1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'lar Sur ilçesine çıkarma yaptı
STK'lar Sur ilçesine çıkarma yaptı

STK'lar Sur ilçesine çıkarma yaptı

DİYARBAKIR- Diyarbakır’daki iş odaklı sivil toplum kuruluşları son günlerde şiddetli çatışmaların yaşandığı ve geçtiğimi günlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği Sur ilçesindeki esnafı ziyaret ederek, destek kampanyası başlattı.

A+A-

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, bölgede yaşanan durumun afet olarak değerlendirilmesini istediklerini belirterek, esnafa cansuyu kredisinin verilmesi gerektiğine dikkat çekti. 


Diyarbakır’daki iş odaklı faaliyet yürüten ve aralarında DTSO, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB), Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri (DOGÜNSİFED) ile Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (DİSİAD) de bulunduğu sivil toplum kuruluşları, son günlerde pkk olaylarının yoğun yaşandığı Sur ilçesine çıkarma yaparak, olaylarda zarar gören esnaflara destek ziyaretinde bulundu. Esnaflar ile görüşen sivil toplum kuruluşları temsilcileri daha sonra tarihi Hasanpaşa hanında basın açıklaması düzenledi.

“ESNAF KREDİLERİNİ ÖDEYEMEZ DURUMA GELDİ”


Burada konuşan DTSO Başkanı Ahmet Sayar, esnafa destek olmak ve farkındalık yaratmak amacıyla kampanya başlattıklarını belirterek, bu çerçevede vatandaşların Sur ilçesindeki esnaflardan alışveriş yapmasını istediklerini vurguladı. Bu sayede esnafa destek olunacağına dikkat çeken Sayar, “Esnafımızın ticari hacmi düştü, çek ve kredilerini ödeyemez duruma geldi. Bir bütün olarak baktığımızda esnaftan sanatkara, tüccardan sanayiciye kadar tüm kesimler bu gelişmelerden olumsuz etkilendi. Bu 3 aylık dönemde, ekonomik verilere baktığımız zaman, Çözüm Süreci'ndeki pozitif artış negatife döndü. Bölgede yaşanan durumun afet olarak değerlendirilmesini ve esnafımıza, sanatkarımıza, tüccarımıza, sanayicimize bu kapsamda destek verilmesini istiyoruz. Bu kapsamda 3 somut talebimiz var. Birincisi, KOBİ, esnaf ve sanatkarlara faizsiz, ertelemeli can suyu kredisinin verilmesidir.

Reyhanlı'da yaşanan patlama sonrasında yaklaşık bin esnafa 100 bin lira 18 ay ötelemeli kredi imkanı sunuldu. Tüccar, sanayici ve yatırımcılarımızın vergi, stopaj ve kredilerinin en az bir yıl ötelenmesi gerektiğini, bu kredinin de faizinin tümü veya bir kısmının hazine tarafından verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.


DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ise, bölgede yaşanan olayların hem vatandaşları hem de esnaf ve tüccarları derinden etkilediğine dikkat çekerek, “Vatandaşlarımızı Sur bölgesindeki esnaflarımızdan bir haftalığına bile olsa alışveriş yapmaya davet ediyoruz. Hem esnaf hem de tüccarın mağdur olmaması için birçok girişimimiz var. Bu kampanyanın manevi de olsa ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Aynı zamanda hükümete bu afete kulak vermesi çağrısında bulunuyoruz. Yaşanan olaylarla ilgili sıkıntılarımızı ilgili makamlara sunduk. Bu raporumuzun da takipçisi olacağız. Bu vesile ile devletinde bölgede yaşanan bu afetlere kulak vermesini ve bir an önce ‘can suyu’ kredisi diye tabir ettiğimiz faizsiz kredinin bölgeye aktarılması gerektiğini belirtiyoruz.”


(MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler