1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Stat Krizi büyüyor. Vali Göreve
Stat Krizi büyüyor. Vali Göreve

Stat Krizi büyüyor. Vali Göreve

DİYARİNSESİ.ORG - Diyarbakır'da stat krizi muamması ve bu konuda kamuoyundaki tartışmalar devam ediyor.

A+A-

Ziraat Türkiye Kupası'nda Galatasaray ile oynanacak maç öncesi yeniden gündeme gelen stat krizi muaammaya dönüştü.

BÖYLE BİR RAPOR VAR MI?- YOK MU?

Yaklaşık 40 Yıldır Diyarbakır'ın yükünü tek başına çeken Atatürk Stadıyla ilgili ortaya atılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan, İl spor ve Güvenlik Kuruluna verilen "Çökme Tehlikesi  bu nedenle stada en fazla 4600 kişi alınabilir" raporu kamuoyuna yansımıştı. 

Oysaki işin şeklinin başka olduğu iddia ediliyor, asıl gerçek ise böyle bir raporun olmadığı, İl Güvenlik Kuruluna, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden verilen raporun, tüm eski yapılara verilen rutin içerikli olduğu ve seyirci miktarının raporda olmadığı ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre, Atatürk stadında bilimsel bir inceleme yapılmadığı, bu konuda böyle bir raporun olabilmesi için Üniversitelerin ya da Çevre Şehircilik Mühendislerinin, stad tribünlerinden örnek alınarak yapılmış bilimsel bir çalışmanın ise olmadığı kamuoyunda iddia ediliyor.

İl Güvenlik Kurulunun aldığı her karar TFF'yi bağlayıcı hükmünde olduğundan, sezon başında toplanan Spor İl Güvenlik Kurulu, varlığı tartışılan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün gönderdiği iddia edilen bir rapora dayandırılarak alınan karar gereği bu sezon tüm karşılaşmalara 4600'den fazla kontejan verilmiyor.

KULÜPLER UYUYOR MU?

Diyarbakır'ı profesyonel liglerde temsil eden Amedspor ve Diyarbakırspor yönetimlerinin kentte yaşanan stad konusuna bu kadar kayıtsız kalmaları ise sporseverler tarafından şaşkınlıkla izleniyor. İl Güvenlik Kurulunda temsilcileri bulunan Kulüp Yöneticileri acaba 4600 kişilik kısıtlama getirilen, varlığı tartışılan raporu hiç sorguladılar mı?. Böyle bir rapor var mı yok mu?. Ortada konuşalan raporda tam olarak ne yazıyor, nasıl bir zorunluluk getiriyor? tüm bu sorular acaba güvenlik kurulunda gündeme getirildi mi?.

17 Aralık 2014 Tarihinde yapılacak olan İl Güvenlik Kurulu toplantısında bu konuların ele alınması için şimdiden bir hazırlıkları var mı?. Böyle bir keşmekeşte tek muhattap İl Mülki Amiri olan İl Valisidir. Madem böyle bir sorun varsa, konuyu Kulüplerin birleşerek Vali Beye götürmeleri bir an önce kamuoyundaki bu karışıklığa son vermelerini sağlayacak olan yine Kulüplerin bizzat kendi yönetimleridir.

10 BİN KİŞİ FESTİVALE ALINDI

Yaz aylarında yapılan Karpuz Festivalinde 10 Bin kişinin tribünlere alınması ise olayı tamamen farklı bir boyuta taşıdı. Madem 4600 kişilik kısıtlama getirilmiş Atatürk Stadına neden festivalde 10 binden fazla insan alındı? Tüm bu sorular Diyarbakır Kamuoyunun meşgul ediyor.

KONUYU ÇÖZECEK TEK YETKİLİ VALİDİR

Diyarbakır'a yapılacak olan 33 Bin Kişilik yeni Stat  tamamlanana kadar 2 Milyon Nüfuslu kentin tek stadı konumundaki Atatürk Stadına seyirci kısıtlaması getirilmesi ve ortada dolaşan bunca bilgi ve haber kirliliğini çözmesi gereken tek merci olan Diyarbakır Valiliği bu konuya henüz bir açıklama getirmemesi ise kafaları karıştırıyor.

ÖZEL NOT: BU HABER DİYARİNSESİ.ORG HABER SERVİSİ TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR. HABERLERİMİZİ KAYNAK GÖSTERMEKSİZİN (Ç)ALANLARA (ÜSTELİK ULUSAL BASININ EN ÖNDE OLANLARI) BU SİZE SON UYARIMIZDIR. BUNDAN BÖYLE KAYNAK GÖSTERİLMEDEN HABERLERİMİZ (Ç)ALINARAK YAYINLANIRSA, BU KONU İLE İLGİLİ İSİM VERİLEREK HABER YAPILACAK VE KAMUOYUNA İFŞA EDİLECEK, AYRICA HUKUKİ İŞLEM YAPILACAKTIR..

HABERE YORUM KAT