1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. STK'lardan barış sürecine destek
STK'lardan barış sürecine destek

STK'lardan barış sürecine destek

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki Sivil Toplum Kuruluşları (STK), barış sürecine destek verdiklerini açıkladı.

A+A-

Barışın hükümetin tutumuna bağlı olduğunu belirten Silvan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Muhittin Kan, kendilerinin bu ülkede çözüm olmasını istediklerini söyledi. Barışın olması durumunda ülkede huzurun hakim olacağını belirten Kan, "İnsanlar iş yerlerine rahatlıkla gidebilir. Bir yerde silahlar konuşuyorsa, huzur yoksa o bölgeye yatırım da yapılmaz. Eğer bir yerde huzur egemen olursa, oranın vatandaşları rahat eder, iş yerlerine sahip çıkar ve en önemlisi iş yerlerini huzur içinde, korkmadan açar. Bunun sonucunda doğudan batıya göç olmaz aksine batıdan doğuya göç gerçekleşir. Biz kan dursun, huzur gelsin, insanlar rahat etsin istiyoruz. Bu barış, huzur sadece Kürtler için değil tüm ülke için olur" dedi.

Barışın olacağına inandıklarını söyleyen Silvan Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çapan ise, barış sürecini desteklediklerini ifade etti. Çapan, "Barış gerçekleşirse bölgeye yatırımlar artar. Doğudaki akan kan nedeniyle evlerini, köylerini terk eden insanlar doğuya geri döner. Batıdan doğuya göç gerçekleşir. Bölgede akan kan durur. Hükümet bu konuda karalı bu soruna çözüm getireceğinden eminim. Barışın olacağına inanıyorum. Barış gerçekleşirse yapımına başlanan Silvan Barajı'nın yapımı mutlu sonla biter. Silvan barajı biterse bu bölgede yetiştirilen meyve ve sebzeler diğer kentlere ihraç edilir. Bununla birlikte bu bölgede ekonomik refah artar” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT