1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. STK başkanları Büyükşehirde
STK başkanları Büyükşehirde

STK başkanları Büyükşehirde

KESK, DİSK, TMMOB, TTB, İHD, MAZLUMDER, TİHV, Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Araştırma Derneği başkanları ve yöneticileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı’yı ziyaret etti

A+A-

HDP’nin 5 Haziran’da İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitinge yönelik bombalı saldırıya ilişkin Diyarbakır’a gelen KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TTB Merkez Konsey Genel Sekreteri Özden Şener, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Helsinki Yurttaşlar Derneği Başkanı Ümit Fırat, İnsan Hakları Araştırmaları Derneği Başkanı Mehmet Salmanoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) yöneticisi Çoşkun Üsterci ve Uluslar arası Af Örgütü temsilcisi Abdülmenaf Gür, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi EşBaşkanı Fırat Anlı'yı makamında ziyaret etti.

 

Ziyarette konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Diyarbakır’daki bombalı saldırının 12 Eylül faşist cuntasını andırdığını belirterek, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın yaptıkları her konuşmada HDP'yi hedef gösterdiğini hatırlattı. Beko "Biz böyle algıladık, böyle anladık, fotografı da böyle çektik. Dolayısıyla bu olaylar yaşandı, bu gün buraya biz Diyarbakır halkının acılarını paylaşmak için geldik. Bu topraklar yeteri kadar kana doydu, şimdi barış ve dostluk zamanı" dedi.

 

Diyarbakır halkı, barışa ve özgürlüğe sahip çıkıyor

 

Eşbaşkanımız Fırat Anlı ise, saldırının Diyarbakır halkının şahsında Türkiye'deki bütün demokrasi, özgürlük ve emek mücadelesi verenlere yapıldığını kaydederek, sandıktan çıkan sonuçlara ve insanların tercihlerine saygılı olduklarını ancak, iktidar sahiplerinin sandığın meşruiyetini bu şekilde sorgulatmayı tercih edebildiklerini söyledi. Yaşananları tarif edebilmek için sözlerin yetmediğini belirten Anlı, "Diyarbakır halkı, barışa, özgürlüğe ve kardeşliğe sahip çıkıyor. O patlama, bu ruhu, bu duyguyu, bu fikriyatı değiştirmedi, tam tersine perçinleştirdi. Bunun daha çok önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

 

Diyarbakır’ın yıllardan beridir Türkiye'de kardeşliğe, barışa, bir arada yaşamaya, özgürlüğe en büyük katkıyı sağlamaya çalışan şehirlerden birisi olduğuna dikkat çeken Anlı, “Diyarbakır'ın yalnız olmadığının görülmesi gerekiyor. Sizlerin, her bir örgütün temsil ettiği milyonların şu anda yanımızda olduğunu düşünüyoruz. İnsanların bugün Diyarbakır’ın, Amed’in yanında olması bizim başardığımızı gösteriyor" dedi.

HABERE YORUM KAT