1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'lardan gündeme ilişkin açıklama
STK'lardan gündeme ilişkin açıklama

STK'lardan gündeme ilişkin açıklama

DİYARBAKIR- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen ile Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğtim-Sen) Genel Başkanı Ünsal Yıldız, düzenledikleri basın açıklamasıyla gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

A+A-

KESK ve Eğitim-Sen'e bağlı bir grup, Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya geldi. Burada açıklamalarda bulunan Eğitim-Sen Genel Başkanı Yıldız, adliye binasında devam eden KCK davasına dikkat çekerek, siyasal iktidarın ileri demokrasi söylemi altında oluşturduğu iklim ve sonuçlarıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Türkiye'nin kocaman bir cezaevine dönüştüğünü savunan Yıldız, “Önce siyasal iktidar ve uygulamalarına muhalif olan bütün kesimlere karşı bir siyasal linç kampanyası oluşmuş ama giderek AKP'ye alkış tutmayan herkes bu linç kampanyasından payına düşeni yaşadığı bir ortam söz konusu olmuştur. Başbakanın ifadesi ile 3 Kürt kadın siyasetçinin bir suikastla yaşamlarının sona erdiği olayı takiben cenaze törenleri ile ilgili söylediği söz son derece önemlidir.

Kürt halkını samimi olmaya ve samimiyete davet etmiştir. Diyarbakır'daki cenaze töreninde bir samimiyet sınavı fazlasıyla verilmiştir. Acıları ile birlikte bir topluluk metaneti ile bir yanıt vermiştir. Barışa ne kadar özlem duyduğunu ortaya koşmuştur. Ama şimdi samimiyet sırası ve testi Başbakan ve siyasi iktidar için geçerlidir. İçerde görülmekte olan dava siyasal iktidarın Kürt sorunun demokratik çözümü barışçıl çözümü ile ilgili olarak ne kadar samimi olduğunu ortaya koyacak olması bakımından da oldukça önem taşımaktadır” dedi. Kendilerinin izlediği sendikal hakkın sadece ücret talebi ile sınırlı olmadığını aktaran Yıldız, “Sendikal faaliyetlerimizin içerisinde bu ülkenin sorunlarına çözüm arayışlarının taraf olma çabası da bulunmaktadır. Özellikle Kürt sorunu konusunda siyasal iktidar ile aynı çözüm noktasında değiliz olmadığımız için onur duyuyoruz. Ancak bunun bir bedeli gerekecekse ödemeye de hazırız” diye konuştu.

Daha sonra konuşan KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise iktidarın kendisinden yana tutum göstermeyen bütün kesimi zorla, yargı yoluyla hukuksuz adaletsiz bir şekilde cezaevlerine tıkmak sureti ile bu ülkeyi açık cezaevi haline getirmek istediğini öne sürdü. Özgen, “Film aynı film senaryo aynı senaryo yeter ki muhalif ol uyduruk gerekçeler ile uyduruk söylemlerle kim olduğu ne olduğu belirsiz sözüm ona gizli tanıklarla bir süreç işletilmeye çalışılıyor. Başbakan Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı şunu iyi bilmelidir ki bu ülkenin bu uyguladıkları hukukları yarın onlara da lazım olacak. AKP hükümeti sözüm ona Türkiye, Ortadoğu'ya model olmak suretiyle demokrasi dersi veriyor ama, kendi ülkesinde hele Kürtlerin ve ezilen muhalif kesimlerin devrimci ve sosyalistlerin oluşturduğu demokrasi platformlarından, demokrasi mücadelesinden korkuyor” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından grup, KCK davasını takip etmek için Diyarbakır Adliyesi'ne girdi.

HABERE YORUM KAT