1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'lardan barış sürecine destek
STK'lardan barış sürecine destek

STK'lardan barış sürecine destek

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 159 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi çözüm sürecine destek vermek amacıyla bir araya gelerek, çözüm sürecine tam destek verdiklerini dile getirdi.

A+A-

Aralarında, İnsan Hakları Derneği, Diyarbakır Barosu, Güneydoğu Sanayi İş Adamları Derneği, Eczacılar Odası, Tabipler Odası'nın da bulunduğu 159 STK, çözüm sürecine destek vermek amacıyla bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde yapılan basın açıklaması okuyan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, bu sürecin başlaması Türkiye genelinde, özellikle de bölgede bir umut oluştuğunu hatırlatarak, geçmişte başlatılan ancak sonuç vermeyen deneyimlere rağmen toplumun yapılan görüşmelere destek verdiğini, STK'ların da diyalogun sürmesini her fırsatta dile getirdiğini söyledi.

Bilici, “Bölgedeki STK'lar olarak yürütülen görüşmelerin barış sürecinin gelişimi açısından önemli olduğunu her fırsatta dile getirmeye çalıştık. Nitekim bu süreçte rol alabileceğimizi, üzerimize düşen bir görev ve sorumluluk olması halinde tereddütsüz bunu yerine getirebileceğimizi deklare ettik. Bu süreçte, görüşmelere ve diyalog sürecine çok fazla dahil olmasak da, yürütülen çalışmaların yanında olduğumuzu belirttik. Gerçekleşen görüşmeler ve hükümetin Öcalan ile kurduğu diyalog, günümüze kadar olumlu bir seyir izlemiş, süreç belli bir aşamaya gelmiştir.

Ancak son günlerde bu süreci akamete uğratacak nitelikte bazı olumsuz gelişmeler yaşanmıştır. Görüşme tutanaklarının basına sızdırılması, yürütülen askeri operasyonlar ve Kandil'e yönelik düzenlenen hava saldırıları başlatılan sürece zarar vermektedir. Böyle önemli bir sürecin yaşandığı bir dönemde hala ölümlerin yaşanması başlatılan sürece olan inancı zedelemektedir. Bunun dışında sınır hatlarında askeri yığınakların yapıldığına yönelik bilgiler de bulunmaktadır. Barışın, diyalog ve müzakerelerin konuşulduğu bir süreçte böyle operasyonların yapılması ve insanların yaşamını yitirmesi kabul edilebilecek bir durum değildir” dedi.

“BAZI SİYASİ PARTİLERİN AÇIKLAMALARI BARIŞ UMUTLARINI KIRIYOR”

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Bilici, çözüm süreci içerisinde bazı siyasi partilerin yaptığı açıklamalara tepki göstererek, açıklamaların barış umudunu kırdığını belirtti. Bilici, “İmralı'da yürütülen görüşme süreci başladığı ilk andan itibaren, bu sürecin hassas olduğu ve her an süreci bozmaya dönük girişimlerin olabileceği yönündeki uyarılar tüm kesimler tarafından yapılmıştı. Bu nedenle; öncelikle tarafların da süreci bozmaya dönük girişim ve saldırılardan uzak durması gerekmektedir. Özellikle devam eden askeri operasyonların bir an önce son bulması gerekmektedir. Diğer taraftan TBMM'de bazı siyasi partilerin sürece denk düşmeyen açıklamaları halkımızda var olan barış umutlarını kırmaktadır.

Gerek bölgemizde, gerekse Türkiye genelinde halkın büyük çoğunluğu bu süreci desteklemekte ve onurlu bir barışın gerçekleşmesini istemektedir. Biz imzası bulunan STK'lar olarak, yürütülen barış görüşmelerini desteklediğimizi bir kez daha deklere etmek istiyor ve tekrardan çağrıda bulunuyoruz; halkların barış umutlarını kırmayalım. Gelin hep birlikte ülkemizin aydınlık geleceğini inşa edelim” diye konuştu.

Bir gazetecinin 'terör örgütü PKK'nın elinde bulunan kamu görevlilerinin serbest bırakma konusunda bir çağrınız olacak mı?' sorusuna yanıt veren Bilici, bu konuda ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Bilici, “Diyarbakır'da STK'lar olarak bu konuda daha önce de çağrıda bulunmuştuk. Eğer bize bir sorumluluk verilirse görevimizi yerine getiririz. Dileğimiz PKK'nın elinde bulan tutsakların bir an önce serbest bırakılmasıdır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT