1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'lardan akil insanlar komisyonuna destek
STK'lardan akil insanlar komisyonuna destek

STK'lardan akil insanlar komisyonuna destek

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da bulunan sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, oluşturulan Akil İnsanlar Komisyonu'na destek verdiklerini açıkladı. Bir takım eksikliklerin bulunduğunu belirten bazı STK temsilcileri, yine de diyalog yolu ile çözümün olması ad

A+A-

Diyarbakır'daki bazı STK temsilcileri, Akil İnsanlar Komisyonu ile ilgili görüşlerini İHA'ya anlattı. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, çok önemli bir süreçten geçtiklerini belirterek, oluşturulan bu komisyon ile ilk adımların atıldığını ifade etti. Sürecin ve bu tür komisyonların mutlaka desteklenmesi gerektiğini söyleyen Ebedinoğlu, bu işin sadece komisyonla değil, siyasi partilerin de desteği ile çözülebileceğini kaydetti.

Diğer siyasi partilerin de oy kaybından korkmayarak sürece destek vermeleri gerektiğini belirten Ebedinoğlu, “Evet gerçekten çok önemli bir süreçteyiz. Bu sürecin adımları atılmaya başlandı. Akil insanların isimleri açıklandı ve Sayın Başbakan ile görüşmeleri oldu. Sürecin ve bu tür komisyonların mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Yani baktığınız zaman isimler üzerinde tartışmalar olabilir, kadın erkek kotası üzerinde tartışmalar olabilir.

Tabi ki gönül isterdi ki biraz daha kadın ağırlıklı olsun isterdik ancak, ne olursa olsun bu süreci etkileyecek, bu süreci sabote edecek hiçbir davranış ve açıklamada hiç kimsenin bulunmaması gerektiğini düşünüyoruz. Onun için bu çalışmaların ve bu adımların bölgede oluşturduğu olumlu havayı biz hissetmeye başladık açıkçası. Bu siyaseten çözülecek bir sorun. Sadece bu akil insanların ve bu komisyonların çözümü ile bitecek bir iş olmadığını biz bölgede yaşayan insanlar olarak çok iyi bilmekteyiz.

Onun için sorunun çözümünün Meclis'te olduğunu biliyoruz. Meclis'te de bütün siyasi partilerin tabanlarına şu mesajı vermesi gerekiyor; evet bu süreçte bütün siyasi partilerin emeği var, çünkü hiç kimsenin kan ve gözyaşı isteyeceğine inanmıyoruz. Herkes bu kan ve gözyaşının durmasını istiyor. Onun için de tabanlarından ve politik olarak kayıplarından siyasi partilerin korkmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Mutlaka bu Akil İnsanlar Komisyonu'na da güvenmemiz gerekiyor. Ne olursa olsun desteklememiz gerekiyor. Siyasi partilerimizin de mutlaka sürecin içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 

Akil İnsanlar Komisyonu'nun kurulmasının son derece önemli olduğunu ifade eden İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ise, böyle bir komisyonun gerekli olduğunu kaydetti. Buna benzer çeşitli komisyonların daha kurulup bu işe destek vermeleri gerektiğini ifade eden Bilici, kurulan komisyonla ilgili bazı eleştirilerinin de olduğunu aktardı. Komisyonda olması gereken bazı isimlerin olmadığını dile getiren Bilici, aynı zamanda komisyondaki kadın sayısının da az olduğunu söyledi. Bilici, “Böyle bir şey gerekiyordu, ihtiyaç da vardı. Umarım sağlıklı bir şekilde işler ve üzerine düşen sorumluluk ve misyonunu yerine getirir.

Çünkü bu süreçte bu tür çalışmalara ciddi anlamda ihtiyaç vardır, bu tür komisyonlara. Daha da geniş farklı komisyonlar kurulup, farklı çalışmaların da yapılması gerektiğine inanıyorum. Fakat bizim bu tür konularda biraz eleştirilerimiz var. Bu komisyonda 51 erkek, 12 kadın var. Gönül isterdi ki en azından yarı yarıya olsun. Bu şekilde olsa daha sağlıklı ve daha verimli olacağına inanıyorum. Bir diğer yönü; bu komisyonda olması gereken bazı isimler bulunmuyor, bu da bir eksikliktir.

Toplumun tümü tarafından kabul edilen, tartışılmayan ve hassasiyetle bu sorunlara bakan ve öteden beri duyarlılık gösteren, bu sorunun çözümü noktasında ciddi anlamda mücadele etmiş, fikirleri ile, düşünceleri ile, görüşleri ile mücadele etmiş şahsiyetlerin bulunması gerektiğine inanıyorduk. Şunu hep söyledik, barışçıl yöntemlerle, diyalog ve müzakere ile bu sorunun çözülmesi gerekir. Şu anda o noktadayız. Ben kendilerine başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de, oluşturulan komisyonun başlatılan çözüm süreci ve çabasının devam ettiğini gösterdiğini kaydederek, bu anlamda atılan adımın olumlu olduğunu aktardı. Komisyona verilen 1 aylık sürenin az olduğunu belirten Elçi, ayrıca komisyonun kurulma aşamasında yanlış anlaşılmalara neden olduğunu ifade etti. Elçi, “Yeni oluşturulan yapı, isterseniz buna çalışma grubu deyin, isterseniz buna akil insanlar deyin çözüm çabası ve iradesinin devam ettiğini gösteriyor. Bu açıdan tabi ki pozitif ve olumlu bir adım. Çözüme ilişkin hükümetin çabasının ve gayretinin devam ettiğini göstermesi bakımından bu olumlu bir adım. Fakat bir kez daha toplumda yanlış algı ve beklentiler oluşturulmuştur bu yapının oluşturulması sürecinde. Daha önce yargı paketlerinde oluşturulduğu gibi.

Bu yapının oluşturulması sürecinde toplum şöyle bir beklenti içerisine girmiştir. Toplum, oluşacak olan akil insanlar veya toplumu çözüm sürecine hazırlama grubu diye ifade edebileceğimiz bu grubun aslında hem silahsızlanma, hem geri çekilme sürecini izleyeceği, takip edeceği, bu şekilde hem fiili hem de manevi olarak süreci takip ve kontrol edeceği bir yapı olarak algıladı. Ancak bu gün bu yapıdan bunun beklenmediği, başka bir amacın beklendiği anlaşılmaktadır. Daha çok toplumu sürece hazırlama beklentisi olduğu anlaşılıyor. Şüphesiz bu da olumlu bir beklentidir. Bu grubun çalışma süresinin bir ay olacağı söyleniyor. Bu da anlaşılır bir durum değil. Zira bir aylık bir süre çok kısa bir süredir” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT