1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK'lar: PKK cevap verdi hükümet karşılık vermeli
STK'lar: PKK cevap verdi hükümet karşılık vermeli

STK'lar: PKK cevap verdi hükümet karşılık vermeli

Yaptıkları çağrılara KCK'nın olumlu cevap vererek eylemsizlik kararı almasının değerli olduğunu vurgulayan bölgedeki 750 STK, AKP hükümetine “Bu adıma karşılık verilmesini bekliyor ve talep ediyoruz.

A+A-

Hükümet PKK’nın eylemsizlik kararını itibarsızlaştırmaktan imtina etmelidir” çağrısı yaptı.

 

STK’lar aynı zamanda Öcalan ile de görüşmelerin acilen başlaması ve müzakerelere geçilmesi gerektiğini vurguladı.


KCK'nin demokratik siyasetin güçlendirilmesi ve 1 Kasım seçimlerinin güvenliği için 10 Ekim'de ilan ettiği "eylemsizlik" kararına geçici AKP hükümeti operasyon ve yasaklarla cevap verirken, bölgedeki sivil toplum örgütlerinden önemli bir çağrı geldi. STK'lar, KCK'nın "eylemsizlik" kararının değerli olduğunu vurgulayarak AKP hükümetinin de bu karara olumlu cevap vermesi çağrısı yaptı.


Diyarbakır'da Sümerpark'ta bir araya gelen 750 sivil toplum kuruluşuna HDP, DBP, ESP, ÖSP ve EMEP gibi siyasi partiler de destek verdi. Açıklamada, "Çatışma değil müzakere, savaş değil barış" pankartı açılırken, açıklama Kürtçe ve Türkçe okundu.

 

Kurumlar adına Kürtçe açıklamayı İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Türkçe açıklamayı ise Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu okudu.


Öcalan'ın 2013 Newroz'unda yayınladığı deklarasyonun Kürt meselesinin çözüleceğine dair büyük umutlar oluşturduğuna dikkat çeken Ebedinoğlu, "Bu süreç ile birlikte silahlar sustu, ölümler durdu, anaların gözyaşı dindi. Barış toplumsal anlamda sahiplendi. İnsanların iyi bir geleceğe dair umutları güç kazandı" dedi.
 
'Acil olan çözümü ve barışı konuşabilmektir'


Sürecin demokratik bir şekilde sonuçlanması beklenirken Temmuz ayında akamete uğradığını ve kanlı bir çatışma dönemine girildiğini belirten Ebedinoğlu, bu süreç içerisinde yaşamını yitiren yüzlerce insanı hatırlattı.

 

Kalıcı barış umutlarını neredeyse yitirdiklerini dile getiren Ebedinoğlu, "Gelinen bu noktanın nedenlerini tartışabilir, tarafların mesuliyetlerini sorgulayabiliriz. Lakin bize göre acil olan bu çatışma atmosferinden mümkün mertebe çabuk kurtulmaktır. Çatışmaları sonlandırmak, ölümlerin önüne geçmek, çözümü ve barışı konuşabilmektir" dedi.
 
'PKK olumlu cevap verdi, hükümet karşılık vermeli'


Sivil toplum örgütleri olarak çatışmaların sona erdirilmesi için defalarca ateşkes çağrıları yaptıklarını ve bu çağrılara PKK'nin olumlu cevap vererek eylemsizlik kararını almış olmasının değerli olduğunu vurgulayan Ebedinoğlu hükümete şu çağrıyı yaptı:


 “Hükümetten bu adıma karşılık vermesini bekliyor ve talep ediyoruz. Hükümet PKK'nın eylemsizlik kararını bir takım afaki gerekçeler ile itibarsızlaştırmaktan imtina etmelidir. Aksine bu kararı karanlık günlerden çıkış için bir olanak olarak değerlendirmelidir”
 
Öcalan ile görüşme çağrısı


Operasyonların durdurulması ve çözüm sürecinin işlemesini sağlamak üzere PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin başlaması yönünde AKP'ye çağrıda bulunan Ebedinoğlu, müzakere masasının tekrar kurulması için kalıcı barışı tesis etmek adına çalışmalara hemen başlanmasını istedi.
 
'PKK'nın tutumuna karşılık verilmesi için herkes çaba göstermeli'


PKK'nin eylemsizlik kararına karşılık verilmesi için herkesin üstüne düşen görevi yapması gerektiğine vurgu yapan Ebedinoğlu, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

 

"Ulusal ve uluslararası barıştan yana olan herkesin ve kesimlerin bu çağrımıza destek vermeye ve PKK'nın eylemsizliğe ilişkin almış olduğu tutum çağrısına karşılık verilmesi için çaba göstermeye çağırıyoruz."


Yapılan açıklamanın ardından "Barış" güvercinleri uçuruldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler