep'te gerçekleştirilen katliama sessiz kalındığını söyledi.

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT