22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir11 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Stadın yerine konut yapımına tepki yağıyor

Stadın yerine konut yapımına tepki yağıyor

15 Ocak 2014 Çarşamba 19:27

Diyarbakır Atatürk Stadının TOKİ'ye devrinin ardından eski stadın yerine konut ve ticaret alanları yapılma projesi tepkiye neden oldu.

DİYARINSESİ ÖZEL İÇERİK - Haber Celal GÜNEY

Diyarbakır Kültür , Turizm ve Musiki Derneği (Diktum-Der) tarafından yapılan açıklamada,  Çevre Bakanlığı tarafından eski stadın yerine konut ve ticaret alanı olarak imar değişikliği yapılması çok büyük bir yanlıştır denildi.

STADIN YERİ İMARA AÇILIYOR

Diktum-Der Başkanı Kenan Aksu, Türkiye'nin en genç nüfusuna sahip, 450 Bin'in üzerinde genç bir nesil bulunduğunu,  2 milyonluk bir kentte zaten kısıtlı olan spor alanların, bu şekilde yok edilmesi çok yanlış bir uygulamadır denildi. Bu kararın değişmesi  gerektiğini belirteren Aksu şunları söyledi: "Diyarbakır zaten her yönüyle spor ve tesis yönünden çok geri bir kentimizdir.

450 BİN GENÇ NÜFUS

Türkiye'nin en genç nüfusuna sakip, 450 binin üzerinde genç bir nüfusa sahip, bu oran hem Trabzon, hem de Yozgat gibi illerin kat be kat üstündedir. O kentlerde ki tesisler ise Diyarbakır'ın neredeyse 4-5 katı civarındadır. Mevcut stadın yıkılarak bu alanı binalara boğmak kente yapılacak en büyük kötülüktür. Zaten nefes alamaz durumda olan Yenişehir'de böyle bir yapılaşma ve mevcut spor alanlarının yok edilme fikri nasıl veriliyor anlamak mümkün değil. Bu alan başka bir şekilde neden değerlendirilmiyor,  buranın yeşil alan ve gençler için bir spor merkezi haline dönüştürülmesi gerekir. Biz kent olarak böyle tesislere muhtaç kalmışken eldekilerin de binalara dönüştürülmesi cinayettir. Bu yanlış uygulamayı gerekirse Yürütmeyi durdurmak için sonuna kadar mücadele edeceğimizi buradan duyuruyorum. Halkımızın bu tesislere sahip çıkmasını bekliyoruz.

HEVSEL BAHÇELERİ - KIRKLAR DAĞI VE FİSKAYA'DA YAPILAŞMALAR

Öte yandan Diyarbakır'ın dünyaca ünlü, Hevsel Bahçeleri'nin büyük bir kısmının konut alanı olarak projelendirildiğini belirten Aksu,  "Diyarbakır'da başka alan mı kalmadı gelip buralara konut yapacaklar. Akıl mantık almıyor. Bunlar tümüyle yanlıştır dedi. Aksu: "Yine bir başka yanlış uygulama da Hevsel Bahçeleri, Kırklar Dağı ve Fiskaya mevkinde olan yapılaşmalardır. Burada asıl önemli olan ve altı çizilmesi gereken konu, böylesine bir Kültür kentinde,  dünyaya mal olmuş, şarkılara, filmlere, efsanelere konu olmuş bu güzide yerlerin gerek yerel yönetimler, gerekse Çevre Bakanlığı tarafından imara açılması izah edilemeyecek bir konudur.

BELEDİYELER BUNA NASIL İZİN VERİYOR

Bir yandan dünyaca ünlü Hevsel Bahçelerinin konut alanı olarak Çevre Bakanlığı tarafından imara açılmasına yerel yönetimlerin karşı çıkması nasıl haklı bir gerekçeyse, aynı yerel yönetimlerin Kırklar Dağı ve Fiskaya gibi kültür hazinesi olan yerlere imar izni ve ucube şeklinde villalara izin vermesi de bir o kadar tezat ve çelişki oluşturmaktadır.

Yurt dışında sadece ufacık bir tarihi taşın etrafı çevrilerek yüzyıllar boyunca sahip çıkılması, sonraki nesillere aktarılmasına rağmen Diyarbakır gibi Kültür hazinesi olan böylesine yerlerin yapılaşma iznine açılmasını akıl mantık almıyor. Uzun yıllar önce Anzele gibi bir balıklı gölümüz nasıl yok edildiyse şimdi elde kalan buraların da yok edilmesi söz konusudur. Önemli olan süs havuzları yapılması değil, başka Anzele gibi yerlerin yok edilmesini önlemektir.  Diyarbakır artık yapılaşma olarak yeni alanlara yönelmeldir, bu tür tarihi yerlerin korunması gerekir. Bunlarla ilgili zaten yürürlükte olan Kültürel ve Tabiatı koruma kanunları maalesef hem bakanlıklar, hemde yerel yönetimler eliyle ihlal edilmektedir. Bunlara asla izin vermeyeceğiz."

Okunma Sayısı : 10945
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com