1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sporda skorlar barışa
Sporda skorlar barışa

Sporda skorlar barışa

Diyarbakır Yerel Gündem21 Kent Konseyi Spor Meclisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor`un organize ettiği Spor Konferansında konuşan Spor Meclisi Eşsözcüsü Metin Kılavuz ülke ve kentin barışa olan acil ihtiyacından dolayı barış vurgusunu öne çıkardıkla

A+A-
Konferansta yılın spor insanı ödülü dağıtılırken kentte spora katkılarından dolayı Kılavuz`a spor kurumları tarafından plaket verildi.Türkiye'de sportif faaliyetlerde ilk ve tek olan Spor Meclisi gelenekselleşen Spor Konferansının dördüncüsü düzenlendi.. "Sporda skorlar barışa" sloganıyla yapılan konferansa kentte sportif faaliyetlere destek sunan birçok kurum temsilcisi, akademisyenler ve sporcular katıldı.  
 
Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapılan konferansın açılış konuşmasını Yerel Gündem 21 Spor Meclisi Eşsözcüsü Metin Kılavuz yaptı. Kılavuz, 2010 yınıda yola çıkan Spor Meclisi'nin Türkiye'de bir ilke imza attığını ve bir model yapılanma olduğunun altını çizdi.
 
Spor Meclisi'nin spor adına faaliyet yürüten kurumlar ve şahıslardan oluştuğunu, kenidi içerisinde bir yürütmesinin olduğu,  hiyerarşik bir yapılanma değil eşsözcülükle yürütülen bir yapılanma olduğunu söyledi. Kentte spordaki sorunlara çözüm üretme platformu olan Spor Meclisi'nin spor algısına yeni bir bakış açısıyla yaklaştığını belirtti. Diyarbakır'ın tarihsel devinim içerisinde kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezi olduğunu ifade eden Kılavuz, şunları söyledi:"Kent merkezinde 0-24 yaş arası 500 binin üzerinde genç nüfus bulunmakta. Böyle ciddi bir potansiyel barındıran kentimiz neden bir spor merkezi olmasın?  Bu sorunun yanıtının aranması açısından da konferansı çok önemsiyoruz."  "Yeni bir başlangıç" sloganıyla yaptıkları ilk konferansta dünyada ve  Türkiye'de spordaki  temel sorunun spor ve kültürü ve ahlakından geçtiğinin açığa çıktığını aktaran Kılavuz şöyle konuştu: "Bugün dünya ticaretinin yüzde 10'unu futbol oluşturuyor. Yani endüstriye dönüşen bir alan ve bununla birlikte birçok yanlışlığı beraberinde getiriyor. bize göre spor dili, dini, etnik kökeni, inançları farklı kesimleri bir araya getiren etkinlikler bütünüdür"  
 
Spor barışa hizmet eder
 
Başarılı toplumların tarihine bakıldığında sporun etkisinin büyük ölçüde yer aldığını ifade eden Kılavuz, sporu toplumun tüm kesimlerine yansıtmak istediklerini söyledi. Spor denince akla gelen  eril bir anlayışı da ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyleyen Kılavuz, kadınların sportif faaliyetlere katılmasını önemsediklerini bildirdi.  Özellikle engellilerin spor yapması için elverişli koşulları yarattıklarını söyleyen Kılavuz engellilerin toplumda kendilerini rahatça ifade etmeleri için spora yönelttiklerini söyledi. Dünyada, ülkede ve kentte barışa olan acil ihtiyaçtan dolayı "Sporda skorlar barışa" sloganıyla yola çıktıklarını anımsatan Kılavuz, sporun gerçek ruhunun barışa hizmet ettiğini kaydetti.
 
Tesisleşme önemli
 
Kentteki en temel sorunun sporda tesisleşme olduğunun altını çizen Kılavuz 450 bin nüfuslu Yozgat'ta 100 spor tesisinin bulunduğunu, yarım milyon genç nüfusa sahip Diyarbakır kent merkezinde ise bu sayının bir elin parmaklarını geçmediğini belirtti. 2010 yılında yapımını başlattıkları  200 kişilik konaklamalı bir spor tesisinin bu yıl açılacağını söyleyen Kılavuz, Türkiye Futbol Federasyonu İcra Kurulu Üyesi Edip Eren'e katkılarından dolayı teşekkür etti. Kılavuz sorunlara ortak akılla çözüm üretebileceklerini söyleyerek konferansın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Spor insanı ödülleri verildi
 
Daha sonra Büyükşehir Belediyespor Kulübünün hazırladığı "Sporda Şiddete Hayır" başlıklı kamu spotu yayınladı. Ardından ulusal ve yerel bazda  spor insanı ödülleri sahiplerini buldu. Yerel bazda Diyarbakırspor'da gösterdiği başarının ardından Gençlerbirliği'ne transfer olan ve halen Sivasspor'da futbol yaşamını sürdüren Burhan Eşer'e verildi.
 
Büyükşehir Belediyespor Kadın Futbol takımında oynayan Zelal Barutay da yerel bazda spor insanı ödülüne layık görüldü. Barutay yaptığı konuşmada, ailesinin futbol oynamasına karşı çıktığını ancak gösterdiği azimle büyük başarı elde ettiğini belirterek, ailelere çocuklarının spor yaşamını desteklemesini söyledi. Ulusal bazda ise geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Metin Kurt'un ödülünü ablası Semiha Kurt aldı. Sporda tesisleşmeye katkılarından dolayı TFF İcra Kurulu Üyesi Edip Eren ödüle layık görülürken Kayapınar Belediyesi'nin çocuk ve gençlere yönelik spor alanları açmasından dolayı Kayapınar Beledise Başkanvekili Mahmut Dağ'ın ödülünü Başkan Yardımcısı İhsan Avcı aldı.
 
Çocuk basketbol branşına katkılarından dolayı ödül alan DİSİAD Başkanı Burç Baysal iş dünyasından spora katkıda bulunmaları için destek beklediklerini söyledi. Yenişehir Belediyesi Fidanlık Alanını düzenleyerek spor alanına dönüştüren Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu'da ödüle layık görüldü. Ardından kentte spora yönelik faaliyet ve katkılarından dolayı kentte sportif faaliyetlerde bulunan kurum temsilcileri tarafından Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Metin Kılavuz'a plaket verildi.
 
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT