1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK’lar: Paket çok iyi, huzur ve güven ortamı şart
STK’lar: Paket çok iyi, huzur ve güven ortamı şart

STK’lar: Paket çok iyi, huzur ve güven ortamı şart

Diyarbakır’daki etkili sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Başbakan’ın açıkladığı yatırım hamlesini sevinçle karşıladı ancak bu yatırımların amacına ulaşması için huzur ve güven ortamının şart olduğunu söyledi.

A+A-

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı tarım, sağlık ve ekonomi başta olmak üzere her alanda bölgesel kalkınmaya katkı sunacak yatırım hamlesi sanayi çevreleriyle sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerini heyecanlandırdı. Paketin çok olumlu olduğunu dile getiren STK temsilcileri, paketin genel olarak yatırım ve istihdama ivme kazandıracağını belirtti. Paketin yeni ve güçlü yönleri kadar eksik ve geliştirilmesi gereken yönlerin de bulunduğunu dile getiren STK’lar, aynı ürünlerin aynı şehirlerde aynı desteklerin verilmesinin çatışmalar ve yıkımların olduğu iller açısından dezavantaj oluşturacağını ifade ettiler. STK temsilcileri, mevcut yatırımcılarında korunması gerektiğini, ancak pakette bu konuya yer verilmediğini, bu durumun hem mevcut yatırımcıyı ayakta tutma hem de yeni yatırımcıyla aralarında haksız rekabete de yol açabileceği uyarısında bulundu.

STK temsilcileri, paketten tam anlamıyla istifade edebilmenin en önemli şartının da huzur ve güven ortamının sağlanması olduğunu dile getiriyor.
Başbakan Binali Yıldırım’ın dün akşam yemeğinde bir araya geldiği Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, açıklanan “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi” paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yatırım hamlesini sevinçle karşılayan STK temsilcileri, bu yatırımların amacına ulaşması için huzur ve güven ortamının şart olduğunu dile getirdi.

SAYAR: “PAKETİN GÜÇLÜ YÖNLERİ DE EKSİK YÖNLERİ DE VAR”

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı paketi genel olarak olumlu bulduğunu dile getiren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, paketin güçlü yönleri kadar eksik yönlerin de bulunduğunu dile getirerek şunları söyledi:
 “Pakette yeni ve güçlü yönlerde var. Eksik ve geliştirilmesi gereken yönler de var. Yeni olan destekler şunlar; özelikle üretim ve sanayi boyutuyla ilgili olarak fabrikaların kamu tarafından yapılması ve yatırımcıya uygun bir bedelle verilmesi olumlu. Makine alımlarındaki faizin kamu tarafından karşılanması, üretilecek ürün, desteklenen ürünle ilgili kamu alım garantisi veriliyor, bunlar uygun yatırım koşulları olması durumunda bu yatırıma istihdama ivme kazandırabilecek desteklerdir. 22 tane ilden bahsediyoruz. Eğer bu illere aynı yatırım olanakları sunulursa Diyarbakır dezavantaja sahip olur. Diyelim ki burada makarna üretilirse ve Bayburt’ta da üretilirse dezavantajlı olur.

Dolayısıyla burada ya farklı ürünlerin şehirlere göre desteklenmesi olması durumunda bu eksiklik ortadan kalkmış olacak. Aynı ürünlere aynı şehirlerde aynı destekler verilirse Diyarbakır açısından dezavantaj oluşturuyor. Birde mevcut yatırımcılar, bir yıldır olaylar yüzünden sorun yaşayan yatırımcılara da destek olunması gerekiyordu.

Mevcut yatırımcılara yönelik bir destek yok ve bunlarla ilgili de bir desteğin olması gerekiyor. Bu haksız rekabete de yol açacak. Kendi öz kaynaklarıyla bir şeyler oluşturan bir yatırımcının yanında siz bu kadar destek verirseniz bir haksız rekabet oluşur. Bunun için mevcut yatırımcıyı korumanız lazım.

 “HUZUR VE GÜVEN ORTAMININ OLUŞMASI ÇOK ÖNEMLİ”

En önemlisi, yapılması gereken huzur ve güven, barış ortamının oluşturulması olacaktır. Huzur ve güvenli ortamının sağlanmasıyla ilgili sert mesajlar verdi Başbakan, bu çatışmalar her türlü yatırımların önünde ciddi bir engeldir. Bizim öncelikle olarak mutlaka barış ortamını oluşturmamız gerekiyor.

Yoksa eğer biz bu ortamı oluşturamadığımız zaman bu iyi niyetli paketlerde amacına ulaşamayacaktır. Daha öncede 6. bölgede yer alıyorduk ve uygun koşullar vardı ancak huzur ortamı olmadığı için yatırıma dönüşmüyordu bunu görmek gerekiyor.

Yani genel olarak paket yatırıma istihdama ivme kazandıracak ama asıl amacına ulaşması için kesinlikle barış ve huzur ortamının olması lazım”

EBEDİNOĞLU: ÖNCELİĞİMİZ HUZUR VE GÜVEN ORTAMI

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu ise açıklanan paketin çok önemli ve olumlu olduğunu ancak çatışmalar ve olayların yaşandığı iller ile kısmen daha sakin illerin aynı paket içerisinde yer almasını eleştirdi. Ebedinoğlu;

“Açıklanan paket içerik olarak önemli bir paket ancak dün akşam Sayın Başbakan’a da biz ilettik aynı masada oturduk ve önceliğimizin huzur ve güven ortamının oluşması olduğunu söyledik. Yani huzur ve güven ortamının oluşmaması durumunda yüz tane paket de açıklasanız bir anlam taşımaz dedik.

Önceliğimiz huzur ve güvenliğin tesisi ve bunun şiddetle, silahla çözülmeyeceği de bir gerçektir. Genel olarak önemli açıklamalar yapıldı. Özellikle hem sanayi, hayvancılık ile ilgili olsun güzel gelişmeler var. Sur esnafıyla ilgili 50 bin TL’lik faizsiz kredi verileceği ve sicil affı çalışmalarının devam ettiğini bildirdiler.

23 ilde 80 fabrikanın yapılacağı ve her yıl 200 bin kişinin istihdamı söz konusu. Ancak çatışmanın olmadığı illerden ziyade çatışmanın olduğu yerlerde yatırım önceliği verilmeliydi. Şanlıurfa’nın Malatya’nın durduğu yerde siz gidip çatışmanın olduğu yerde yatırım yapar mısınız? Ben bunu eleştirdim. Bu kademeli olmaması gerekiyor bu puanlı olması gerekiyor. Yani Diyarbakır ile Malatya’nın bir tutulmaması gerekiyor, Diyarbakır ile Hakkari’nin de bir tutulmaması gerekiyor. Bu kademe olmadığı için puanlama olmadığı için çatışma olan bölgelerde bu paketten tam anlamıyla faydalanacağını düşünmüyorum” dedi.

BEDİRHANOĞLU: MEVCUT YATIRIMI DEVAM EDEN YATIRIMCIYI RAHATLATMAK GEREKİYORDU

Doğu ve Güneydoğu İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu da, tarih boyunca Başbakanların bölgeye ve Diyarbakır’a gelişlerinin hem bölge bakımından hem ülke bakımından merak ve ilgiyle takip edildiğini hatırlattı.

Başbakan’ın Diyarbakır’a gelişi öncesinde kamuoyunda kısmi olarak ta yapacağı açıklamalarla ilgili bazı ipuçlarının oluştuğunu anlatan Bedirhanoğlu, “Diyarbakır iş camiası olarak bu paketin açıklanmadan bir randevu talebimiz vardı ancak darbe girişimi ve Türkiye’deki olumsuz bir takım gelişmeler bunu aksattı. Başbakan paketle ilgili açıklamalarda bulundu. Aslında açıklamaları 4 başlık etrafında değerlendirmek mümkün. Yatırım yapmak isteyenlerin yatırım yerinin ücretsiz olması zaten mevcut teşvik yasasında vardı.

Fakat bina yapımıyla ilgili olan ve burada yatırım yapmak isteyenlere fabrika yapımını da devlet üstleniyor. Yine Makine ve teçhizat alımında devlet bunların faizlerini karşılıyor. Fakat en önemli üretilen mal ile ilgili devlet alım garantisidir. Sonuçta burada üretilen ürünün hem limanlara uzaklığı, hem Kürt sorunuyla ilgili yaşanan problemler ve rekabet koşulları gibi falan birçok olumsuzluklar vardı. Devletin bu alım garantisi vermesi gerçekten çok önemli bir adımdır. Yine hayvancılıkta besicilikte bir takım destek ve vergi muafiyeti var.

Bunlar çok değerli ve önemlidir. Bizler daha öncede bu türden açıklamaları, paketleri gördük ancak bölgedeki güvenlik ve istikrarla ilgili hala sıkıntı var. Hala çatışma ve patlamalar devam ediyor. Çok ciddi muafiyetler var çok ciddi destekler var ancak bütün bunlara rağmen dışarıdan yatırımcı çekme imkanımız bu zorluklar, bu algılar devam ettiği sürece çok da tahmin etmiyorum.

O açıdan herkesin başta hükümetin bu çatışmaları durdurabilecek hamleler yapması diyalog kapılarını aralaması lazım. Bunun için uygun zemin lazım, ben bu bağlamda bu alınmış ve ciddi kararların teorikte kalmaması ve pratikte de bölgenin refahına yatırımlarına istihdamına katkı sağlamasının bir koşulu da güvenlik ve istikrarında olması gerektiğini düşünüyorum. Bu ciddi yatırımlar ve huzur güven ortamı da yakalanırsa bölgenin yeniden bir sıçrama olanağı vardır.

Bölgenin önemli potansiyeli zaten vardır. Amaç dışarıdaki yatırımcıyı çekmektir ancak buradaki yatırımcıyı da cazip koşullar yatırıma sevk edecektir. Ancak bizim Başbakan’dan beklentilerimiz arasında bölgedeki mevcut yatırımcıyla alakalı bir desteğin olmasıydı. Bölgede finansa erişim noktasında bir sıkıntı bulunuyor. Kısmen Başbakan’a iletme fırsatı bulduk.

Mevcut yatırımı devam eden işte bu hendek, barikat, operasyonlardan ve sonuçlarından ciddi bir takım sıkıntıya düşmüş yatırımcıyı rahatlatmak ve onun finansa erişim noktasında rahatlatmak ve bankaların onlara yardımcı olması bakımından da talebimiz vardı. Tamam, yatırımcı çekelim ama mevcut yatırımcı perişan olmasın. Bankalar ve sicil affı meselesi var bunları Başbakan’a iletme fırsatı bulduk. Yani taleplerimiz tamamen karşılanmış değil ama kısmi olarak paket olumludur ve daha da geliştirilebilirdi. Ancak huzur ve güven ortamını sağlayacak tedbirlerin kesinlikle alınması gerekiyor”

ÖZKILIÇ: PAKETİN ETKİSİ HUZUR VE GÜVEN ORTAMIYLA DAHA NET ORTAYA ÇIKAR

Diyarbakır Organize Sanayici İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç; “Başbakan’ın açıkladığı paketle alakalı olarak 23 il 5 bölgeye bölen çok geniş kapsamlı daha etkin ve içi dolu bir teşvik politikası açıkladı.

Bunun diğer teşvik politikalarından farklı olarak devlet arsayı verdiği gibi, üzerine fabrikayı da yapıyor, makine teçhizatında 10 yıl faizsiz anapara ödemeli yapılması ve birçok vergilerden muaf olunması önceki teşviklerden çok daha önemli olduğunu ortaya koyuyor. Tabi tarım ve hayvancılıkla alakalı olarak da destekler büyük. Hendekten göç eden halkımız için de 36 bin konut yapılması, gençlik merkezleri, sağlık yatırımları özellikle hükümetin Doğu ve Güneydoğu’ya çok ciddi bir şekilde büyük yatırımlar yapacağı. Her yıl 10 fabrika olmak üzere pilot olan 8 ilde 80 fabrika kurması ciddi bir istihdam da yaratacaktır ve bu da çok önemli bir konudur.

Tabi bütün bunların en iyi şekilde etkisi için huzur ve güven ortamının oluşması gerekiyor. Bunun olumlu yansımalarını da inşallah önümüzdeki günlerde göreceğiz. Yatırımda bazı illerinde içinde olması dezavantajdır. Ama yatırımı dışarıda sadece yatırımcı gelmeyecek ve kendi ilindeki yatırımcı da bundan faydalanacak ve bunu önemli.

Malatya’nın Gümüşhane ve Bayburt’un bu illerin içinde olmaması gerekiyordu. Kimse bu iller dururken dışarıdan gelen yatırımcılar açısından bu iller dururken, gelip Diyarbakır Mardin, Batman’da yatırım yapmaz. Onların olmaması daha iyi olurdu diye düşünüyorum veya aynı ürünlere aynı şehirlerde aynı destekler verilmesin. Bu özellikle çatışma olan iller açısından dezavantaj oluşturuyor”

ÖZŞANLI: YATIRIM DESTEK HAMLESİNİN YATIRIMCILARI TEKRAR BURAYA ÇEKECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diyarbakır Şube Başkanı İsmail Özşanlı, “Darbe girişimi nedeniyle ertelenen bir programdı. Hükümet her zamanki gibi bölgemize yine pozitif bir ayrımcılık gösterdi. Fabrikaların açılışı, Sur’un yeniden yapılandırılması. Evi yıkılan insanlara ev yapılması bunlar olumlu şeyler. Bunun tapusu olmayan insanları da kapsamasını diliyoruz. Yatırım destek hamlesinin yatırımcıları tekrar buraya çekeceğini düşünüyoruz. İnşallah bu yatırımlar devam eder”

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT