1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK temsilcilerinden dayanışma ziyareti
STK temsilcilerinden dayanışma ziyareti

STK temsilcilerinden dayanışma ziyareti

Sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte bölgede yaşanan olayları yerinde incelemek üzere Diyarbakır’a gelen TMMOB, KESK, İHD, DİSK, TTB, TİHV ve ÇHD genel başkanları, Eş Başkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’yı ziyaret ederek dayanışma dileklerini illeti.

A+A-

Bölgedeki sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte başlayan olayları yerinde incelemek üzere Diyarbakır’a gelen TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Adem Ender Avcıkıran ve TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

Ziyarette İHD Genel Başkanı Türkdoğan, ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı, THİV Genel Sekreteri Bakkalcı, TMMOB Başkanı Soğancı, Genel-İş Genel Başkanı Çalışkan ve KESK Eş Genel Başkanı Özgen, dayanışma duygularını dile getirerek, sokağa çıkma yasaklarının hiçbir yasal dayanağının olmadığını, bir an önce yasaklara son verilmesini ve Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesi gerektiğini belirtti. TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Adem Ender Avcıkıran ise, sokağa çıkma yasaklarıyla temel sağlık hizmetlerinin yerine getirilemediğine dikkat çekti. Özellikle aşı çağında olan çocukların aşılarının yapılamadığı ve bu durumun ilerisi için kaygı verici olduğunun altını çizen Avcıkıran, konuyla ilgili yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kaldığını dile getirdi.

Ardından konuşan Eş Başkan Fırat Anlı, dayanışmanın oldukça önemli olduğu bir dönemden geçildiğinin altını çizerek, bu işin asıl acısını çekenlerin sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı yerlerde ikamet eden insanlar olduğunu belirtti.  Suriçi’ni terk etmek zorunda kalanlarla dayanışma içinde olduklarını söyleyen Anlı’dan sonra konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak ise, bazen coğrafyaların insanların kaderi olduğuna dikkat çekerek, “Tarihte de çok büyük vahşetler, seferler ve katliamlar yaşandı; ama insanlar kendi topraklarında kendi kaderiyle, kendi geleceğini kurmaya devam etti. Bundan sonra da devam edecek.” dedi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler