1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'lardan DÜ'deki olaylara ilişkin açıklama
STK'lardan DÜ'deki olaylara ilişkin açıklama

STK'lardan DÜ'deki olaylara ilişkin açıklama

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da bir araya gelen 13 Sivil toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi, Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) meydana gelen olaylara ilişkin basın açıklaması düzenledi.

A+A-

Aralarında Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu'nun da bulunduğu 13 STK temsilcisi, baro binasında bir araya geldi. Katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir elçi, Dicle Üniversitesi'nde 3 günden bu yana devam eden ve dün itibarı ile birçok üniversite öğrencisinin bıçakla yaralanmasıyla sonuçlanan olayları kaygı ile izlediklerini söyledi. Olaylar üzerinden başlatılan tartışmaları zamanlama bakımından manidar bulduklarını ifade eden Elçi, 90'lı yılların ilk yarısında yaşanan olaylar dışında gerek üniversitede gerek herhangi bir şekilde bu nitelikteki olayların Diyarbakır ve bölgede yaşanmadığını belirtti.

Tam da silahların sustuğu Kürt meselesinin barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözümü sürecinin başladığı toplumda büyük umutlar ve pozitif havanın oluştuğu bu dönemde olayların meydana geldiğini hatırlatan Elçi, geçmişte yaşadıkları acı deneyimlerden hareketle olayların arka planında daha derin amaçların bulunduğu kaygısını yaşadıklarını kaydetti. Elçi, “Kürt toplumunun geleceği bakımından büyük tehlike arz eden bu olaylara karşı herkesi duyarlı olmaya, sorumlu ve sağduyulu davranmaya davet etmeyi sorumluluğumuzun bir gereği olarak görüyoruz. Onlarca yıldır savaşın yıkımın acıların göçlerin yaşandığı coğrafyamızın tam da şiddet sarmalından çıkarak barışa kavuşacağı umudunun belirdiği bu dönemde provokatif eylemlere dönüştürülebilecek tutum ve davranışlardan da herkesin kaçınması gerekmektedir.

Oluşturulan bu gerginlik, çözüm sürecine sarar verici ve aynı zamanda bu süreci baltalama çabası içinde olabilecek odaklara da fırsat sunmaktadır. Bu tür olayların zamanında önünün alınmaması durumunda şiddetin sokağa ve günlük yaşama sirayet ederek yıkıcı ve telafisi imkansız sonuçlara yol açabileceği herkes tarafından görülmelidir. Bu tür olayların hiç kimseye bir yararı yoktur. Bu nedenle tarihi süreçte toplumu geren ve oluşan iyimser havayı bozacak bu tür provokatif tutum ve davranışlara karşı Kürt toplumunun bütün kesimlerini duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Üniversitelerde öğrencilerin ellerinde satır, taş ve sopalarla birbirlerine saldırmaları kendilerinde büyük bir üzüntü oluşturduğunu dile getiren Elçi, “Hiçbir fikir, inanç ve dava üniversite öğrencilerinin bıçak ve satırla birbirlerinin yaşamına kastetmesine gerekçe olamaz. Biz Diyarbakır'ın demokratik STK'ları olarak üniversitede bıçakla yaralama eylemlerini kınıyoruz. 3 gün süren olaylarla ilgili medyaya yansıyan görüntüler ve kamuoyuna ulaşan bilgilere göre, güvenlik güçleri olayları önlemek için zamanında ve gerekli tedbirleri almada yetersiz kalmıştır. Ayrıca Aysel Tuğluk'un yaralanmasını da kınıyoruz. Bu tür olayların önlenmesi gerektiği inancını taşıyoruz" dile konuştu.

HABERE YORUM KAT