1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. SSPE hastalarının çığlığı!
SSPE hastalarının çığlığı!

SSPE hastalarının çığlığı!

Diyarbakır SSPE Derneği başkanı Abdullah Aral, uzmanların 'artık tehlike olmaktan çıkacak' yönündeki açıklamalarına rağmen bu hastalığın devam ettiğini ve yeni kurbanlar seçtiğini belirterek, hasta yakınlarının masrafları karşılayamayacak durumda olduğunu

A+A-

Aral,”Devletimkanları artırdı ama yeterli değil. Çünkü hastalık beklenenin aksine azalmıyor artıyor. Devletten daha fazla tıbbi ve maddi yardım bekliyoruz.” dedi.

Japonya'nın Kobe Üniversitesinden Profesör Haku Hotta ve ekibinin geliştirdiği ilacın, laboratuvar ortamında, SSPE (SubakutSklerozanPanensefalit) virüsü bulaştırılmış beyin hücreleri üzerinde uygulandığı ve etkili olduğu bildirildi. 2007 yılında yaşanan bu gelişmeden sonra uzmanlar, bu hastalığın en geç 2012 yılında sorun olmaktan çıkacağını açıklamışlardı. Ancak son verilere göre tedavisi bulunmasına rağmen virüs devam ediyor,buna bağlı olarak hastalanan kişi sayısında ve ölümlerde artış var.

UZMANLAR 'ARTIK DURACAK' DİYOR AMA…

Bu hastalığın en fazla görüldüğü Diyarbakır'da da son zamanlarda yeni hastaların ortaya çıktığı ifade edilirken, Diyarbakır SSPE Derneği başkanı Abdullah Aral,uzmanların 'artık tehlike olmaktan çıkacak' yönündeki açıklamalarına rağmen bu hastalığın devam ettiğini ve yeni kurbanlar seçtiğini belirterek,hasta yakınlarının masrafları karşılayamayacak durumda olduğunu söyledi.

'DİYARBAKIR'DA HASTA SAYISI ARTIYOR'

Aral,” Şuanda Türkiye genelinde 6000 SSPE hastası bulunmaktadır vebu hastaların 4bini  vefat etmiştir. Bu hastalık Diyarbakır ilimizde de giderek artış göstermektedir .Kentimizde 600 SSPE hastası bulunmaktadır. İlimizde bu hastalıklarla mücadele için tek bir nörolog bulunmaktadır. İmkânsızlıklardan dolayı hastalarımızın bakımları düzenli ve yeterli bir şekilde yapılamıyor. Devlet eskiye göre daha fazla duyarlılık gösterse de bu yetmiyor. Derneğimizin bulunduğu yer ve maddi imkanlar bizim mücadele etmemiz için yeterli değil. Buhastalarının yüksek vitaminli gıdalar tüketmesi gerekiyor fakat ailelerin maddi durumu buna elverişli değil. Çocuklarımız giderek hayattan uzaklaşıyor ve yataklarında ölümü bekler hale geldiler. “ dedi.

'BU ÇIĞLIKLARA KULAK VERİLSİN'

Devletten ve duyarlı vatandaşlardan hem dernek hem de hasta yakınları için destek isteyen Aral,SSPE'lilerin çığlıklarına kulak verilmesi çağrısında bulundu.Aral,”Bu çocuklar bizim çocuklarımız aileler mağdur, üzgün bir halde çaresizlik içinde bekliyor.Yetkili makamlardan bizim sesimizi duymalarını, bu ailelerin feryatlarına kulak vermelerini, bu çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamalarını istiyoruz. İşadamlarımız yardımcı olsun pırıl pırıl çocuklarımız bu hastalık yüzünden hayatını kaybediyor, ailelerin içi yanıyor.Bu mübarek Ramazan ayında bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Bizleregıda, maddi yardım ve bez yardımında bulunmalarını istiyoruz.SSPEYardımlaşma Derneği hesap numaramız ' 476.688.425.001- Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ' şeklindedir.Yardımlarınız çocuklarımızın umudu olsun.” İfadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT