1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. STK'lar adaylarla buluştu
STK'lar adaylarla buluştu

STK'lar adaylarla buluştu

Belediye Başkan Adayları DkMM toplantısında, STK temsilcileriyle buluştu. Soruların ve projelerin tartışıldığı toplantıda, 17 Aralık operasyonu da, konuşuldu.

A+A-

STK Temsilcileri, DkMM toplantısında, 17 Aralık operasyonu ve Yerel Yönetimleri tartıştı. Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarının katıldığı toplantıda, Diyarbakır'ın "sosyo-ekonomik ve kültürel" bazda, marka kent olabilmesi için, yerelde koordineli bir çalışma içerisinde olunması gerektiği vurgulandı.

Diyarbakır küçük Milet Meclisi (DkMM) tarafından yapılan Ocak ayı toplantısında, Yerel Yönetimler, Diyarbakır'ın temel sorunları ile 17 Aralık tarihinde gerçekleştirilen yolsuzluk ve rüşvet operasyonları Sivil Toplum Kuruluşu (Stk) temsilcileri ve AK Parti ile Hüda-Par Büyükşehir belediye başkan adaylarıyla, masaya yatırarak tartıştı.

DkMM her ay düzenli olarak gerçekleştirilen gündem toplantısı Sümerpark Toplantı Salonu'nda, Diyarbakır Söz Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Büyüktimur'un moderatörlüğünde yapıldı. Toplantıya çok sayıda Stk temsilcisi katıldı.

BAŞKANLAR STK'LARLA BULUŞTU

Toplantıya davet edilen AK Parti Büyükşepir Belediye Başkan Adayı Galip Ensarioğlu ve Hüda-Par Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Yılmaz aralıklarla geçikmeli olarak katılırken, BDP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Güldan Kışanak katılmadı. 3 saate yakın süren toplantıda, Kışanak içir ayrılan koltuk boş bırakıldı.

Toplantıya katılanlara ilk olarak karanfil dağıtılırken, toplantının ana gündemi Yerel yönetimler ve 17 Aralık operasyon oluşturdu. DkMM'nin Diyarbakır Şube Başkanı Eyüphan Kaya'nın açılış konuşması ve toplantının gündem maddelerine ilişkin slayt gösterisinden sonra, STK temsilcileri ile Belediye Başkan Adayları, soru cevap niteliğinde, fikir tartışması yaptı.

DİYARBAKIR'IN GELİŞMESİ İÇİN

Ensarioğlu AK Parti'nin hazırladığı Diyarbakır'a ilişkin projelerin önümüzdeki günlerde kamuoyuna kapsamlı bir şekilde açıklanacağını ifade ederken, "Diyarbakır artık 17 ilçesiyle, Büyükşehir Belediyesi noktasında hizmet alacak. Biz iktidara geldiğimizde, yeni bir Diyarbakır'ı ilçeleriyle birlikte inşa etmeyi hedefliyoruz. Ne yazık ki, Diyarbakır 30 yıldır yaşanan çatışmalı süreç ve mevcut yerel yönetimlerin hizmetten çok siyaset üretmeleri nedeniyle, hak ettiği yerde değildir. Biz AK Parti olarak, belediyeciliğe yeni bir anlayış getirerek, sosyal, ekonomik, kültürel anlamda devrimler yapmak istiyoruz. Diyarbakır'ın tarihi dokusunu, ilçelerle bütünleştirerek, marka bir kent olacağız" dedi.

GÜVEN VERİCİ BELEDİYECİLİK

Ensarioğlu, "Diyarbakır için çok ama çok ciddi projeler hazırlamışız. Bizi iktidara getirin, biz de bu projeleri hayata geçirelim. Yapmadığımız zaman da, yakamıza gelip, yapışın neden yapmadık diye. Üst-alt geçitler, belediyelerin işi, ama hükümetimiz yapıyor. Diyarbakır'a gelen iş adamı, önce belediyeye güvenecek. İçeri girdiğinde, başıma ne gelebilir diye ürkmemeli. Biz güven verici bir belediye anlayışını yaratmak için, yola çıktık" diye konuştu.

HİZMET ÜRETİLMELİ, SİYASET DEĞİL

Öte yandan, HÜDA-PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Yılmaz ize, STK temsilcilerinden gelen sorulara cevap verirken, "Biz yapacağımız işi burada söyleriz. Yapamayacağımız bir proje ve çalışmanın vaadini vermeyiz" dedi. Yılmaz, gayri-müslimlere yönelik partinizin tavrı ne olacak şeklindeki soruya "Bizim felsefemizde, herkes eşittir. Yerel yönetimde, bu eşitlik herkes için geçerlidir. Parti olarak, gayrimüslimler, tıpkı müslüman din kardeşlerimiz gibi eşittir ve eşit haklara sahip olacaktır. Belediyeyi kazanmamız halinde, onlara da gideceğiz, kapımız onlara da açık olacaktır" açıklamasını yaptı.

Engelliler için, toplu taşımada özel taşıma araç ve saatlerinin hayata geçirileceğini ifade eden Yılmaz, mevcut kaldırım ve yolların engelliler için hayli sıkıntılı olduğunu söyledi. Yılmaz, "belediyecilik siyaset üretme yeri değil, hizmet üretme alanıdır" dedi.

17 ARALIKTAKİ OPERASYON

Büyüktimur'un modaratörlüğünde 3 saat süren toplantı sonrasında, temenniler ifade edilirken, Diyarbakır'ın gelişmesinde herkesin sorumluluk ve katkı payının olması gerektiğini ifade edilerek, "koollektif bir sorumluluk aklıyla" hareket edilmesini istendi. 17 Aralık operasyonuyla ilgili olarakı STK temsilcileri 17 Aralık operasyonunun amacının Türkiye'yi yıpratmaya yönelik olduğunu söylerken, bazıları da sistemin rüşvet ve yolsuzluğa göz yumduğunu iddia etti..

HABERE YORUM KAT