1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Srebrenitsa katliamı Avrupa’nın ortasında gerçekleşti
Srebrenitsa katliamı Avrupa’nın ortasında gerçekleşti

Srebrenitsa katliamı Avrupa’nın ortasında gerçekleşti

Memur-Sen Diyarbakır Temsilcisi Memiş, Srebrenitsa katliamının yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaparak, katliamın, Avrupaʼnın ortasında, dünya kamuoyunun gözü önünde gerçekleştiğini belirti.

A+A-

Memur-Sen Diyarbakır Temsilcisi Yunus Memiş 11 Temmuz 1995'te Sırplar tarafından gerçekleştirilen ve binlerce Müslümanın hayatını kaybettiği Srebrenitsa katliamının yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaparak, Srebrenitsa katliamının, Avrupaʼnın ortasında, dünya kamuoyunun gözü önünde gerçekleştiğine dikkat çekti.


Memur-Sen Diyarbakır Temsilcisi Memiş yazılı basın açıklamasında, Srebrenitsa da 11-16 Temmuz 1995 arasında, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük katliamın yaşandığını ifade ederek, BM Güvenlik Konseyi üyesi 15 ülkeden 10'nun dün, bunun bir soykırım olduğu yönünde oy kullandığını hatırlattı.

 


Memiş, Rusya'nın vetosu nedeniyle ise tasarının kabul edilmediğini de sözlerine ekleyerek, 8 bin 372 Müslüman Boşnak'ın nasıl katledildiğini unutmamak için hatırlanması gerektiğini söyledi.

 


Memiş, Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa’nın, 11 Temmuz 1995'te Sırp birlikleri tarafından işgal edildiği ifadelerine yer vererek, “İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Müslüman Boşnaklar, Sırplara teslim edildi.

Otobüs ve kamyonlara bindirilen sivil Müslüman Boşnaklardan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda katledildi. Katledilenlerin cenazeleri ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü. Soykırımda katledilenlerin bir kısmının cesedine bugüne kadar hâlâ ulaşılamadı.” Dedi.


Srebrenitsa katliamının, Avrupaʼnın ortasında, dünya kamuoyunun gözü önünde gerçekleştiğinin altını çizen Memiş daha sonra, “Birleşmiş Milletler'in Srebrenitsaʼyı güvenli bölge olarak ilan etmesine rağmen gerçekleşmiştir.

Avrupaʼda, böylesi cürümlerin artık geçmişte kaldığının düşünüldüğü bir zamanda gerçekleşmiş ve tüm dünya bu alçakça katliamı, alçakça seyretmekle yetinmiştir. Bu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bu yüzden, bu korkunç olayın her yıl yeniden hatırlanıp, hafızalarda canlı tutulması gerekmektedir.

Srebrenitsaʼdaki gibi toplu bir katliam, dünyanın herhangi bir yerinde bir daha tekrarlanmamalıdır. Bu nedenledir ki Müslümanlar tarafından Srebrenitsa soykırımının unutulmaması gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.  


Memiş son olarak, Memur-Sen Diyarbakır Temsilciliği olarak; Srebrenitsa soykırımının kayıplarını, aradan yıllar geçse de aynı acı ve gözyaşlarıyla anacağını açıklayarak, soykırım kurbanlarına Allahʼtan rahmet, yakınlarına sabır ve metanet dileğinde bulundu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler